Nieograniczona kreatywność z 5-osiowym centrum CNC Format4

W usługowym zakładzie stolarskim coraz więcej na znaczeniu zdobywa indywidualna obróbka różnorodnych materiałów. Najnowocześniejsza technologia CNC gwarantuje nieograniczoną kreatywność i jednocześnie redukuje do minimum koszty zakupu oraz eksploatacji specjalnych agregatów i narzędzi. 5-osiowe centrum obróbcze CNC profit H500R Format4 pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowej technologii i osiągać niezależnie od materiału i kąta obróbki nadzwyczajne wyniki.

 

Konstrukcja

Centrum profit H500R posiada masywną konstrukcję, znajdującą odbicie w jego wadze. Wynosi ona ponad 5,5 tony, przez co jest bardzo stabilne. Korpus wykonany jest z grubościennych rur kształtowych, spawanych elektrycznie. Użebrowanie stalowe wewnątrz korpusu obrabiarki zapewnia wysoką sztywność konstrukcji i eliminuje wibracje, co pozwala obrabiać drewno lite lub tworzywa sztuczne z wysoką dokładnością.

Pole robocze

W standardzie maszyna wyposażona jest w 6 konsoli, a dwustanowiskowe pole robocze ma długość 3740 mm, zaś opcjonalnie 5540 mm, dla stolarzy obrabiających schody. Przy tej opcji stół można podzielić na dwa większe pola robocze o długości po 2150 mm i na przykład wahadłowo obrabiać powierzchnie drzwi. Wówczas maszyna wyposażona jest w 8 lub 10 konsoli. Na centrum obróbczym profit H500R można zamocować i obrobić w 100% materiały do wysokości 250 mm. W tej klasie maszyny jest to rewelacyjne osiągnięcie. Natomiast najważniejszy parametr w pięcioosiowej maszynie, czyli wysokość osi Z, w tym przypadku 350 mm od konsoli, pozwala na szeroki zakres obróbki. W osi Y z kolei możliwa jest obróbka do 1505 milimetrów. Poza tym obrabiarka może również posiadać system sterowania konsoli s-motion, polegający na automatycznym przestawianiu się konsoli, jak również przyssawek.

Mocowanie elementów

Mocowanie elementów odbywa się za pomocą pompy podciśnienia, której wydajność może osiągnąć nawet 250 m³/h. Dodatkowo system aktywacji próżni dla każdej konsoli zaopatrzony jest nie tylko w podciśnienie, ale również w ścisk za pomocą sprężonego powietrza. Dlatego każdą konsolę i zamocowane na niej przyssawki można aktywować dowolnie, co pozwala wygodnie obrabiać elementy łukowe. Maszyna zaopatrzona jest również w laserowy system pozycjonowania konsoli i przyssawek.

Profit H500R standardowo wyposażony jest w przyssawki z dwuobwodowym systemem ssania, o wysokości 100 mm, by zapewnić możliwość pracy z narzędziami wieloprofilowymi. Jest to ważne w pięcioosiowej maszynie, gdzie wrzeciono pracuje nie tylko w osi XYZ, ale również w osi C w zakresie 270º i osi A w zakresie 180º z możliwością ustawiania narzędzia pod kątem -10º od dolnej krawędzi materiału. Dzięki temu na tej maszynie można wykonać praktycznie prawie każdy element.

Z innowacyjnych rozwiązań, które tu zastosowano, warto wspomnieć o systemie chwytaków do ram okiennych. Została zwiększona średnica trzymania całego trzpienia, dzięki czemu podczas obróbki nie ma problemu z drganiem elementów. Dostępne są różne formy chwytaków do ram. Ich górna część dociskowa, w formie talerza, może być wymieniana lub zamieniana na inny typ.

Możliwości obróbcze

Ze względu na ilości narzędzi obróbczych, jakie można pomieścić w tym centrum, czyli od standardowych 34 do ponad 60, producent schodów, okien, drzwi, jak również mebli potrafi przy jego pomocy zrealizować każdy projekt. W tym nawet taki, który wymaga wykorzystania dużej ilości narzędzi dla wykonania różnorodnych profili.

Pięcioosiowe wrzeciono, o mocy 12 lub 15 kW i 24.000 obrotów na minutę, jest chłodzone cieczą. Pozwala ono na pracę w materiale o dowolnej twardości i grubości. Technologia pięcioosiowa eliminuje konieczność używania agregatów, ale producent centrum nie wyklucza takiej możliwości. Czyni tak ponieważ są prace w stolarce otworowej, gdzie istnieje potrzeba użycia agregatu kątowego i standardowo taki agregat również można stosować.

Łoże agregatu z dwoma osiami Z umożliwia szybkie zastosowanie na przemian zespołu wiertarskiego i wrzeciona głównego. Poruszający się synchronicznie, zamontowany na wysięgniku, talerzowy magazynek narzędziowy znajduje się zawsze tam, gdzie jest potrzebny.

Maszyna pracuje z dwoma osiami Z. Pierwsza oś Z jest od elektrowrzeciona, a druga oś Z jest od głowicy wiertarskiej. Te dwa niezależne ruchy stwarzają możliwość pracy praktycznie jakby „wahadłowej”. Gdy głowica wiertarska pracuje, elektrowrzeciono może czekać na swoją kolej bez konieczności odstawiania narzędzia do magazynka. Takie rozwiązanie skraca czas obróbki oraz pozwala na zwiększenie wysokości obrabianego elementu. Podczas obróbki w pionie i w poziomie całe pole robocze znajduje się w obrębie głowicy wiertarskiej. Ograniczeniem jest tylko kreatywność projektanta i posiadane oprogramowanie.

Centrum profit H500R posiada napęd w osi X funkcjonujący z wykorzystaniem listwy zębatej z ewolwentowymi zębami. Gwarantuje to najwyższą precyzję przy maksymalnej prędkości przesuwu.

Sterowanie

Panel sterowania w centrum CNC profit H500R składa się z czytelnego, 24-calowego monitora oraz oprogramowania F4®Integrate. Operator ma włączony panel techniczny maszyny, gdzie widoczne są ustawienia odpowiednie dla elektrowrzeciona i głowicy wiertarskiej. Opcjonalnie maszyna może posiadać funkcję symulatora trójwymiarowego. Dzięki niej operator w rzeczywistym czasie widzi położenie przyssawek i element obrabiany w podglądzie trójwymiarowym. Poza tym są widoczne wszystkie powierzchnie w rzucie bocznym, pionowym oraz operacje przelotowe. Nie trzeba uruchamiać zewnętrznego oprogramowania nawet podczas pracy maszyny, która wykonuje dany element. Można korzystać z tego symulatora 3D bez przerywania procesu obróbki. Standardowo obrabiarka oferuje możliwość podłączenia maszyny poprzez łącze internetowe do zdalnego zarządzania czy ewentualnie szybkich kontroli lub sprawdzania stanu technicznego.

Bezpieczeństwo

System bezpieczeństwa w standardzie oparto o trójdzielne maty bezpieczeństwa. Opcjonalnie można zastosować system bezpieczeństwa z listwami dotykowymi, umiejscowionymi na krawędziach bocznych osłony. Listwy dotykowe pozwalają na podejście do maszyny bardzo blisko, nawet podczas pracy. Maszyna pracuje standardowo z prędkością 80 m/min, we wszystkich osiach. Przy zastosowaniu listwy dotykowej maszyna, zgodnie z przepisami unijnymi, zwalnia do 25 m/min. Można również zamiast mat bądź listew bezpieczeństwa zastosować zaporę świetlną. Pozwala ona podwozić po same konsole ciężkie elementy i załadować na przykład za pomocą wózka paletowego czy widłowego.

Odciąg

Profit H500R posiada centralny odciąg, który przełącza się pneumatycznie. Pozwala to na zoptymalizowanie siły ciągu w zależności od trybu pracy. Podczas odciągania wiórów znaczącą rolę odgrywa innowacyjna pokrywa odciągowa. Potrafi ona elektromotorycznie dopasowywać się do długości narzędzia i położenia piątej osi względem obróbki. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie maksymalnej wydajność odciągowej. O czystość przy maszynie dodatkowo dba taśma transportowa do trocin.

Z kolei konserwację obrabiarki uproszczono do minimum za sprawą automatycznego smarowania centralnego.

Dostępne liczne warianty wyposażenia pozwalają przyszłemu użytkownikowi profit H500R optymalnie dopasować maszynę do indywidualnych potrzeb.

(bb)

https://www.felder-group.com/pl-pl

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług

pojemniki do przypraw