Domoteka prezentuje Raport Wzorniczy Supersalone 2021

Supersalone, czyli wydarzenie specjalne pod egidą Salone del Mobile, to wielki powrót designu do Mediolanu po ponad 2-letniej przerwie. Targi w nowej, kompaktowej formie okazały się dość rewolucyjne, odzwierciedlając zmiany, które zaszły na świecie w dobie pandemii. Jak zawsze jednak stanowiły istotny przegląd trendów wzorniczych. Te zaś również mocno się zmieniły. Domoteka tradycyjnie przygotowała przegląd tendencji wnętrzarskich w formie Raportu Wzorniczego Supersalone 2021.

 

W tym roku w mediolańskich targach wzięło udział 425 wystawców, a wydarzenie przyciągnęło 60 tysięcy odwiedzających. Wśród firm prezentujących swoją ofertę znalazło się ponad 30 marek dostępnych w Domotece, w tym dwóch najemców – Natuzzi oraz Veneta Cucine.

– Domoteka jest jednym z największych centrów wyposażenia wnętrz w Polsce i jedynym, które ma tak szeroką ofertę designerskich marek cenionych na świecie za swoją jakość i awangardowe wzornictwo. Pozycja lidera zobowiązuje, więc po raz kolejny, jak co roku, Domoteka zaprosiła do współpracy ekspertów z branży wnętrzarskiej, by wspólnie opracować Raport Wzorniczy oparty na trendach z Salone del Mobile z Mediolanu. Cieszymy się, mogąc podzielić się tym materiałem z architektami, profesjonalistami i entuzjastami designu – mówi Agata Brzezińska, Head of CEE z firmy Pradera, właściciela Domoteki.

Raport Wzorniczy Supersalone 2021 został przygotowany we współpracy ze specjalistami z branży, takimi jak: architekt Robert Majkut, fotograf trendów Michał Mazur (Trend Nomad), projektant Tomek Rygalik, specjalistka w obszarze workplace strategy Katarzyna Salamonik-Zakrzewska (HOOF) oraz architekt Roland Stańczyk.

Jakie trendy zdominowały w tym roku Mediolan?

Przede wszystkim widoczny był nacisk na zrównoważony rozwój, który mocno zredefiniował myślenie o designie. Zdecydowanie na pierwszy plan wyszły przemyślane innowacje oraz projekty przyszłości. Wrażliwość ekologiczna przełożyła się m.in. na coraz szersze zastosowanie materiałów z recyklingu, a także ulepszanie wcześniejszych projektów zamiast kreowania zupełnie nowych. Duży wpływ na myśl wzorniczą miała też pandemia COVID-19. Nastąpiło większe zainteresowanie tematem bezpieczeństwa i higieny. W praktyce przełożyło się to na nacisk na materiały antybakteryjne oraz łatwe w czyszczeniu (zwłaszcza metal i szkło).

Również w obszarze kolorów, wzorów i form zaszły istotne zmiany. Dało się zauważyć rosnącą świadomość psychologii barw, a zwłaszcza ich kojącego wpływu na psychikę oraz osobisty komfort. Naturalne formy zdominowały wiele stoisk. Część firm zaproponowała nowe myślenie o luksusie, który dziś bazuje na wartościach prośrodowiskowych, radości z obcowania z przyrodą, aż wreszcie wykorzystaniu tradycyjnych technik rzemieślniczych.

Szczegółowy przegląd trendów z Mediolanu znajduje się w Raporcie Wzorniczym Supersalone 2021 dostępnym na stronie Domoteki.

Galeria zdjęć z Supersalone 2021.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług