Site icon 4woodi

Szybka produkcja palet

Firma Stolarmax ze Szczecina funkcjonuje na rynku od 2007 roku, świadcząc różnego rodzaju usługi stolarskie. Jednym z istotnym dla niej obszarów działań jest produkcja drewnianych palet dostosowanych do wymagań odbiorców.

 

Stały dostawca

Rozszerzając obszar świadczonych usług, w roku 2016 Stolarmax nawiązał współpracę z producentem elementów elektrowni wiatrowych. Było to przełomowe wydarzenie, ponieważ stał się jedynym dostawcą palet dedykowanych do realizowanych przez swojego klienta projektów. Stałe zlecenia pomogły w stabilizacji sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i zintensyfikowały jego rozwój. Usługi w dalszym ciągu pozostały ważną częścią oferty. Chcąc dalej się rozwijać, firma musiała zainwestować w park maszynowy.

Nietypowe palety

Adam Meller, założyciel i właściciel firmy Stolarmax mówi: „Decyzja o zakupie maszyny od Metal-Techniki zapadła na skutek zwiększającego się zapotrzebowania na nietypowe palety u naszych nowych klientów. Optymalizerka OWD 1600 miała nam pomóc w przygotowania elementów do tych produktów”. I dodaje: „Jak się okazało, była to udana inwestycja. Maszyna wywiązuje się ze swoich zadań bardzo dobrze, dzięki niej znacząco skróciliśmy czas produkcji. Na chwilę obecna optymalizerka nie jest wykorzystywana nawet w 50%, ponieważ obróbkę wykonuje w dużo krótszym czasie niż to odbywało się u nas wcześniej”. Teoretycznie w ciągu 8-godzinnej zmiany (6,5 godziny realnej pracy) optymalizerka może przerobić od 3000 do 6500 metrów bieżących materiału.

Dokładność pracy

Adam Meller stwierdza: „Poza wydajnością należy podkreślić precyzję pracy tego urządzenia. Dokonywane cięcia są bardzo dokładne”. Jak podaje producent optymalizerka zapewnia rozcinanie desek z dokładnością ±0,2 mm. Może ona także też ciąć listwy, lamele, obłogi, kantówkę.

Schemat działania OWD-1600

Materiał z zaznaczonymi kredką fluorescencyjną wadami umieszcza się na stole załadowczym maszyny. Czujnik rozpoznaje, że nastąpiło załadowanie i rozpoczyna skanowanie, przejeżdżając ramieniem popychacza nad elementem. Po zeskanowaniu popychacz opuszcza łapę i przesuwa element do zespołu tnącego, zatrzymując się w miejscach cięć. W prowadzeniu deski pomagają 3 dociski: boczny, dociskający ciągle z regulowaną siłą oraz 2 górne dociskające – jeden dociska ciągle, a drugi można dowolnie ustawić. Wycięte elementy trafiają na stół odbiorczy, gdzie następuje ich segregacja. Odpady mogą być automatycznie załadowane do np. big bagów.

Łatwość obsługi

„Zaletą optymalizerki firmy Metal-Technika jest intuicyjna obsługa, co pozwala na szybkie wdrożenie do pracy z nią nowych pracowników. Także wprowadzanie nowych list cięć jest proste i nie stanowi żadnego problemu” – mówi Adam Meller. Sterownik maszyny posiada kolorowy wyświetlacz firmy Mitsubishi. Oprogramowanie umożliwia tworzenie katalogów z wymiarami, na podstawie których dokonywana jest optymalizacja. Każdy katalog może zawierać 30 konkretnych wymiarów, dostępna jest nowa wersja z rozszerzeniem do 50 wymiarów. Katalogów może być w zasadzie nieskończoność.

Wyposażenie

Maszyna może być napędzana silnikiem o mocy 5,5 kW lub większym, gdy jest taka potrzeba. Wszystkie łożyska liniowe mają olejowy układ centralnego smarowania. W przypadku maszyny standardowej długość elementów wejściowych może wahać się w zakresie od 0,5 do 4 m. Na zamówienie urządzenie może obrabiać elementy dużo dłuższe.

Wyposażenie podstawowe optymalizerki OWD-1600 obejmuje: zespół ramienia jeżdżącego (popychającego), zespół tnący, dociski, stół do kreskowania (załadowczy), stół odbiorczy z 5 wybijakami do segregacji. Jako elementy dodatkowe dostępne są: bufor załadowczy, przedłużenie stołu załadowczego do materiału o długości 5, 6 lub 8 metrów, system automatycznego podnoszenia zespołu czujek, transporter skośny do odbioru odpadu.

Nowe możliwości

Optymalizerka firmy Metal-Technika to silny impuls do dalszego rozwoju firmy Stolarmax. „Dzięki zakupowi maszyny OWD 1600 możemy nawiązywać współpracę z nowymi klientami, zarówno produkując palety, jak i inne elementy z litego drewna” – podsumowuje Adam Meller.

https://metal-technika.com.pl/

(jz)

Exit mobile version