4woodi

Oszczędne i wydajne okleinowanie

Nowy system podawania elementów WZ14 w oklejarce EDGETEQ S-500.

Podczas targów Live.HOMAG dużo uwagi poświęcono obróbce wąskich powierzchni. Niemiecki producent zaprezentował na nich dwie okleiniarki, które mają pełnić rolę gniazd produkcyjnych zintegrowanych z różnymi rozwiązaniami produkcyjnymi. Główny nacisk położono na zoptymalizowanie transportu powrotnego elementów, będącego podstawą oszczędnego i wydajnego procesu produkcyjnego. Z tego tytułu model EDGETEQ S-380 prezentowano w duecie z transporterem powrotnym LOOPTEQ O-300, a model EDGETEQ S-500 z transporterem powrotnym LOOPTEQ O-600.

 

EDGETEQ S-380 i LOOPTEQ O-300

EDGETEQ S-380 to okleiniarka bardzo wszechstronna. Umożliwia obróbkę elementów ostro- i rozwartokątnych, elementów z wpustem wzdłużnym lub z otworami pod zawiasy, a także elementów o grubości od 8 do 60 mm, o delikatnej powierzchni oraz wielu innych. Urządzenie pracuje z prędkością posuwu w zakresie 8-18 m/min. Na wyposażeniu znajdują się: agregat frezowania wstępnego, jednostka nanoszenia kleju QA65N i prosty w obsłudze topielnik do kleju PUR 2,5-4 kg/h. Za obróbkę wykańczającą dbają: 2-silnikowy agregat odcinający HL61, wielostopniowy agregat frezarski MS40, wielofunkcyjny agregat zaokrąglający MF60, wielostopniowy agregat cykliny profilowej MZ40, agregat do obróbki końcowej, a także agregat do nanoszenia środka czyszczącego i do polerowania.

Precyzyjną obróbkę naroży zapewnia wielofunkcyjny agregat zaokrąglający z dwoma silnikami i system flexTrim. Jeśli wąska boczna powierzchnia jest surowa, obróbkę narożników pozwala osiągnąć funkcja do obróbki wieńców konstrukcyjnych.

Zestawienie maszyny z transporterem powrotnym LOOPTEQ O-300 przede wszystkim podnosi jej wydajność. W zależności od wielkości obrabianego elementu poziomu produkcji kształtuje się od 300 do 500 elementów na zmianę. Należy podkreślić, że transporter doskonale radzi sobie także z dużymi i ciężkimi elementami.

Sterowanie maszyną odbywa się na 24-calowym ekranie poprzez intuicyjny interfejs powerTouch.

EDGETEQ S-500 i LOOPTEQ O-600 – dla wymagających klientów

Model EDGETEQ S-500 posiada system podawania elementów WZ14, rozwiązanie dotąd oferowane w bardziej zaawansowanych maszynach. Przedłużone przesuwne zapadki WZ14 bezpiecznie prowadzą elementy bezpośrednio pod dociskiem górnym. Wysięgnik do obróbki elementów gwarantuje precyzyjny rozkrój równoległy, a co za tym idzie – zachowanie prawidłowych wymiarów kąta cięcia. To pozwala na doskonałą obróbkę również elementów wstępnie sformatowanych.

Agregat frezowania wstępnego do frezowania spoiny klejowej posiada regulację w poziomie, co umożliwia również profilowanie płyt MDF. Z kolei agregat oklejający z jednostką do nanoszenia kleju QA65P ma sterowaną, automatyczną funkcją dozowania kleju. Przy dużej różnorodności materiałów i częstym przezbrajaniu oszczędza to czas i zapewnia ciągłość procesu produkcyjnego. Elastyczny wybór różnych kolorów kleju lub zmianę kleju z EVA na PUR pozwala bezproblemowo realizować funkcja opróżniania. Zastosowanie 3-profilowej technologii umożliwia automatyczne przezbrojenie maszyny między 3 profilami a fazą.

Maszyna posiada agregat: frezarski MF21, agregat zaokrąglający FK30 i wielofunkcyjną cyklinę MN21. Boczne rolki przy agregacie zaokrąglającym FK30 zabezpieczają elementy przed powstawaniem śladów po obróbce – tak zwanych wybłyszczeń. Szybką i łatwą regulację podczas obróbki w poprzek, na przykład w przypadku obróbki płyt w technologii postforming, zapewnia rolka tastująca.

Agregat SF21 do frezowania wpustów, wręgów oraz do profilowania realizuje swoje funkcje w jednym przejściu, bez dodatkowych kroków obróbczych.

Maszyna posiada pneumatyczny zrywacz wiórów, który zapewnia bezpieczne i automatyczne usuwanie wiórów z tworzywa sztucznego.

Automatycznie, a co za tym idzie precyzyjnie, ustawiane jest tastowanie cykliny do spoiny klejowej FA20 Basic. System uwzględnia przy tym, czy obrabiany element jest pokryty folią ochronną czy nie.

Automatyzacja transportu

W przypadku EDGETEQ S-500 firma HOMAG proponuje zestawienie z transporterem powrotnym LOOPTEQ O-600, który wyróżnia się wysokim stopniem automatyzacji – zapewniającym wydajny przepływ materiałów. Dzięki temu możliwa jest obróbka od 800 do 1000 elementów na zmianę. Gotowe elementy mogą być odtransportowane lub ułożone w stosy.

Mimo zaawansowania technicznego maszyny jej obsługa pozostaje prosta. Za sterowanie odpowiada oprogramowanie powerTouch2, program woodCommander realizuje między innymi elastyczne sterowanie kolejnością obrzeży, a woodFlex zapewnia sterowanie całym gniazdem produkcyjnym.

(jz)

Exit mobile version