Metal-Technika to polski producent, który dostarcza na rynek zaawansowane maszyny do obróbki drewna oraz metalu. Firma, znana w przemyśle drzewnym szczególnie ze swoich optymalizerek, wprowadza teraz na rynek maszynę do zbijania palet oraz programu ogrodowego, która zapewnia profesjonalny i zautomatyzowany proces produkcji tego typu wyrobów. Urządzenie ma jednak o wiele szersze możliwości zastosowania. Z powodzeniem można je wykorzystać w zakładach wytwarzających skrzynie, płoty, podesty i inne produkty wymagające łączenia za pomocą gwoździ lub zszywek. Piotr Falana z firmy Metal-Technika mówi: „Nasza nowa maszyna to urządzenie wszechstronne i efektywne, zapewniające wysoką jakość i precyzję w każdej aplikacji”.
Co istotne, firma Metal-Technika swój nowy produkt projektowa od samego początku z czynnym udziałem przyszłego jej użytkownika, który ma duże doświadczenie w pracy z różnymi maszynami tego typu. Piotr Falana mówi: ”Maszyna powstała jako odpowiedź na zapytanie klienta, który zwrócił się do nas, czy byśmy się nie podjęli zrobienia urządzenia do produkcji programu ogrodowego uwzględniającego jego uwagi wnikające z praktycznego doświadczenia. Miał on wizję maszyny jakiej potrzebuje, ale rozwiązania które są dostępne na rynku nie było dla niego wystarczająco satysfakcjonujące”. W ten sposób powstało bardzo ciekawe urządzenie, które posiada szereg innowacyjnych elementów istotnie wpływających na produkcję elementów zbijanych.
Należy zaznaczyć, że na rynku zbijarek jest silna konkurencja. Poza krajowymi producentami, obecne są między innymi maszyny: litewskie, austriackie, włoskie i chińskie. Są to drogie urządzenia i klienci mają duże oczekiwania i wymagania przy inwestowaniu w nie. Firma Metal-Technika odważnie jednak staje w szranki, proponując maszynę bardzo nowoczesną.
Cykl produkcyjny
Zbijarka posiada 4 stoły, dwa z przodu i dwa z tyłu, każdy o wymiarach 1300 x 2100 mm. Maszynę może obsługiwać jeden lub dwóch pracowników. Elementy drewniane przeznaczone do zbicia umieszcza się na stole w dedykowanych szablonach. Stół wjeżdża do strefy obróbczej, gdzie następuje proces łączenia, a po jego zakończeniu automatycznie wysuwa się. Pracownik może już wtedy odebrać gotowy wyrób. Istnieje również możliwość zaprogramowania cyklu zbijania na dwóch stołach, które pracują jako tandem. Operator układa wtedy elementy do obróbki na pierwszym stole, które są następnie automatycznie łączone. W tym czasie przechodzi do drugiego stołu, gdzie czekają już gotowe produkty do odebrania. Zdejmuje je i układa na nim kolejne elementy do łączenia. Drugi stół wsuwa się do strefy łączenia, a pierwszy wysuwa z gotowymi produktami.
Elastyczność
Jedną w ważniejszych zalet maszyny jest szybka wymiana szablonów, która umożliwia bezproblemową produkcję zróżnicowanych produktów. Jest to więc urządzenie kierowane szczególnie do firm, które mają szeroki wachlarz wyrobów i często muszą przezbrajać maszynę, co powinno odbywać się w krótkim czasie. Trzeba powiedzieć, że wielu producentów, chcąc zaspokajać pełne potrzeby swoich klientów, musi podejmować się produkcji palet nietypowych czy krótkich serii wyrobów programu ogrodowego. Zbijarka Metal-Techniki jest dla nich rozwiązaniem, które pozwala osiągnąć opłacalność nawet przy takich zleceniach.
Łatwe przygotowanie szablonów
Wielką zaletą maszyny jest także łatwość przygotowania nowych szablonów. Piotr Falana mówi: „Klienci często robią szablony na płycie OSB. Jest to dobre rozwiązania w stosunku do szablonów metalowych, ponieważ jest dużo tańsze, każdy jest w stanie wykonać taki szablon samodzielnie, co ogranicza koszty”. Pozwala to producentom posiadać bardzo dużą ilość szablonów, właściwie ograniczoną miejscem do ich przechowywania, i oferować tym samym bardzo różnorodną produkcję. Piotr Falana dodaje: „Szablony możemy doposażyć w chipy RFID, dzięki którym maszyna rozpoznaje jaki program ma zastosować do danego szablonu”.
Wydajność
Zbijarka realizuje bardziej efektywne zbijanie elementów drewnianych w stosunku do pracy ręcznej, a więc zapewnia zwiększoną produkcję w krótszym czasie. Większy potencjał produkcji umożliwia szybszą realizację zamówień. Automatyczne przesuwanie i zbijanie elementów pozwala obsługiwać maszynę przez jedną lub dwie osoby, co rodzi oszczędność kosztów i pozwala lepiej wykorzystywać zasoby ludzkie. Piotr Falana stwierdza: „Na przykładzie pierwszego wdrożenia można powiedzieć, że maszyna obsługiwana przez dwóch pracowników przekracza ilość elementów jakie wyprodukowałoby w tym samym czasie 5 osób„.
Wszystkie osie urządzenia napędzają nowoczesne silniki serwo firmy Bosch Rexroth, które gwarantują niezawodność i precyzję. Na moście jeżdżącym można zamontować maksymalnie 5 supportów w dowolnej konfiguracji (gwoździarki, sztyfciarki). Maszyna może pracować z urządzeniami zbijającymi lub zszywającymi dowolnej marki. Metal-Technika, jako część swojej oferty proponuje gwoździarkę marki BiseA model Bizon 553DC wraz z magazynkiem Jumbo. Jeśli chodzi o prędkość pracy, to jak podaje producent: 17-elementowy wyrób zbijarka łączy w 14 sekund.
Ergonomia pracy
Inną istotną kwestią jest to, że wykorzystanie zbijarki eliminuje długotrwałą pracę ludzi z ciężkimi narzędziami, jakimi są młotki pneumatyczne. Czynności takie obciążają kręgosłup i mogą powodować kontuzje, a po latach pracy mogą być także przyczyną chorób zawodowych. Ta maszyna zmienia to całkowicie, jej obsługa jest lekka. Wymaga od pracownika tylko układania elementów na szablonie, co więcej, układa się je nie w poziomie, ale na ergonomicznej wysokości dla operatora pod kątem 45 stopni. Piotr Falana dodaje: ”Ważną rzeczą jest zautomatyzowanie wypychania gotowego wyrobu z szablonu. Na stole znajduje się ruchome ramię, na które możemy zakładać w różnych pozycjach szpilki wyciskające. One po zakończonym procesie zbijania wypychają element z szablonu. Dotąd operator często musiał siłować się, żeby tego dokonać.” Maszynę przy programach ogrodowych bez problemu mogą obsługiwać także kobiety.
Bezpieczeństwo
Firma Metal-Technika przykłada w swoich maszynach ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pracy. Piotr Falana podkreśla: „Nasza maszyna wyróżnia się tym, że strefa pracy, gdzie są narzędzia łączące, pracujące na zszywkach, gwoździach, wkrętach, jest absolutnie bezpieczna i odgrodzona. Zazwyczaj jest tak, że portal z narzędziami zbijającymi ma możliwość przejazdu po całej szerokości strefy roboczej, a my ten obszar niebezpieczny wygrodziliśmy i zamknęliśmy dla ludzi, gdy maszyna jest włączona”. Załadunek elementów do obróbki oraz odbiór gotowych produktów odbywa się poza strefą niebezpieczną.
Sterowanie
Maszyna ma przyjazne, intuicyjne sterowanie, działające pod systemem Windows 10. Możliwość programowania jej pracy za pomocą przycisków funkcyjnych sprawia, że obsługa jest prosta i mogą ją realizować osoby bez przygotowania informatycznego. Piotr Falana tłumaczy: „Alternatywą do pisania programu jest programowanie maszyny na materiale. Odbywa się to w ten sposób, że gotowy, zmontowany element, na przykład mogą to być dwa przęsła płotku ze sztachetkami, kładziemy na nowym szablonie, który będziemy tworzyli. Wsuwamy go do strefy zbijania i ustalamy pozycję dwóch głowic z narzędziami zbijającymi stosownie do tych przęseł. Wykonujemy zbicia, które są na kopiowanym elemencie, a później definiujemy tylko liczbę sztachetek i odległość między nimi. Następnie możemy przeprowadzić test „na sucho”, bez zbijania, przejazdem po całym elemencie wzorcowym. W ten sposób maszyna dostaje informacje potrzebne do produkcji nowego wyrobu. Cały proces przebiega szybko i każdy może się go nauczyć”.
Maszyny firmy Metal-Technika znane są z łatwej obsługi, bo producent stara się dostarczać urządzenia, których kontrolę w krótkim czasie może każdy opanować. Zbijarka jest tego kolejnym potwierdzeniem.
Maszyna posiada jeszcze możliwość przesyłania danych po sieci lokalnej oraz serwisowania i aktualizacji oprogramowania.
Konfiguracja
Standardowo maszyna ma 4 stoły, co zapewnia bardzo wydajne możliwości produkcyjne i w takim układzie proponuje ja producent. Jednak, jeśli warunki w zakładzie produkcyjnym nie pozwalają na wygospodarowanie miejsca, które umożliwia dojście do maszyny z przodu i z tyłu, to możliwe jest jej dostarczenie z dwoma stołami. Powierzchnia stołów może być także zmieniona, ale trzeba pamiętać, że zbijarkę zaprojektowano tak, żeby można ją było dostarczyć standardowym transportem gabarytowym.
Firma Metal-Technika, oprócz dostarczenia samej maszyny, zapewnia jak zawsze pełną opiekę serwisową i wsparcie techniczne.
https://metal-technika.com.pl/
(jz)