Certyfikat SBP dla IKEA Industry Wielbark

W styczniu 2016 roku zakład IKEA Industry w Wielbarku zakończył z sukcesem procedurę certyfikacji jako odpowiedzialny producent biomasy (SBP: Sustainable Biomass Partnership). Certyfikat ten potwierdza, że zakład wytwarza biomasę w sposób zrównoważony pod względem ekonomicznym, środowiskowym i społecznym.

Audytorzy NEPcon, jednostki certyfikującej, prześledzili produkcję biomasy z odpadów drewnanych powstających w procesach produkcyjnych w tartaku, fabryce płyty klejonej i fabryce mebli IKEA Industry Wielbark. Potwierdzono, że biomasa pochodzi z legalnych i zrównoważonych źródeł. Takim źródłem są Lasy Państwowe, gdzie zakład zaopatruje się w surowiec, kupując wyłącznie drewno z certyfikatem FSC. Odpady drewniane z produkcji mebli, jak wióry czy pył drzewny, są przetwarzane na pellet.

„Od wielu lat staramy się, żeby produkcja w naszym zakładzie była jak najbardziej zrównoważona. Myślimy o środowisku na każdym kroku. Dlatego jestem dumny z tego, że wytwarzając pellet dołączyliśmy do grona pierwszych 6 firm na świecie, które otrzymały SBP – certyfikat wyznaczający standardy dla naszej branży” – powiedział Jarosław Olak, dyrektor IKEA Industry Wielbark.

Certyfikat jest ważny do 2021 roku. W tym czasie zakład będzie poddawany corocznym audytom okresowym. Pozwoli to fabryce IKEA Industry w Wielbarku zwiększyć swoją konkurencyjność na rosnącym rynku pelletu. Zakład sprzedaje swój produkt głównie na rynek brytyjski i duński, które są w czołówce pod względem zgodności z nowymi wymaganiami Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zrównoważony sposób produkcji pelletu i pochodzenie użytej biomasy.

IKEA Industry Wielbark wytwarza ok. 30 tys. ton pelletu rocznie.

O SBP

Sustainable Biomass Partnership (SBP) jest organizacją non-profit założoną w 2013 roku przez głównych europejskich producentów energii, użytkujących biomasę głównie w formie peletu drzewnego w elektrociepłowniach. Wizją SBP jest promowanie łańcucha dostaw ekonomicznie, ekologicznie i społecznie zrównoważonej biomasy stałej. SBP skupia się obecnie na rozwoju narzędzi zapewniających, że biomasa drzewna jest pozyskiwana z legalnych i zrównoważonych źródeł.

Organizacja, która uzyska certyfikat SBP, może posługiwać się oświadczeniem „SBP –Compliant Biomass” lub „SBP Controlled Biomass”.

O IKEA Industry Wielbark

IKEA Industry Wielbark produkuje meble z drewna litego (sosna). Zakład posiada tartak, fabrykę płyty klejonej i fabrykę mebli, a także wytwórnię pelletu w tej samej lokalizacji. Zatrudnia 1600 osób.

IKEA Industry należy do Grupy IKEA i jest największym producentem mebli drewnianych na świecie. Posiada 43 zakłady w jedenastu krajach i zatrudnia około 20 tysięcy pracowników. W całej Polsce IKEA Industry zatrudnia ok. 10 tysięcy pracowników w 16 zakładach w 13 lokalizacjach w tym: 4 zakładach działających w ramach dywizji Flatline w Lubawie, Zbąszyniu, Zbąszynku i Babimoście, 8 zakładach działających w ramach dywizji Solid Wood w Goleniowie, Stepnicy, Chociwlu, Resku, Wielbarku, Konstantynowie, Skoczowie i Stalowej Woli oraz w zakładzie należącym do dywizji Boards w Orli. IKEA Industry w Polsce specjalizuje się w produkcji mebli z litego drewna oraz z płyt komórkowych i wiórowych.

Źródło/Fot.: IKEA

.