Site icon 4woodi

Piły LL CUT line marki GLOBUS – precyzja to standard

Nawet najbardziej profesjonalna formatyzerka nie jest w stanie przeciąć materiału z wysoką jakością. Oczywiście przy zastosowaniu tarcz o niskiej lub średniej jakości. Przy dużych prędkościach obrotowych wymaga się od tarcz także dużej sztywności, stabilnej pracy oraz żywotności, na którą ma wpływ gatunek i jakość użytego węglika spiekanego (HM) i odpowiednio wyprodukowany dysk tarczy. Istotny wpływ na żywotność narzędzia ma również jakość wykonanego ostrzenia na węgliku oraz geometria ostrza płytki HM.

Nowa linia pił LL CUT to 3 serie tarcz z ultratwardymi węglikami spiekanymi (HM), które dedykowane są dla przemysłu meblarskiego, jak i zakładów stolarskich, w tym m.in. producentów materiałów drewnopochodnych i podłóg z tworzyw drewnopochodnych, producentów kuchni na wymiar, wykonawców i montażystów systemów do zabudowy wnęk oraz szerokiego grona firm specjalizujących się w cięciu i docinaniu płyt meblowych na określone rozmiary.

Linia pił przemysłowych LL CUT skierowana jest do grupy najbardziej wymagających użytkowników, którzy na co dzień przecinają setki metrów bieżących nie tylko płyty meblowej, ale również płyt surowych, fornirowanych, laminowanych, sklejki, MDF itp.

To, co wpływa na bardzo wysokie walory użytkowe nowej linii LL CUT, to przede wszystkim:

  nowej konstrukcji dysk, którego charakterystyka wpłynęła na zwiększoną sztywność narzędzia,

  zaprojektowane nowe szczeliny/rowki wyciszające tarczę, ograniczające poziom hałasu,

  wprowadzony nowy proces naprężenia linii LL CUT, pozwalający osiągnąć większą stabilność pracy,

  nowa geometria ostrzenia płytek HM, która poszerzyła dodatkowo zakres zastosowań i wpłynęła na zmniejszenie oporów skrawania.

Seria LL CUT line:

  oparta o nową konstrukcję dysku i ząb z twardego węglika spiekanego (ULTRAFINE) o twardości 2100 HV,

  nowy kształt płytki HM korzystnie wpływa na warunki skrawania, między innymi poprzez płynniejszy i szybszy proces odprowadzenia wiórów z przestrzeni międzyzębnych,

  kształt zęba HM pozwala na bardzo efektywną realizację procesu ostrzenia poprzez krótszą „drogę” ściernicy (niższe koszty i krótszy czas ostrzenia),

  dedykowana do cięcia materiałów drewnopochodnych, takich jak: płyta wiórowa, laminat, MDF, HDF itp.

Seria LL CUT VH line:

  oparta o nową konstrukcję dysku i nowy ząb z ultratwardego węglika spiekanego (NANOGRAIN) o twardości 2250 HV,

  seria o nowej geometrii ostrza płytki HM GA5o (ząb trapezowo-płaski) wpływa na lepszą charakterystykę pracy tarczy przy częstej zmianie rodzajów płyt podczas rozkroju,

  dedykowana jest do cięcia materiałów drewnopochodnych, takich jak: płyta wiórowa, laminat, MDF i HDF o niskim stopniu zanieczyszczenia materiałów.

Seria LL CUT speedline:

  oparta o nową konstrukcję dysku i ząb z twardego węglika spiekanego (ULTRAFINE) o twardości 2100 HV,

  seria o nowej geometrii ostrza płytki HM GA15o (ząb trapezowo-płaski) umożliwia dokładne cięcie szczególnie cienkich elementów z tworzyw drewnopochodnych, takich jak: listwy meblowe, listwy przypodłogowe i parkietowe, listwy do ramek i antyram, listwy i profile do ramek drzwi i okien oraz inne listwy ozdobne i wykończeniowe z MDF.

Dodatkowo piły z linii LL CUT poddawane są procesowi wyważania dynamicznego. Co również wpływa na ich zwiększoną stabilność w trakcie procesu przemysłowego cięcia. Dzięki wprowadzonym zmianom narzędzia z nowej linii LL CUT wyróżniają się jeszcze większą żywotnością.  Dodatkową korzyścią dla użytkowników będzie perfekcyjna jakość obrabianych materiałów (płyta bez wyszczerbień na krawędziach). Ze względu na wysokie parametry użytkowe nowej linii pił ich eksploatacja odbywa się najczęściej na formatyzerkach poziomych, pionowych i pilarkach panelowych. Czyli podczas prac realizowanych w ciągłych procesach produkcyjnych.

PROCESIE SERWISOWANIA

W trakcie użytkowania pił z twardymi węglikami spiekanymi (HM) należy pamiętać o bardzo istotnym etapie ich eksploatowania. Inaczej PROCESIE SERWISOWANIA (ostrzenia lub w przypadku konieczności także regenerowania zębów z węglika spiekanego HM). Jest to bardzo ważna faza „życia” produktu, szczególnie dla tych, którzy liczą na maksymalizację efektywności zainwestowanych środków w zakup tarczy. Niestety, jeszcze dość często zdarzają się sytuacje, w których użytkownik zauważa spadek żywotności tarczy zaraz po wykonanym procesie serwisowania. Oczywiście wpływ na taki stan rzeczy może mieć więcej czynników niż tylko sam fakt nieprawidłowego ostrzenia lub regeneracji. Być może w tym samym okresie zmienił się dostawca płyty. Lub zmienione zostały ustawienia maszyny, przeprowadzono niedawno serwis części eksploatacyjnych (np. na części w postaci zamienników oryginałów).  Lub po prostu mamy nowego operatora. Abstrahując od czynników niezwiązanych bezpośrednio z samą tarczą, zaleca się, aby usługi ostrzenia pił z twardym węglikiem spiekanym wykonywać w autoryzowanych i wyspecjalizowanych punktach ostrzenia. Wyposażonych w maszyny sterowane numerycznie (CNC), pamiętając o 3 fundamentalnych zasadach:

  ostrzenie zębów z twardego węglika spiekanego (HM) powinno być przeprowadzone już przy stępieniu 0,10-0,20 mm – mierzonym na powierzchni przyłożenia płytki HM (krawędź pomiędzy płaszczyzną natarcia a przyłożenia płytki),  do ostrzenia należy używać specjalnych ściernic uwzględniających gatunek węglika oraz charakterystykę pracy maszyny ostrzącej, piły z ultratwardymi płytkami z węglika spiekanego (z linii LL CUT VH) muszą być ostrzone na maszynach z zastosowaniem systemu ciągłego i intensywnego chłodzenia.

Dopiero połączenie tych 3 zasad gwarantuje długą żywotność ostrza HM tarczy pomiędzy ostrzeniami. Warto też zwrócić uwagę na inny, niestety, niekorzystny efekt ostrzenia bez zastosowania chłodzenia. W takiej sytuacji najczęściej zachodzi proces przegrzania płytki, który prowadzi do zmiany struktury węglika spiekanego.  Skutkiem tych zmian są (niewidzialne „gołym okiem”) mikropęknięcia, a więc bezpowrotne uszkodzenie zębów narzędzia.

(jk)

Exit mobile version