Site icon 4woodi

QMR firmy SATA – zmiana wydajności jednym dotknięciem

W maju bieżącego roku firma SATA GmbH wprowadziła na rynek nowy produkt – QMR (Quick Material Regulator). Jest to dodatkowa, specjalnie skonstruowana śruba regulacji wydajności, przeznaczona do pistoletów SATA serii 5000 oraz X5500. Naciśnięcie śruby powoduje ograniczenie uchylenia iglicy, a co za tym idzie zmniejszenia wydajności materiału.

Śruba umożliwia płynną regulację i wstępne nastawienie poziomu ograniczania. Pociągnięcie śruby odblokowuje ustawienie do pracy z pełną wydajnością. Zmiana odbywa się przez pociągnięcie lub wciśnięcie śruby. W praktyce operowania pistoletem lakierniczym prawidłowe nastawienie śruby wydajności bywa dla wielu użytkowników kłopotliwe – wymaga dokładnego ustawienia pełnej wydajności jeszcze przed malowaniem. W trakcie malowania, aby zmniejszyć wydajność, należy przekręcić śrubę o ściśle ustalony kąt, a następnie dokładnie o tyle samo cofnąć, aby powrócić do pełnej wydajności. Wymaga to od użytkownika uwagi, precyzji i przede wszystkim pamiętania kąta tłumienia wydajności, jaki wybrano do konkretnego malowania czy materiału.

Praktycznie we wszystkich pistoletach dostępnych na rynku regulacja wydajności materiału działa podobnie, różni się jedynie skokiem czy kształtem śruby wydajności, co bywa jeszcze większym utrudnieniem dla posiadaczy kilku pistoletów różnych producentów.

Wielu użytkowników rezygnuje z ustawiania wydajności śrubą, uważając, że podobny efekt można osiągnąć przez niepełne wciśnięcie spustu. Takie uproszczenie jest jedną z typowych przyczyn prowadzących do powstawania wad lakierniczych określanych jako „chmurki”. Nawet bardzo niewielka różnica uchylenia spustu będzie powodowała zmianę ilości materiału, a co za tym idzie grubości powłoki w danym miejscu. Aby zatrzymać spust „na wyczucie” w trakcie malowania, wciska się go wolniej, więc czas, przez który ilość materiału jest zmienna, ulega wydłużeniu i… bywa to widoczne na końcowym efekcie malowania.

Zastosowanie śruby QMR eliminuje zarówno konieczność koncentrowania uwagi na śrubie wydajności, jak i chęć czy potrzebę szukania rozwiązań alternatywnych. Zmiana wydajności z jej zastosowaniem jest szybka, precyzyjna i powtarzalna, podnosząc na wyższy poziom zarówno komfort pracy, jak i jej efekty.

Sprzedaż Autoryzowany Serwis 
Wojciech Nałęcz
+48 22 812 0169
sata@pistoletylakiernicze.pl

 

 

Exit mobile version