Site icon 4woodi

Unikatowe płyty fornirowane

Płyta fornirowana to optymalne połączenie szlachetnego wyglądu drewna z wszechstronnym zastosowaniem płyt wiórowych. Otrzymujemy urzekający rysunek słojów naturalnego pochodzenia, bez potrzeby piłowania ciężkiego drewna litego. Idealny na ścianę, meble lub elementy dekoracyjne.

 

Każda kłoda to inna historia

Fornir to cienkie płaty drewna, okleina naturalnego pochodzenia. Znacząco różni się jednak od laminatu. Chodzi o to, że wzór laminatu jest reprodukowany, a następnie powielany, natomiast fornir jest jedyny w swoim rodzaju.

– Pozyskuje się go z kłody drewna, a każda kłoda to inna historia. Nie ma na świecie dwóch takich samych kłód, a co za tym idzie nie ma dwóch takich samych fornirów. Zgodnie z metodą pozyskiwania forniru, wzór usłojenia na płycie narasta lub maleje. Różni się też szerokością fladru, zależnie od tego, z której części pnia pochodzi. Choć na fornirze nie ma ciągłości wzoru, w obrębie jednej kłody możemy zapewnić wspólny odcień – tłumaczy Rafał Pluta, ekspert materiałów płytowych w JAF Polska.

Fornir nadaje się także do płaszczyzn zaokrąglonych i jest bardzo plastyczny w obróbce. Do dyspozycji mamy szeroką gamę gatunków oraz odcieni, które dają się łączyć ze sobą w większe kompozycje. Swobodnie dopasujemy je do drewnianych mebli lub podłogi.

 

Płyty fornirowane, czy warto?

Oczywiście! Istnieje ku temu kilka uzasadnionych powodów.

Po pierwsze, stosowanie płyt fornirowanych znacząco skraca czas produkcji. To gotowe półfabrykaty, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem w przemyśle meblarskim i aranżacji wnętrz. Wykonane przy ich użyciu meble, drzwi oraz inne elementy zyskują ekskluzywny wygląd. Stolarsko nie różni się w pracy od płyt laminowanych.

Mając oddzielnie płytę, a oddzielnie fornir, potrzebne będą nam jeszcze m.in. gilotyna, spajarka, nakładarka kleju, prasa oraz oczywiście doświadczenie w ich łączeniu. Natomiast praca z płytami fornirowanymi ogranicza się do rozkroju i wykończenia powierzchni, co dla wprawionego stolarza nie stanowi trudności, ani nie wymaga dodatkowych narzędzi. Otrzymujemy od razu gotowy produktu i możemy działać.

Ponadto, eliminujemy czasochłonny etap wybierania forniru na bazie zdjęć w Internecie. Od razu widzimy, jak prezentuje się na płycie i czy pasuje do zamysłu klienta, czy też naszych wymagań. Nie musimy czekać na dostawę z innego kraju ani weryfikować ich stanu rzeczywistego. Unikamy tym samym opóźnień i uszkodzeń w transporcie, ewentualnych zwrotów, jak również błędów popełnianych na własny koszt podczas oklejania płyty.

– Płyta fornirowana to gotowy półfabrykat, którego wierzch został oklejony fornirem. Oprócz niepowtarzalnego wyglądu, kolejnym atutem takiego rozwiązania jest indywidualny charakter wykończenia. Powierzchnię płyt można olejować, bejcować, malować i lakierować. Możemy ją też szlifować, szczotkować, patynować oraz postarzać na różne sposoby – możliwości są nieograniczone. Aranżacja zależy wyłącznie od naszej wizji i nie ma szans, że identyczne usłojenie spotkamy u kogoś innego – mówi Rafał Pluta z JAF Polska.

Drewno to naturalna dekoracja domu, łódki, samochodu. Wprowadza do wnętrza poczucie ciepła, spokoju, a zarazem szlachetnej elegancji. Materiał premium pod każdym względem. Płyty fornirowane to sposób, aby wykorzystać je w swoim mieszkaniu – bez potrzeby rezygnacji z funkcjonalności nowoczesnych mebli na wymiar.

Jedyny w swoim rodzaju

– Fornir to na tyle unikatowa okleina, że nawet liczba płyt fornirowanych na palecie nie zawsze będzie jednakowa. Zależy przecież od tego, ile forniru dało się pozyskać z jednej kłody drewna, a każda jest inna. Kupując płyty fornirowane należy mieć świadomość, że nie otrzymujemy powtarzalności wzoru, koloru i rysunku słojów na każdej z płyt. To niemożliwe i wręcz sprzeczne z naturą forniru. Kupując fornir, płacimy przede wszystkim za niepowtarzalny i autentyczny charakter oraz możliwość obcowania z prawdziwym drewnem – dodaje na koniec Rafał Pluta, ekspert materiałów płytowych w JAF Polska.

W ofercie JAF Polska posiadamy bogaty wybór płyt wiórowych i MDF fornirowanych okleinami naturalnymi. Dębowymi, olchowymi oraz bukowymi. Dostępne wzory ułożenia to flader, półflader, fryza i mix. Niezależnie od wariantu, otrzymujemy szlachetny wygląd oraz dotyk prawdziwego drewna.

JAF

Firma działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 75-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów, stawia ją na pozycji jednego z liderów tej branży.

 

Więcej informacji można znaleźć na www.jaf-polska.pl.

 

Exit mobile version