Mieszkaj ładniej i wygodniej

4 kroki dzielą nas od piękniejszych wnętrz. Składają się na nie najświeższe trendy i nowoczesne rozwiązania. Z pomocą eksperta podpowiadamy, jak prosto mieszkać ładniej i wygodniej.

Z radą przychodzi Magdalena Dymek, aranżatorka i ekspertka bloga wnętrzarskiego Domo-kracja. Okazuje się, że mieszkać z klasą jest bardzo łatwo, a o wyjątkowym charakterze pomieszczeń decydują drobne szczegóły.

1. Graj kontrastami

Przeciwieństwa się przyciągają. W projektowaniu wnętrz to powiedzenie nabiera szczególnego znaczenia. Kontrasty sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dominuje jedna barwa. Pomagają przełamać nudną jednorodność i sprawić, że w przestrzeni „coś się dzieje”. – Już klamka drzwiowa w kolorze przeciwnym do barwy ścian ożywia wnętrze. Takim elementem może być też kuchenny blat w kontraście do reszty zabudowy, ciekawy wazon lub po prostu jedna ze ścian pomalowana na wyróżniający się kolor – mówi Magdalena Dymek z bloga Domo-kracja.

2. Baw się światłem

Pożądany kontrast możemy też uzyskać poprzez grę świateł. – Warto więc zainwestować w nowoczesne oświetlenie dekoracyjne w postaci taśm i opraw LED. Świetlne paski dobrze jest zainstalować na przykład za obudową telewizora, pod ramami obrazów lub dolnymi krawędziami mebli – tłumaczy Magdalena Dymek. Równie modnym pomysłem będzie instalacja opraw w szafkach i szufladach, co ułatwi nam sięganie po przedmioty ukryte w meblach.

3. Postaw na wygodę

Zdanie projektantów meblowa wygoda, to przede wszystkim solidne zawiasy, prowadnice i podnośniki frontów. Takie akcesoria powinny posiadać wbudowane hamulce czy spowalniacze, zapewniające ciche domykanie mebli. Nowoczesne podnośniki pozwalają na pozostawienie frontu szafki w dowolnej pozycji oraz swobodny dostęp do wnętrza mebli.

– Klapy szafek górnych mogą uchylać się ponad jej krawędź, podnosić się pionowo, a cały proces wymaga minimalnej siły. To zasługa takich rozwiązań, jak Free swing i up, które znacząco zwiększają komfort w kuchni i nie tylko – tłumaczy Magdalena Dymek.

4. Zasłaniaj to, co możesz

Większość z nas posiada mieszkania, w których liczy się każdy centymetr miejsca. Nowoczesne szafki muszą być dostosowane do wymagań takiej przestrzeni, czyli zajmować jej tylko tyle, ile to potrzebne.

– Dlatego rosnącą popularnością cieszą się meblowe systemy drzwi przesuwnych. W odróżnieniu do frontów uchylanych, nie zajmują dodatkowej przestrzeni, gdy są otwarte – mówi Magdalena Dymek. – Rozwiązania, jak Finetta Flatfron, Spinfront lub Slido pozwolą też zamknąć bryłę kuchennej zabudowy i uczynić ją bardzo stylową.

To proste i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które pozwala ukryć to, co niekoniecznie powinno być widoczne. Drzwi przesuwne można też zastosować w szafach garderobianych. Wychodzące z boków meblowego korpusu, skutecznie ukryją zawartość otwartych półek przed wzrokiem gości.

Realizacja pięknych wnętrz jest prostsza, niż może się wydawać. Wystarczy wiedzieć, z czego warto korzystać i co sprawi, że nasze mieszkanie szybko przemieni się we wnętrze rodem z luksusowego katalogu.

Źródło: PR EXPERT
Fot.: HAFELE

.