Site icon 4woodi

Skorpion 650 EB – uniwersalny i wydajny

Firma Teknamotor Sp. z o.o. jest producentem stacjonarnych i mobilnych rębaków tarczowych i bębnowych, które trafiają na polski i europejski rynek. Wytwarzanie przez nią kompletne linie do rozdrabniania odpadów drewna spełniają najwyższe kryteria wydajności i niezawodności. Największą popularnością pośród firm tartacznych cieszy się model rębaka Skorpion 650 EB. Jest to niezawodny, wydajny i przyjazny w użytkowaniu rozdrabniacz.

 

Maszyna ta wyróżnia się bardzo dużymi możliwościami przerobowymi. W zależności od wersji, na bębnie o średnicy 600 mm, może posiadać 2, 3, a nawet 4 noże tnące. Rębak wyposażony jest także w nóż podporowy. Jest on wysuwany z korpusu, co pozwala na bardzo szybki jego obrót lub wymianę. Narzędzie to ostrzone jest na czterech krawędziach. Długi czas eksploatacji noży gwarantuje ich wykonanie ze stali narzędziowej odpornej na tępienie.

Zrębek drobny lub gruby

Ilość noży zamontowanych na bębnie oraz wielkość (średnica) otworów zastosowanego sita pod bębnem umożliwiają uzyskanie zrębka o pożądanej przez użytkownika wielkości. Drobny zrębek produkuje się stosując bęben 4- nożowy i sito o małej średnicy otworów. Po dalszym przerobie na młynach młotkowych można go wykorzystać w produkcji brykietu lub pelletu. Przy produkcji grubego zrębka stosuje się bęben z dwoma nożami tnącymi i sita z otworami 100 x 100 mm. Zrębek ten jest idealny do celów opałowych lub sprzedaje się go na cele przemysłowe czy dekoracyjne.

Skorpion 650 EB zapewnia ciągłe uzyskiwanie materiału o doskonałej jakości, co jest warunkiem udanej współpracy z odbiorcami.

Łatwy załadunek

Duża gardziel rębaka o wymiarach 650 mm szerokości i 250 mm wysokości pozwala na swobodny załadunek zrzyn, okrąglaków, różnego rodzaju odpadów tartacznych i meblarskich. Materiał wsadowy transportowany jest do gardzieli za pomocą siedmiu zębatych rolek podających, napędzanych przez dwa motoreduktory.

Silnik wolnoobrotowy

Napęd główny rębaka stanowi silnik elektryczny wolnoobrotowy o mocy do wyboru: 90, 110 lub 132 kW. Zapewnia on stabilniejszą pracę i większy moment obrotowy niż standardowy silnik elektryczny. Jest to możliwe, gdyż przy tej samej mocy, silnik taki osiąga większe przeniesienie energii. Producent zastosował także na silniku koło pasowe o powiększonej średnicy, co wydłuża żywotności pasków klinowych. W standardzie rębak posiada elektroniczny system kontroli pracy, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu tnącego. W takim przypadku następuje czasowe zatrzymanie układu podającego.

Współpraca z systemami załadowczo-transportowymi

Skorpion 650 EB może współpracować z taśmowymi, jak również wibracyjnymi systemami załadowczo-transportowymi. Tomasz Szczepaniak z firmy Teknamotor mówi: „Najlepszą kompletną linie do rozdrabniania odpadów drewna stanowi rębak Skorpion 650 EB zestawiony z wibracyjnym transporterem załadowczym, który współpracuje z oferowanym przez Teknamotor stołem wibracyjnym. Konfiguracja taka usprawnia pracę operatorów maszyny. Na pewno przyczynia się do łatwiejszego załadunku drewna do rębaka, gdyż wibracje stołu załadowczego powodują równomierny i uporządkowany załadunek drewna na transporter załadowczy rębaka.”

I dodaje: „Jako system odbioru zrębka z rębaka Skorpion 650 EB najlepiej zastosować system dwóch transporterów taśmowych. Z rozdrabniacza zrębek będzie spadać na krótki taśmowy transporter odbiorczy, a następnie będzie podawany na transporter obrotowy. Transporter obrotowy może mieć różną długość, na przykład 8 m, i zapewnia transport zrębka pod kątem wznoszenia do 40°. Umożliwia to załadunek urobku do kontenera o wysokości burt 4 m (wysokość wysypu do 4,5 m).” Transporter posiada konstrukcję jezdną napędzaną motoreduktorem. Pozwala ona na jego obracanie po łuku 180°, co umożliwia równomierny zasyp kontenera (lub kontenerów) zrębkiem.

Elastyczna konfiguracja

Oferowane przez Teknamotor rębaki Skorpion różnią się od siebie pod względem budowy oraz zasady działania. Producent jest w stanie dostosować je do indywidualnych oczekiwań klientów. Dodatkowo rozdrabniacze stacjonarne mogą także pełnić funkcję urządzeń przeznaczonych do rozdrabniania kory, forniru, płyt meblowych oraz wełny. Zrębek uzyskany z odpadów drzewnych może zostać wykorzystany w wielu celach: zarówno energetycznych, jak i przemysłowych czy też nawet dekoracyjnych.

Teknomotor

Teknamotor to firma działająca od 1992 roku. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Ostrowcu Świętokrzyskim. W swojej ofercie producent posiada również mobile i ciągnikowe rębaki, młyny młotkowe oraz frezarkę do niwelowania pni.

https://www.teknamotor.pl/

(opr. jz)

Exit mobile version