Site icon 4woodi

Szybkie i dokładne cięcie na wymiar

Buforowy stół podawczy.

Firma Metal-Technika posiada w ofercie nowoczesne optymalizerki: OWD-1600 i OWD-1700 (z ciągłym buforem podawczym na wejściu), które zwiększają wydajność produkcji, obniżają koszty, a także podnoszą bezpieczeństwo pracy. Są to urządzenia skierowane do różnych zakładów, które dokonują dokładnego cięcia elementów drewnianych na wymiar.

 

Zasada działania

Obrabiany element umieszcza się na stole załadowczym, gdzie zaznacza się kredką fluorescencyjną jego wady. Następnie czujnik maszyny rozpoznaje, że nastąpiło załadowanie i rozpoczyna skanowanie materiału poprzez przejazd ramienia popychacza nad elementem. Popychacz po zeskanowaniu materiału opuszcza łapę i przesuwa element do zespołu tnącego, zatrzymując się w miejscach cięć. W prowadzeniu deski pomagają 3 dociski: boczny, dociskający ciągle z regulowaną siłą oraz 2 górne dociskające – jeden dociska ciągle, a drugi możemy dowolnie ustawić. Wycięte elementy trafiają na stół odbiorczy, gdzie następuje ich segregacja. Odpady mogą być automatycznie załadowane do np. bigbagów.

Parametry pracy

Maszyny rozcinają materiał z dokładnością ±0,2 mm. Na optymalizerkach można bardzo precyzyjnie ciąć listwy, deski, lamele, a także obłogi i kantówkę, np. na wsporniki paletowe. Długość elementów wejściowych może wahać się w zakresie od 0,5 do 4 m w przypadku maszyny standardowej, ale firma budowała już maszyny do rozcinania elementów 8-metrowych. W ciągu 8-godzinnej zmiany (6,5 godziny realnej pracy) optymalizerki przerabiają od 3000 do 6500 metrów bieżących materiału.

OWD-1600 i OWD-1700 mają możliwość cięcia w pakietach, czyli obróbki za jednym razem kilku desek czy kantówek. Mogą także wycinać wady drewna, dokonując optymalizacji pomiędzy nimi. Poza tym mogą pracować w trybie cięcia na kredkę fluorescencyjną. Dokonują wtedy cięć w miejscu zaznaczenia oraz w trybie obcinania marginesu, obróbka obejmuje wtedy początek i koniec deski.

Oprogramowanie

Sterownik maszyn posiada kolorowy wyświetlacz dotykowy firmy Mitsubishi. Oprogramowanie umożliwia tworzenie katalogów z wymiarami, na podstawie których dokonywana jest optymalizacja. Każdy katalog może zawierać 30 konkretnych wymiarów, łącznie może być 1000 takich katalogów.

Maszyny napędza silnik o mocy 5,5 kW lub większej, gdy jest taka potrzeba. Wszystkie łożyska liniowe mają olejowy układ centralnego smarowania.

Wyposażenie podstawowe obejmuje: zespół ramienia jeżdżącego (popychającego), zespół tnący, dociski, stół do kreskowania (załadowczy), stół odbiorczy z 5 wybijakami do segregacji. Jako elementy dodatkowe dostępne są: bufor załadowczy, przedłużenie stołu załadowczego do materiału o długości 5, 6 lub 8 metrów, system automatycznego podnoszenia zespołu czujek, transporter skośny do odbioru odpadu.

Dla producentów stelaży

Niedawno Metal-Technika wprowadziła nowość do swojej oferty. Jest nim oprogramowanie do produkowanych przez nią optymalizerek, którego zadaniem jest ułatwienie realizacji zleceń produkcyjnych zakładom wytwarzającym meble tapicerowane.

Zwykle zakłady takie przyjmują dwa rodzaje zamówień. Pierwsze z nich to łatwe do obsłużenia, duże serie takich samych produktów. Druga grupa to zlecenia trudne, dotyczące wytworzenia małych serii różnych mebli. Dodatkowo często obciąża je krótki termin realizacji. Na przykład zlecenie przychodzi o godzinie 15:00, a ma być gotowe na rano dnia następnego. Jest to wyzwanie dla wielu zakładów. Operatorzy maszyn muszą dużo czasu poświęcić na przygotowanie zlecenia produkcyjnego, w którym będzie ściśle określony zakres elementów do wykonania. Oprogramowanie firmy Metal-Technika w dużej mierze automatyzuje i upraszcza ten proces.

Jak mówi Piotr Falana z działu sprzedaży firmy Metal-Technika: „Nasze oprogramowanie pozwala każdemu operatorowi budować w bardzo prosty, szybki i intuicyjny sposób formuły, czyli zadania produkcyjne dla maszyny. Szczególnie będzie ono przydatne przy obsłudze małych serii produkcyjnych, istotnie redukując czas potrzebny do ich wykonania”.

Automatyzacja sortowania

Dodatkowo, żeby jeszcze ułatwić i przyśpieszyć cały proces, zmieniono także sposób sortowania. Teraz elementy segreguje się automatycznie nie tylko po długości, ale także według przeznaczenia do ich użycia w danym rodzaju mebla. Rozdzielane są one na określone przez operatora grupy. Dzięki temu nie musi on już poświęcać czasu na kompletowanie zamówienia.

Metal-Technika na życzenie oferuje też drukarkę, która może nanosić na produkowane drewniane elementy wybrane informacje na ich temat. Może to być nazwa mebla, jego długość wyciętego elementu lub określone symbole, które będą pomocne w identyfikacji tych części w dalszej obróbce. Pomaga to w jeszcze szybszym przejściu do kolejnego etapu produkcyjnego.

Z nowego oprogramowania mogą skorzystać zarówno nabywcy nowych optymalizerek firmy Metal-Technika, jak i zakłady już je posiadające. Pakiet doposażający obejmuje: komputer przemysłowy, dodatkowy wyświetlacz i oprogramowanie.

https://metal-technika.com.pl/

(jz)

Exit mobile version