Cokół meblowy – dodatek z charakterem

W dzisiejszym świecie o funkcjonalności mebli decydują często najmniejsze detale. Przemyślana konstrukcja obejmuje nie tylko ogólną koncepcję i zastosowanie, ale także projekt elementów wykończeniowych. To właśnie dzięki takim częściom jak cokoły meblowe użytkowanie danego mebla jest mniej lub bardziej komfortowe. Dawniej „cokoły” przywodziły na myśl głównie potężne konstrukcje, na których opierał się cały budynek. Obecnie to jedynie niewielki element – nie można jednak powiedzieć, że nieistotny.

Dlaczego warto montować cokoły meblowe?

Cokoły meblowe montuje się jako ostatni element mebla. Niesłusznie mogą być przez to uznawane za zbędne, zwłaszcza, że nie wszystkie masowo produkowane meble do składania są w nie wyposażone. Nic bardziej mylnego. Cokoły – czyli panele maskujące montowane przy podłożu, zapinane na nóżce meblowej przy użyciu specjalnego klipsa, są dopełnieniem całej konstrukcji oraz ułatwiają utrzymywanie higieny pod meblem, ponieważ zapobiegają gromadzeniu się pod szafkami zanieczyszczeń. Zastosowanie cokołów meblowych ma wymiar nie tylko użytkowy, ale i estetyczny. Wykończeniowa listwa może być wykonana z odmiennych materiałów, spersonalizowane są również odcienie poszczególnych modeli. Dobierając cokół, trzeba zwrócić uwagę właśnie na kolor, jak i styl, w jakim utrzymane są meble – a co za tym idzie całe wnętrze. Takie wykończenie będące niejako „klamrą” pasuje zarówno do bardziej tradycyjnych, czerpiących z rustykalnych czy prowansalskich trendów, jak i do surowszych, nowoczesnych wnętrz charakterystycznych między innymi dla stylu skandynawskiego.

Cokoły meblowe polecane są wszędzie tam, gdzie przestrzeń pomiędzy szafką a podłogą jest kilkucentymetrowa. Dzięki osłonie pod szafkami – w razie ewentualnej awarii, na przykład zmywarki w kuchni czy pralki w łazience – pod szafkami nie zgromadzi się woda. Ponadto – cokoły łatwo można zdemontować i ponownie przytwierdzić, jeśli będziemy planowali gruntowne porządki czy remont. W przypadku aspektu estetycznego natomiast, pomimo szerokiego wyboru mebli w sklepach, jak również możliwości wykonania takowych samodzielnie lub na zamówienie (co zdecydowanie jest najmniej opłacalnym wariantem), często szafki wsparte na nóżkach niekoniecznie korespondują z naszą wizją wnętrza. Mogą też nie być praktycznym rozwiązaniem wówczas, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub czworonogi (zarówno jedne, jak i drugie lubują się we wrzucaniu swoich zabawek nie tylko pod meble). Wówczas z pomocą przychodzą nam właśnie gotowe cokoły meblowe…

Listwy cokołowe szczególnie dobrze sprawdzają się w kuchni – tam bowiem tendencje do gromadzenia zabrudzeń, resztek jedzenia i kurzu są najczęstsze, a przy tym stanowią największe zagrożenie dla higieny. Odkrycie we własnym domu pleśni, a potem jej sprzątanie nie należą do przyjemnych zajęć. Zabezpieczenie przestrzeni jest zatem wskazane. Dodatkową zaletą cokołów meblowych jest fakt, że niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane, ich montaż i demontaż jest bardzo prosty. Trzeba tylko dopasować kształt, rozmiar oraz pożądane przez nas cechy wizualne.

Niezależnie od powodu, dla którego chcemy zamontować w meblu cokół, naszym oczekiwaniom sprosta firma VOLPATO POLSKA, która ma w swojej ofercie tego rodzaju rozwiązania – od nóżek meblowych, klipów, po same listwy dostępne w kilku modnych odcieniach: aluminium, aluminium szczotkowanym, inoxie, białym połysku, czarnym połysku. W najbliższym czasie firma poszerzy również swoją ofertę o dwa zupełnie nowe kolory doskonale wpisujące się w aktualne trendy, to jest: BIAŁY MAT i CZARNY MAT, które w zestawieniu z nowoczesnym designem profili uchwytowych GOLA (lub listew uchwytowych 45° proponowanych przez zaprzyjaźnioną firmę ELCAVO POLSKA, o których pisaliśmy w poprzednim numerze) pozwolą na stworzenie unikalnej konstrukcji, zachowującej swój charakter przez długie lata!