Site icon 4woodi

Zabudowy wnętrz – liczy się detal i spójność

Międzynarodowe targi wróciły – a wraz z nimi możliwość śledzenia trendów i nowych rozwiązań dla wnętrz. Co będzie modne, pożądane i wybierane przez projektantów wnętrz i inwestorów? Jak oferta polskich producentów wygląda na tle propozycji z całego świata? Rozmawiamy o tym z Magdaleną Głogowską oraz Izabellą Serafin, projektantkami z firmy Komandor.

 

Byłyście w tym roku na targach Salone del Mobile w Mediolanie. Coś szczególnego zwróciło Waszą uwagę, jakie trendy i style teraz dominują w projektowaniu mebli?

Magdalena Głogowska: Międzynarodowe wnętrzarskie i meblowe targi Salone del Mobile są przeze mnie co roku bardzo wyczekiwanym wydarzeniem. Ostatnie dwa lata – z uwagi na pandemię i izolację – były niełatwym okresem dla nas wszystkich. Po tym, jak dostałam informację o wznowieniu targów, byłam bardzo podekscytowana. W tym wyjątkowym miejscu możemy zobaczyć zderzenie różnych trendów i sprawdzić nowatorskie pomysły, dzięki którym spojrzymy z innej perspektywy na projektowanie. Mam wrażenie, że tegoroczne targi skłaniają nas do refleksji nad potrzebą zintegrowania człowieka z naturą.

Izabela Serafin: Dla mnie tegoroczna edycja targów w Mediolanie była pierwszą, na którą udało mi się dotrzeć. To wyczekane wydarzenie i nie brakowało ekscytacji. Widać było zresztą bardzo wyraźnie, że ludzie są bardzo spragnieni takich doświadczeń. Jechałam z pragnieniem sprawdzenia włoskiego design, dotknięcia materiałów czy weryfikacji detali w zabudowach meblowych, które znałam dotąd jedynie np. z Internetu. Wierzyłam, że znajdę wiele inspiracji. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, lecz muszę przyznać, że olbrzymie zdumienie, niestety, się nie pojawiło. Być może dlatego, że tak naprawdę na co dzień jesteśmy już blisko tego, co jest modne w innych krajach. Nowości docierają do nas od razu, a my jesteśmy z nimi oswojeni. Projekty, które tworzymy tu w Polsce, są bardzo spójne z trendami, które możemy oglądać na zagranicznych targach.

Jakie materiały, wykończenia, formy czy struktury są teraz najbardziej popularne we wnętrzach i meblach?

M. G.: Naturalne kamienie, drewno, szkło, tkaniny bądź ich imitacje są głównymi materiałami wykorzystywanymi w tym roku w projektach. Popularne są zgaszone zielenie, brązy, beże i szarości, które nawiązują do kolorystyki barw ziemi. Te materiały i kolory stanowią świetną bazę do zabawy rożnymi elementami, np. formą mebla.

I. S.: Zgadzam się – w projektach wnętrz przewaga barw zapożyczonych z natury jest bardzo silna. Mam wrażenie, że czerń, szarości i biele zostały całkowicie wyparte i króluje teraz na powrót beż w różnego rodzaju odmianach. Oczywiście mocne akcenty kolorystyczne też dostrzegamy na targowych propozycjach, ale nie wybijały się one na pierwszy plan. Być może nie pasują do nastroju wyciszenia? W tym kontekście nie powinno dziwić, że na targowych stoiskach było bardzo dużo roślin, a same kształty mebli i zabudów są coraz bardziej obłe i nawiązujące do kształtów natury.

Szkło jest coraz ważniejsze w meblach i wnętrzach?

M. G.: Materiał ten od tak dawna znany odkryto w meblarstwie na nowo dzięki współczesnym technologiom. Szkło o przeróżnej fakturze nadaje aranżacjom niecodziennego wyrazu – to przykuło moją uwagę na targach w Mediolanie. Zauważyłam, że jego ornamentowa wersja poprzez swoją niezwykłą strukturę daje nam również niezapomniane doznania dotykowe, stając się nowym sposobem na wzmocnienie przekazu w meblu.

I. S.: Szkło w meblarstwie stanowi świetne dopełnienie dla drewna i kamienia. Często, poprzez swoją fakturę czy barwę, to bardzo wyrafinowany dodatek. Byłam zafascynowana różnymi rodzajami szkleń, które mogłam odkryć na targach w Mediolanie – tych ze wzorami i barwionymi. Sprawiały, że meble zyskiwały nową naturę. W połączeniu z wyrazistymi kamieniami i metalicznymi odcieniami, w mojej ocenie, stanowią element, którego będziemy mieli coraz więcej we wnętrzach. Marka Komandor już od jakiegoś czasu stosuje w szafach, garderobach czy szklanych przepierzeniach Lumi różnorodne szkło, bo zupełnie zmienia ono stronę wizualną produktu.

Jakie nurty w projektowaniu mebli i zabudów nasiliły się w ostatnim czasie?

M. G.: Możemy zaobserwować rosnącą popularność nietypowych złączeń meblowych, jest więcej zaokrągleń i nieoczywistych brył. Na targach i wśród naszych klientów zainteresowaniem cieszą się różnorodne rozwiązania pozwalające na wielofunkcyjne wykorzystanie przestrzeni tak cennej w dzisiejszych kryzysowych czasach. Stąd stare pomysły, jak np. łóżko chowane w szafie, zostały udoskonalone technologicznie i stanowią świetną propozycję dla każdego.

I. S.: Myślę, że swoistym efektem popandemicznym jest… chęć wyjścia zabudową „na zewnątrz”, mieszanie rozwiązań outdoorowych i do wnętrz, zacieranie granic. Oczywiście mocną uwagę poświęcamy teraz małym przestrzeniom czy domowym biurom – to obszary, które potrzebują innowacji. Na targach dostrzegłam np. wspomniane przez Magdę łóżka chowane w szafkach czy biurka zamieniające się w przestrzenie do wypoczynku. To inspirujące pomysły, które mogą się sprawdzić w praktyce.

A jeśli przyjrzymy się szafom oraz garderobom?

M. G.: Szafy i garderoby dla współczesnego człowieka są niezwykle ważnym elementem wyposażenia pomieszczeń. Klienci świadomi trendów stawiają przed projektantami coraz większe wyzwania. Wysyłając nas na międzynarodowe wnętrzarskie i meblowe targi Salone del Mobile w Mediolanie, firma Komandor wskazuje na potrzebę stosowania nowoczesnych rozwiązań i idzie z duchem czasu. Śledząc na bieżąco wszystkie zmiany i kierunki w projektowaniu, utwierdzam się w przekonaniu, iż wykonywane przez nas aranżacje są zgodne ze współczesnym designem, gwarantują wysoki poziom świadczonych usług i zadowolenie naszych klientów.

I. S.: Na co dzień pracujemy jako projektantki w Oddziale Komandor Śląsk. Na podstawie naszego doświadczenia w projektowaniu garderób i szaf oraz pracy z klientami widzimy, że coraz mocniej stawiają oni albo na ażurowość i lekkość zabudów, albo na ukrycie ich w przestrzeni. Tutaj targi w Mediolanie nie pokazały niczego nowego – projektujemy w ten sposób od dawna. Pomyślałam, że nasza ekspozycja firmy Komandor Śląsk, którą pokazywaliśmy na targach 4 Design Days 2022 w Katowicach, świetnie pasowałaby do tegorocznego Mediolanu. Idealnie wpisywała się w to, co chciano tam pokazać: systemy przesuwne bezramowe jak Heliodor, wyraziste spieki kwarcowe, ryflowane szkło w ramce Opal, ciepły odcień drewna i zastosowanie płyty z rysunkiem naturalnego materiału. Wszystko się zgadza! Jako producent mebli i rozwiązań na wymiar mocno stawiamy na funkcjonalność, detal, personalizację i staramy się, żeby zabudowy były spójne oraz przemyślane. A to, jak się okazuje, jest bardzo ważne w aktualnym projektowaniu.

Dziękujemy za rozmowę.

Exit mobile version