Lasery – kompleksowa oferta dla wielu zastosowań

Penny Gondek Sp. z o.o. jest od 12 lat przedstawicielem niemieckiej firmy Z-LASER, która oferuje różnego rodzaju lasery przemysłowe, znajdujące swoje zastosowanie również w przemyśle drzewnym. Ostatnio ich możliwości zostały zaprezentowane w trakcie targów AMIA w Ostródzie.

Z-Laser za pośrednictwem Penny Gondek proponuje polskim klientom lasery liniowe, projektory laserowe 2 i 3D, jak również moduły laserowe i kompleksowe systemy laserowe. Najnowsze rozwiązania dla branży drzewnej w ofercie firmy prezentują modele ZM18 i ZM12.

Seria laserów ZM18
Dzięki gniazdu M12 o zasilaniu 5-30 VDC lub zasilaniu bezpośrednio napięciem maszynowym lasery te są łatwe w instalacji i obsłudze. Mogą pracować w przedziale temperatur od -10° do +60°C. Nie sprawia im również problemów praca w pomieszczeniach zakurzonych, gdyż gwarantowana jest szczelność laserów zgodnie z klasą bezpieczeństwa IP67. Modele z tej serii wyświetlają linie w kolorze zielonym, czerwonym, niebieskim i w podczerwieni, a zewnętrzny pierścień zmiany ogniskowej umożliwia uzyskanie praktycznie w każdych warunkach pracy wyraźnego, jednolitego obrazu. Użycie laserów przy obróbce materiału przynosi wymierne korzyści: podwyższenie jakości wykonanej pracy, daje gwarancję optymalnego wykorzystania materiału, a przez to obniżenie kosztów produkcji.

Podstawowe parametry modelu ZM18:
– napięcie zasilające 5-30 VDC;
– moc do 120 mW w zakresie fal światła czerwonego lub do 40 mWw zakresie zielonego;
– rodzaje projekcji – linia homogeniczna, punkt, siatka, optyki specjalne;
– prosta, ręczna metoda zmiany ogniskowej;
– klasa ochrony tulei IP 67, pełne zabezpieczenie przed wodą i kurzem;
– zewnętrzny gwint M18 umożliwia łatwe i wielostronne zamocowanie;
– wyświetlacz cyklu pracy LED;
– zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.

Laser ZM12
Jest to urządzenie bazowe dla zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. O popularności tego lasera decyduje: kompaktowa budowa i atrakcyjna cena, przekładająca się na bardzo dobre parametry, jak np. wydajność. Producenci maszyn mogą ten model podłączyć poprzez gniazdo M12 z zasilaniem 5-30 VDC lub bezpośrednio z zasilania maszynowego.

Podstawowe parametry modelu ZM12 :
– napięcie zasilające 5-30 VDC;
– moc do 80 mW w zakresie fal światła czerwonego i do 40 mW zakresie zielonego;
– rodzaje projekcji: linia, punk, siatka, krzyż;
– prosta metoda zmiany ogniskowej przy użyciu narzędzi;
– szybka, łatwa instalacja dzięki kompaktowej budowie i gwintowi M12.

Seria ZPT-F i ZRG-F
Lasery ZPT-F (czerwone) i ZRG-F (zielone) projektują długie linie i stosowane są np. na pilarkach formatowych. Tuleja o średnicy 40 mm wyposażona jest w elementy przeciw przepięciom i zabezpieczenia diody laserowej. Solidna tuleja posiada klasę zabezpieczenia IP65. W pełni chroni więc elementy optyki przez zapyleniem i wilgocią. Wyposażony w wewnętrzny system stabilizacji temperatury laser może być stosowany w temperaturach -10 do +50°C. Lepiej widoczna dla oka ludzkiego jest linia zielona, którą dzięki laserowi ZRG-F projektowana może być nawet na odcinku do 30 m. Obydwa opisane modele wyposażone są w klucz imbusowy, umożliwiający łatwą zmianę ogniskowej, a przez to wyostrzenia ostrości obrazu.

Podstawowe parametry modeli ZPT-F i ZRG-F:
– kompaktowa, mocna tuleja o średnicy 40 mm i klasie ochrony IP65;
– aktywny system stabilizacji temperatury (możliwość pracy w zakresie temperatur – 10 do +50°C – dotyczy modelu ZPT-F);
– wejście szerokozakresowe 95-265 VAC;
– moc do 80 mW przy świetle czerwonym;
– moc do 40 mW przy świetle zielonym;
– projekcje: linia, punkt i inne (na zapytanie);
– zmiana ogniskowej – z zewnątrz, przy użyciu imbusa.

Projektory LP-HFD
Służą do kompleksowego pozycjonowania i wymiarowania złożonych obrazów przez projekcję pojedynczych obiektów. Takie zastosowanie zalecane jest na centrach obróbczych CNC, gdzie projektowane są precyzyjnie miejsca ustawienia poszczególnych ssaw i obrysy obrabianego materiału. Projektory są szeroko stosowane przez producentów schodów, gdyż umożliwiają maksymalne ograniczenie ubytków materiału i precyzyjne pozycjonowanie wycinanych elementów. Producenci więźby dachowej stosują układy kilku nawet projektorów zamocowanych w rzędzie, aby pokryć pełny zakres wyświetlanego obrazu.

Podstawowe parametry projektorów LP-HFD – zielonych i czerwonych:
– stabilny obraz projekcji (przy kącie otwarcia 80° x 80°);
– źródło promieniowania laserowego o mocy do 10/20 mW;
– projekcja 2 i 3D;
– wysoka dokładność projekcji, powyżej 0,5 mm na 1 metrze odległości;
– w przypadku konieczności projekcji bardzo złożonych, rozbudowanych obrazów możliwe tworzenie multiprojekcji z udziałem do 16 projektorów laserowych;
– różnego rodzaju filtry importu i eksportu danych umożliwiają bezpośrednią komunikację z maszyną;
– w opcji dodatkowej urządzenie może być wyposażane w instalację aktywnego chłodzenia.
.