4woodi

Precyzyjne rezultaty – teraz w jeszcze bardziej udoskonalonej formie

Festool wynalazł pierwszą szynę prowadzącą prawie 60 lat temu i od tego czasu nieustannie ją udoskonalał. Od października oryginał jest dostępny w nowej odsłonie.

60 lat temu powstała pierwsza szyna prowadząca, stworzona przez Festool. Od tego czasu nieustannie udoskonalane wersje słynnych szyn FS pomagały w pracy fachowcom na całym świecie.

 

Od jesieni na rynku dostępna będzie najnowsza wersja, do której dodano kilka istotnych rozwiązań jeszcze bardziej usprawniających pracę. Dzięki nim proste i precyzyjne cięcia, będą możliwe nie tylko w poziomie, ale teraz również podczas pracy przy ścianie. Wraz z wprowadzeniem nowej szyny prowadzącej FS-/2-K Festool oferuje nowe, różnorodne rozwiązania z inteligentnymi i praktycznymi elementami wyposażenia.

Oryginalna szyna prowadza od dziesięcioleci słynie z cięcia bez wyrw. Gumowa wkładka umieszczona bezpośrednio przy linii zapobiega wyrywaniu materiału na krawędzi – nawet w przypadku cięcia pod kątem. Pasek ślizgowy umożliwia łatwe przemieszczanie maszyny na szynie prowadzącej, natomiast podkład na spodzie szyny chroni powierzchnię elementu obrabianego.

Proste i precyzyjne cięcia – we wszystkich pozycjach

Nowa szyna prowadząca FS/2-KP umożliwia nie tylko proste i precyzyjne cięcia przy pracach poziomych i na podłodze, ale także podczas pracy na ścianie. Dzięki podkładkom samoprzylepnym nową szynę można bezpiecznie przymocować do dowolnej powierzchni roboczej w pionie. W tym celu w nowych szynach prowadzących zrobione są wycięcia, w które można łatwo włożyć podkładki samoprzylepne. Wystarczy tylko odpowiednio ustawić szynę, docisnąć podkładki samoprzylepne i gotowe. Szyna prowadząca jest już stabilnie zamocowana i przygotowana do cięcia. Podkładki samoprzylepne gwarantują niezawodne mocowanie i precyzyjne cięcie, nawet w trudnych pozycjach. Można je po wykonaniu pracy łatwo usunąć bez pozostawiania śladów, również z wrażliwych powierzchni, nie powodując uszkodzenia elementu obrabianego.

Łatwy i praktyczny transport

W celu zapewnienia praktycznego transportu Festool wymyślił coś zupełnie nowego: wycięcie pośrodku szyny, które umożliwia umieszczenie jej nad uchwytem do przenoszenia Systainera. Takie rozwiązanie gwarantuje szybki i praktyczny transport nawet dwóch szyn prowadzących jednocześnie.

Samonastawianie – proste łączenie szyn prowadzących w szybki i komfortowy sposób

Dzięki nowym elementom połączeniowym szyny prowadzące można łączyć prosto i stabilnie – dotyczy to wszystkich szyn Festool. Umożliwia to precyzyjne cięcie, nawet przy obrabianiu długich elementów, na całej długości dwóch lub więcej połączonych szyn prowadzących. Laserowy grawer ułatwia umieszczenie elementów połączeniowych w odpowiedniej kolejności. Funkcja samonastawiania zapewnia za to proste połączenia i dokładne rezultaty.

Precyzyjne cięcia pod kątem w zakresie od -60° do +60°

Wraz z wprowadzeniem nowych szyn Festool zaprojektował również nową przykładnicę kątową do precyzyjnego i szybkiego wykonywania cięć pod kątem. Dzięki temu kąty w zakresie od -60° do + 60° można ustawiać z dużą powtarzalnością i wysoką precyzją. Oznacza to, że przykładnica kątowa oferuje szeroki zakres zastosowań i pełną elastyczność. Dzięki dźwigni szybkomocującej przykładnicę kątową można błyskawicznie i intuicyjnie zamocować na szynie prowadzącej. W połączeniu z ręczną pilarką tarczową oraz stołem roboczym można uzyskać mobilne stanowisko do cięcia płyt meblowych. Przykładnica kątowa posiada również długą krawędź styku i okienko kontrolne, które ułatwiają szybkie wyrównanie na krawędzi obrabianego elementu. Dodatkowe zasuwy zapewniają stabilną powierzchnię styku – również w przypadku materiałów o zaokrąglonej krawędzi. Wszystkie elementy można obsługiwać intuicyjnie od góry bez użycia narzędzi.

Nowe wyposażenie do szyn prowadzących

Aby w warsztacie i na placu budowy można było łatwo zachować porządek, Festool oferuje nowy Systainer³, w którym umieszczone są elementy wyposażenia: nowa przykładnica kątowa FS-WA, jak również dwa nowe elementy połączeniowe FSV/2, nowa nakładka zabezpieczająca FS/2-AW, dwa ściski śrubowe, zabezpieczenie przed odbiciem pilarki i kombinowany klucz imbusowy.

Szybki montaż i bezpieczne mocowanie

W obszarze organizacji miejsca pracy firma Festool wprowadza od października nowy ścisk dźwigniowy MFT, który umożliwia bezpieczne mocowanie elementów obrabianych bez ryzyka poślizgu. Dzięki kompatybilności z perforacją MFT można go łatwo przymocować do stołu wielofunkcyjnego lub „warsztatu mobilnego”. Dźwignia zaciskowa powoduje, że mocowanie i zwalnianie jedną ręką jest szybkie i komfortowe. W związku z tym szyny prowadzące, jak również różnorodne materiały, można zamocować na wysokości do 80 milimetrów. Nawet okrągłe i płaskie elementy obrabiane mogą być mocowane na stole wielofunkcyjnym lub „warsztacie mobilnym” MW 1000 dzięki pionowemu mocowaniu.

Już dostępne

Nowe elementy wyposażenia są kompatybilne ze wszystkimi szynami prowadzącymi FS/2 Festool. Nowe szyny prowadzące FS/2-KP z podkładkami samoprzylepnymi są dostępne w długościach 1400 i 1900 mm. Zarówno szyny prowadzące, jak i nowe przykładnice kątowe, nowe elementy połączeniowe, Systainer z nowym wyposażeniem do szyn prowadzących oraz ściski dźwigniowe MFT będą dostępne u Autoryzowanych Dystrybutorów Festool od października 2021 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.festool.pl

https://www.festool.pl/produkty/systemy-prowadz%C4%85ce/szyny-prowadz%C4%85ce/577043—fs-14002-kp

Exit mobile version