Globalna Optymalizacja – szybsza produkcja krótkich serii mebli

Firma Metal-Technika, w odpowiedzi na zmiany zachodzące na rynku producentów mebli tapicerowanych, stworzyła dodatkowy system organizacji pracy dla swoich optymalizerek bazujących na sterowniku IQ-R Mitsubishi Electric. Oprogramowanie Globalna Optymalizacja pomaga rozwiązać trudności związane z produkcją krótkich serii wyrobów. Wcześniejsze lata dawały producentom komfort wytwarzania różnych mebli w dużych ilościach, teraz jednak borykają się oni z problemem coraz bardziej zróżnicowanych zamówień przy mniejszych seriach. To znacząco utrudnia proces przygotowania materiałów do produkcji i podnosi koszty.

 

Piotr Falana z firmy Metal-Technika opowiada, jak doszło do stworzenia nowego systemu: „Jednym z użytkowników naszej optymalizerki OWD 1500 jest firma Stella Furniture. W momencie kiedy wzrosło jej zapotrzebowanie produkcyjne na krótkie serie mebli, zwróciła się do nas z zapytaniem o możliwości usprawnienia działania w tym obszarze. Razem zaczęliśmy opracowywać koncepcję. Poznaliśmy dokładnie proces produkcji i na tej podstawie stworzyliśmy rozwiązanie, które było długo testowane i modyfikowane, aż uznaliśmy, że system jest gotowy. Globalna Optymalizacja pracuje w firmie Stella Furniture już rok czasu – z pełnym sukcesem”.

Działanie systemu

Piotr Falana mówi: „Meble tapicerowane często są produkowane z dwóch różnych gatunków drewna, na przykład sosny i buka. I w każdym z tych gatunków mogą pojawić 2-3, a nawet 5 różnych przekrojów drewna potrzebnych do budowy jednego modelu mebla. O ile dla samej optymalizerki nie jest problemem praca z krótkimi seriami, o tyle dla operatora wprowadzenie wszystkich tych danych do maszyny staje się już wyzwaniem”.

Globalna Optymalizacja, korzystając z bazy danych ze skatalogowanymi meblami danego wytwórcy, umożliwia szybką, zoptymalizowaną produkcję elementów meblowych. Operator rozpoczyna pracę, mając informacje do których modeli mebli i do jakiej ich ilość ma przygotować elementy. Wybiera dany model mebla z bazy i wprowadza ile sztuk będzie obejmować produkcja. Następnie program wysyła te dane do optymalizerki. W ten sposób formułuje dla optymalizerki jedno całościowe zadanie.

Obsługując później optymalizerkę, operator nie musi już niczego przypisywać. Wybiera tylko, jaki gatunek drewna, będzie podlegał obróbce. To powoduje wyświetlenie wszystkich przekrojów w danym drewnie, które trzeba wyprodukować dla zleconych do produkcji modeli mebli. Operator może wybrać dowolny przekrój w zależności jaki materiał ma przy maszynie. Tak więc, wybierając w programie tylko gatunek drewna i przekrój, mamy końcowe gotowe zadanie dla optymalizerki, w którym wyszczególnione są już wszystkie długości listew wraz przeliczeniem na ilość potrzebnych sztuk. Teraz następuje praca na optymalizerce. Po wycięciu wszystkich zleconych elementów maszyna zatrzyma się i poprosi o kolejny wybór. Operator, wybierając kolejną obróbkę, zawsze ma do wyboru gatunek i przekrój elementu. Trwa to tak długo (w tym przypadku krótko) , aż wykonane zostanie całe zadanie i wszystkie potrzebne do produkcji elementy będą gotowe.

Sortowanie elementów

W programie można też zadeklarować sortowanie elementów przez wybijaki na stole sortującym lub wybrać opcję automatycznego przypisywania. Może to być także selekcja sortująca wszystkie elementy do danego modelu. W tym drugim przypadku operator dostaje wycięte i zebrane listwy dla poszczególnych modeli mebli przy danych wybijakach.

Nadruki

Przed wybijakami, na stole sortującym pracuje drukarka, która nanosi informacje tekstowe na wytworzonych listwach. Klient w bazie danych definiuje wcześniej jakie dane mają być wydrukowane, zwykle jest to długość danego elementu, nazwa mebla i temu podobne. Maksymalna długość tekstu może wynosić 1200 mm. Takie oznakowanie bardzo ułatwia dalszą pracę operatorów, pozwalając na szybsza identyfikację elementów i unikanie pomyłek.

Elastyczność w użyciu

W oprogramowaniu przewidziano sytuacje, gdy trzeba wykonać inne pilne zlecenie, na przykład reklamację. Możemy wtedy dotąd wykonywane zadanie przerwać, zapisać, zrealizować nowe, i wrócić do przerwanej receptury. Można też zakończyć pracę na pewnym etapie, a następnie wrócić do niej w późniejszym czasie i realizować ją od momentu przerwania.

Globalna Optymalizacja jest oprogramowanie otwartym, możliwe jest w nim dokonanie pewnych zmian zgodnych z wymogami danego klienta. Produkcja elementów może być na przykład dzielona nie tylko po gatunku drewna i przekroju, ale też po miejscu przeznaczenia, gdzie ma trafić. Robi tak firma mająca dwa zakłady, a jedna optymalizerkę.

Poza samym oprogramowaniem producent dostarcza: komputer, komunikację ze sterownikiem głównym optymalizerki, dodatkowy pulpit dotykowy oraz drukarkę. Zestaw ma też UPS, który gdy braknie prądu, przechodzi w tryb zapisywania danych, aż do przywrócenia zasilania.

Wydajne usprawnienie

Piotr Falana mówi: „Globalna Optymalizacja to bardzo mocna odpowiedź na nowe czasy, gdzie dominują krótkie serie produkcyjne. Jest to ogromne usprawnienie, które powoduje niwelację powstawania tak zwanych czeskich błędów przy wpisywaniu danych z ręki do optymalizerek, ale też bardzo skraca czas przygotowania maszyny do produkcji. Operator w ciągu kilkunastu sekund do pół minuty ustawia bardzo dużą liczbę elementów, które ma realizować optymalizerka. Jest to niezwykle wydajne rozwiązanie, dlatego klienci decydują się na nie zakupując nasze maszyny. Z kolei nasi wcześniejsi klienci przeprowadzają modernizację, wdrażając ten system”.

Kolejne wdrożenia

Aktualnie firma Metal-Technika przygotowuje 3 kolejne wdrożenia, w tym u dużego producenta mebli tapicerowanych z okolic Torunia. Piotr Falana mówi: „Obecnie najwięksi producenci mebli tapicerowanych rozważają nabycie naszego systemu. Producenci mebli coraz bardziej ufają naszej firmie w obszarze optymalizerek ze względu na jakość wykonania, dokładność pracy, podejście do klienta na etapie sprzedaży, jak i obsługi posprzedażowej oraz innowacyjności”.

Globalną Optymalizację firma Metal-Technika zaprezentuje na targach Furnitech 2025 w Nadarzynie. Wystąpi tam wspólnie z firmą KPS, polskim producentem drukarek, którego produkty pracują w tym nowym systemie.

https://metal-technika.com.pl/

(jz)

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług