Konkurs, który wychodzi przed szereg

Międzynarodowy konkurs wzorniczy make me! to jedno z najbardziej pionierskich wydarzeń w Europie powstałych dla projektantów i projektantek stawiających pierwsze kroki w karierze zawodowej. Podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival już po raz 16. pokaże śmiałe pomysły wschodzących designerów i designerek, a tym samym trendy, które zmieniają nasze myślenie o designie. Organizatorzy właśnie ogłosili jury, w skład którego weszły wyjątkowe autorytety z branży projektowej.

 

To już 16. raz, kiedy Łódź Design Festival wręczy nagrody w międzynarodowym konkursie wzorniczym make me!. Konkurs ten po raz pierwszy odbył się w 2008 roku. Od tamtej pory przyciąga wschodzących projektantów i projektantki zarówno z polski, jak i z zagranicy. make me! to konkurs nastawiony na śmiałe, prekursorskie pomysły, nieznane wcześniej perspektywy projektowe, eksperymenty z formą czy funkcją przedmiotów… Czyli innymi słowy – na zmianę na lepsze, której nośnikiem będzie design!

Nagroda w konkursie make me! to nie tylko prestiżowa, ekspercka rekomendacja dla stawiających pierwsze kroki w branży projektantów i projektantek. To także możliwość prezentacji swoich projektów przed szeroką publicznością: uznanymi projektantami, producentami czy pracowniami, redakcjami branżowych i ogólnopolskich mediów i samymi konsumentami. Prace wyróżnione przez jury – jak co roku – zostaną pokazane podczas wystawy konkursowej. Jest ona jednym z fundamentalnych wydarzeń towarzyszących każdej edycji Łódź Design Festival i cieszy się niezwykłą popularnością.

Zgłoszenia do 16. edycji konkursu make me! organizatorzy przyjmują do 22.03.2023 r., a formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie makeme.lodzdesign.com. Zwycięzcy zostaną przedstawieni w czasie ceremonii finałowej podczas tegorocznego Łódź Design Festival. Pula nagród w konkursie wynosi 50 tys. zł!

Jury

Tak jak w poprzednich latach, także i tym razem zgłoszenia konkursowe rozpatrzy jury. Znalazły się w nim wyjątkowe autorytety – zarówno praktycy, jak i teoretycy designu. Podczas tegorocznej edycji make me! prace adeptów kierunków artystycznych i projektowych ocenią: Maja Ganszyniec, Szymon Hanczar, Joanna Krokosz, Michał Piernikowski, Tomasz Rygalik i Ingrid van der Wacht. Zgłoszone projekty oceniane będą w dwóch etapach, a wśród kryteriów oceny eksperci wymieniają m.in. takie kategorie jak estetyka i funkcjonalność, a także potencjał rynkowy, komunikacyjny czy eksperymentalny. Szczególnym atutem będzie też oryginalność przejawiająca się w prekursorskim podejściu projektowym, tak w kontekście zastosowanych technologii czy materiałów, jak i w wymiarze społecznej refleksji.

Międzynarodowy konkurs wzorniczy make me! to niezwykła szansa dla młodych projektantów i projektantek, by pokazać swoje wspaniałe koncepcje szerokiej publiczności, w tym potencjalnym współpracownikom, partnerom komercyjnym i klientom. Dobrobyt naszej planety – środowisko naturalne, egalitarne społeczeństwo z dostępem do opieki zdrowotnej, jakościowej żywności i mieszkań – to coś, na czy wszystkim powinno nam współcześnie najbardziej zależeć. Jako projektanci i projektanci jesteście w wyjątkowej pozycji – to Wy, ze swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, możecie przynieść tę pozytywną zmianę! – pisze do kandydatów i kandydatek Ingrid van der Wacht, jurorka 16. edycji konkursu.

Poznajcie jurorów i jurorki, którzy odpowiadać będą za ocenę merytoryczną zgłoszonych projektów:

Maja Ganszyniec

Projektantka z kompleksowym podejściem do procesu projektowania. Urodzona na Śląsku, studiowała architekturę wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie ukończyła studia projektowe na Royal College of Art w Londynie w 2008 roku. W 2013 roku założyła Studio Ganszyniec, skupiając się na obiektach zorientowanych na człowieka i przyjaznych naturze. W swojej praktyce łączy projektowanie, które jest zarówno wizjonerskie, jak i odpowiedzialne – zawsze szuka nowych możliwości w granicach myślenia strategicznego. Przez ostatnią dekadę współpracowała z markami takimi jak IKEA, DUKA, Comforty czy Noti. W 2017 roku polski Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał jej tytuł Projektanta Roku. W 2020 została powołana na stanowisko dyrektora kreatywnego Profim – wiodącego producenta mebli biurowych w Polsce i jednej z marek skandynawskiej grupy Flokk. Jest także właścicielką i założycielką niezależnej marki meblowej Nurt.

 

Szymon Hanczar 

Architekt wnętrz, projektant przedmiotów. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie jej wykładowca i kierownik Katedry Mebla. Studiował również na Akademie der Bildenden Kuenste w Monachium. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, mebli, przestrzeni ekspozycyjnych. Prekursor minimalnych przestrzeni mieszkalnych. Autor projektów, które zdobyły wyróżnienie must have na Łódź Design Festiwal, Diament Meblarstwa czy LIT Design Award. Juror w wielu konkursach projektowych. Prowadzi własne studio projektowe.

Joanna Krokosz

Projektantka i wykładowczyni na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie. Prowadzi Pracownię Projektowania Społecznie Odpowiedzialnego i Laboratorium Projektowania Uniwersalnego. Zajmuje się projektowaniem społecznym, włączającym i uniwersalnym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych, dzieci i osób z niepełnosprawnościami. W 2022 obroniła doktorat, którego celem była poprawa jakości życia osób starszych poprzez zwiększenie dostępu do terapii zajęciowej. Trzykrotnie znalazła się w gronie finalistów make me! (Jelonek – meblozabawka, Therapy Set – zestaw pomocy terapeutycznych i Uni – uniwersalna kurtka przeciwdeszczowa). Jej projekty pokazywane były na wystawach m.in. w Sztokholmie, Mediolanie, Kolonii, Belgradzie, Warszawie, Łodzi i Krakowie.

Michał Piernikowski

Dyrektor Łódź Design Festival. Entuzjasta działań miejskich i projektowania. Inicjator oraz współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, m.in.: Festiwalu Reklamy Ad Days, Konferencji Przemysły Kreatywne, Art_Inkubatora czy Fotofestiwalu. Współzałożyciel Łódź Art Center, członek zespołu realizującego w Łodzi działania popularyzujące szeroko rozumiany dizajn.

Tomek Rygalik

Główny projektant w Studio Rygalik pracujący nad architekturą i produktami dla wiodących firm i międzynarodowych marek takich jak Cappellini, Moroso, Ghidini, Siemens, Heineken czy Ikea. Pedagog z otwartością i bogatym doświadczeniem oraz doktoratem z wzornictwa przemysłowego; profesor na Aalto University. Założyciel i dyrektor kreatywny marki mebli i akcesoriów TRE Product; współzałożyciel interdyscyplinarnej społeczności DesignNature oraz kreatywnego kampusu w Sobolach.

Ingrid van der Wacht

Właścicielka firmy Factor-I (2001), gdzie pracuje jako facylitatorka, specjalistka do spraw komunikacji i autorka koncepcji, koncentrując się na współ/projektowaniu lepszego świata. Od lat pracuje dla organizacji napędzanych (holenderskim) designem, jak dla Dutch Design Foundation, organizatora Dutch Design Week. Ingrid zajmuje się międzynarodowymi sprawami publicznymi, aby ustanowić i wzmocnić światowe kontakty z organizacjami i instytucjami demonstrującymi siłę (holenderskiego) projektowania dla globalnych zmian. Jest członkiem zarządu globalnej sieci World Design Weeks oraz na poziomie europejskim zarządu BEDA – Biura Europejskiego Stowarzyszenia Wzorniczego.

Przez lata współtworzyła i pracowała nad europejskimi projektami wzorniczymi, które cenią i inwestują w potęgę designu, jak doskonalenie wydajności organizacji – ADMIRE Design Management Europe Award, opracowywanie narzędzi i podejść do wspólnego projektowania na rzecz innowacji i integracji: PROUD Europe, lub bardzo konkretny projekt tematyczny do współtworzenia rozwiązań przeciwdziałających utracie i marnowaniu żywności na początku łańcucha żywnościowego – Food Heroes. Daje jej to bogate doświadczenie i szeroką sieć, która wspiera projektantów i umożliwia dalszy rozwój projektów w celu ulepszenia świata.

Więcej informacji o terminach, kryteriach i formule konkursu znajdziesz na stronie makeme.lodzdesign.com

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług