Najnowsza, oszczędna technologia sprężania

W 1994 roku firma Atlas Copco była pionierem w dziedzinie sprężarek zmiennoobrotowych (Variable Speed Drive). Wtedy to, jako pierwszy na świecie producent, zaprezentowała opartą o własną myśl techniczną sprężarkę o zmiennym wydatku. Z założenia urządzenie to dostosowywało swój wydatek do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu wyeliminowano dużą część zużywanej przez kompresor energii, która w tradycyjnych sprężarkach była bezpowrotnie tracona na pracę np. na biegu luzem.

Wkwietniu 2013 r. na targach w Hanowerze firma Atlas Copco ponownie zaskoczyła rynek nową, niezwykle kompaktową sprężarką śrubową o mocy od 7 do 37 kW – GA 7-37 VSD+. Oprócz niewielkiej powierzchni zabudowy (do 60% mniejszej niż w urządzeniach poprzedniej edycji) urządzenie oferuje wzrost wydajności (Free Air Delivery) nawet o 12% oraz przełomową sprawność energetyczną – sprężarka potrzebuje średnio o 50% energii mniej niż porównywalny kompresor pracujący na biegu luzem. Sprężarki zmiennoobrotowe (sterowane przekształtnikiem częstotliwości) nowego typu będą odpowiednie dla większości branż i z pewnością dostosowują produkcję do wymagań ekologicznej gospodarki.

Dzięki zaprezentowanej innowacji firma ponownie ustanowiła wzorzec obowiązujący w przemyśle sprężarkowym. Sprężarka GA VSD+ stanowi w 100% własną konstrukcję Atlas Copco, skupia w sobie całą wiedzę i know-how tego producenta na temat energooszczędnej technologii sprężania.

Firma Atlas Copco zamieniła najbardziej palące potrzeby swoich klientów na ten nowy typ sprężarki oferujący: lepszy wydatek przy niższym zużyciu energii, szczątkową emisję hałasu i niewielkie wymiary. Urządzenie GA VSD+, czyli sprężarka sterowana zmienną prędkością obrotową silnika, osiąga znacznie lepsze parametry niż porównywalne urządzenie stałoobrotowe pracujące w pełnym dociążeniu. To innowacyjne rozwiązanie pozwoli wszystkim użytkownikom sprężarek na przełączenie się na sprężarki zmienoobrotowe, co będzie ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonego przemysłu.

Mała sprężarka, wielkie możliwości
Firma Atlas Copco zmodernizowała każdą część sprężarki: bardziej wydajny wentylator, solidny system wlotu powietrza, najlepsze komponenty elektroniczne oraz nowy system przeniesienia napędu, co w efekcie umożliwiło uzyskanie oszczędności energetycznych średnio nawet do 50% w porównaniu do tradycyjnych sprężarek stałoobrotowych tego samego typu. Nowa sprężarka GA VSD+ jest o 15% bardziej wydajna niż do tej pory produkowane GA 7-37 VSD. Opcjonalnie dostępna jest wersja Full Feature, zawierająca także zintegrowany osuszacz ziębniczy.

Wiele kluczowych komponentów, jak zespół napędowy czy główna konstrukcja urządzenia GA VSD+ są chronione patentami, do których prawo posiada firma Atlas Copco.

Dostępne od dziś
Firma Atlas Copco na potrzeby wytwarzania nowych urządzeń zaadaptowała również środowisko produkcyjne: sprężarki GA VSD+ są obecnie produkowane w Antwerpii w Belgii, na linii produkcyjnej, która jest bardziej wydajna, bardziej ustandaryzowana i ulokowana na mniejszej przestrzeni. Produkcja nowych sprężarek została uruchomiona, a nowych aplikacji, w których te urządzenia znajdują zastosowanie, przybywa z każdym dniem.

(tw)

.