Site icon 4woodi

Ręczne klejenie obrzeży – idealne rezultaty także bez maszyny

Trymer do obrzeży RP28 nadaje się do obrzeży o grubości 1,5 mm i ma zintegrowaną cyklinę.

Okleiniarka obecnie stała się stałą częścią w warsztacie. Mimo to, w niektórych sytuacjach, niezbędne jest klejenie obrzeży bez maszyny, na przykład na budowie, na elementach kształtowych lub zaokrąglonych przedmiotach obrabianych. W tym celu firma Ostermann oferuje nie tylko wiele praktycznych małych pomocników, ale także odpowiednie porady – od stolarza dla stolarza.

 

Dla ręcznego klejenia obrzeży meblowych specjaliści firmy Ostermann zalecają klej do obrzeży REDOCOL Kantol greenline. Produkt bez rozpuszczalników został specjalnie opracowany do ręcznego klejenia obrzeży ABS i PCW. Klej o średniej lepkości charakteryzuje się wysoką początkową siłą przyczepności oraz bardzo szybkim czasie wiązania. Dalsza obróbka jest możliwa już po około 30 minutach. Do prasowania używa się przykładnice z dowolnego materiału drewnianego. Następnie obrzeża meblowe są prasowane ze ściskiem mocującym na około 30 minut. W tym przypadku nadaje się praktyczny ścisk jednoręczny do obrzeży.

Usuwanie wystających krawędzi bocznych

Po zdejmowaniu ścisku i przykładnicy można usuwać wystające krawędzie za pomocą struga do obrzeży, trymera oraz frezarki. W zależności od grubości obrzeży istnieją różne narzędzia. Dla obrzeży do grubości 1 mm dostępny jest strug Covermatic oraz trymer AU93. Ze strugiem można wyłącznie obrabiać jedną stronę obrzeży, natomiast trymer usuwa wystające krawędzie po obu stronach obrzeży jednocześnie. Praktyczną alternatywą dla obrzeży do grubości 1,5 mm jest trymer do obrzeży RP28. Trymer obcina wyłącznie jedną stronę obrzeży, ale za to ma integrowaną cyklinę, z którą można poprawiać promień w dalszym kroku obróbki. Dla obrzeży powyżej grubości 2 mm zalecane jest zastosowanie frezarki górnowrzecionowej.

Obcinanie wystających krawędzi na końcu płyty

Aby można było idealnie obcinać obrzeża na rogach prostokątnych przedmiotów obrabianych, dostępne są różne obcinarki do obrzeży. Nadają się one do przecinania obrzeży ABS, melaminowych i fornirowanych oraz do doskonałego obrabiania krawędzi czystym cięciem. Na elementy kształtowe obrzeża można najechać mobilną okleiniarką. Przed najechaniem obrzeże jest dopasowane z krawędzią w odstępie około 2-5 cm. W następnym kroku następuje mobilne klejenie maszynowe z klejem topliwym. Do wygładzającego skrócenia wystających krawędzi eksperci firmy Ostermann zalecają obcinarkę KG20R do klejenia na styk. Za pomocą tego narzędzia należy przyciąć obrzeże na 0,5 do 1 mm przed spoiną. Na zakończenie reaktywuje się wystygnięty klej topliwy suszarką i przyciska się koniec obrzeża za pomocą małej kostki z korka. Pod wpływem ciepła obrzeże odpowiednio się rozciąga i idealnie dopasowuje się do drugiego końca obrzeża. Teraz należy tylko trochę je przytrzymać do momentu aż klej stwardnieje. Obrzeże powinno trzymać się idealnie.

Poprawianie promienia

Do poprawiania promienia eksperci firmy Ostermann oferują ręczny nóż wygładzający REDOCOL oraz cyklinę promieniową REDOCOL. Szczególnie te ostatnie ułatwia obróbkę promienia, ponieważ ma stałe prowadzenie cięcia dla obrzeży o grubości 0,4, 1 lub 2 mm.

Wykończenie: usuwanie białych śladów zagięcia

Podczas frezowania obrzeży z tworzyw sztucznych na krawędziach często widoczne są lekkie ślady obróbki i białe ślady zagięcia. Dzięki specjalnemu połączeniu sizalu i płótna, sizalowa szczotka REDOCOL jest idealnym narzędziem do końcowego wygładzania obrzeży i usuwania powstałych śladów obróbki. Dodatkowo resztki materiału i białe ślady zagięcia zostaną efektywnie usuwane. W ten sposób osiąga się blask koloru obrzeża również na promieniu. Przy cieńszych promieniach białe ślady zagięcia powstają także na powierzchni obrzeży. W tym przypadku zaradzi zwykła suszarka. Poprzez nagrzewanie materiału znikają białe ślady na obrzeżu. Następnie za pomocą sizalowej szczotki trzeba polerować promień frezowania, i gotowe!

Pewne rozwiązanie: obrzeża z mostkiem

Do ręcznego oklejania na budowie lub do zaokrąglonych elementów obrabianych firma Ostermann oferuje wszystkie obrzeża ABS o grubości 2 mm także z mostkiem. Do grubszych płyt dostępne są nawet obrzeża z 2 mostkami. W trakcie obróbki ze standardowym frezem do rowków wycina się w płycie rowek o 3,5 mm grubości, daje się klej na krawędź ciętą i za pomocą mostka wbija się obrzeże w rowek. Ze specjalną frezą rowkową z dodatkowym frezowaniem pustym jest to znacznie łatwiejsze. Do dokładnego przygotowania obrzeży z 2 mostkami w asortymencie można znaleźć specjalnie tworzony frez podwójny rowkowy do obrzeży ABS z 2 mostkami. Na zakończenie po mocowaniu obrzeża z mostkiem trzeba tylko obrobić promień.

https://www.ostermann.eu/pl_PL

Exit mobile version