Site icon 4woodi

Nowoczesne szlifowanie i strukturyzowanie drewna

Szlifierko-szczotkarka z serii P

Firma GUMET – polski producent maszyn do obróbki drewna, wprowadza nowe wersje popularnych szczotkarek. Udoskonalone produkty cechuje przede wszystkim zwiększona funkcjonalność, bezpieczeństwo i ergonomia obsługi. Modułowa konstrukcja maszyn umożliwia skonfigurowanie produktu idealnie dopasowanego do potrzeb użytkownika.

 

Kluczowym aspektem w trakcie podejmowania decyzji o modernizacji lub zwiększaniu parku maszynowego jest ekonomiczne i technologiczne uzasadnienie inwestycji. Firma Gumet stwarza swoim klientom możliwość dopasowania maszyny bezpośrednio do potrzeb produkcyjnych, dzięki zastosowaniu modułowości konstrukcji wszystkich produktów. Dzięki temu producent oferuje maszyny z wymaganą ilością i rodzajem agregatów roboczych, zachowując krótki czas realizacji zamówienia – porównywalny z czasem dostawy maszyn produkowanych masowo.

PROFI 300

Nowa wersja szlifierki PROFI 300 charakteryzuje się zwiększoną (do 300 mm) szerokością roboczą. Bezpieczeństwo i ergonomia urządzenia uległy znacznej poprawie. Maszyna jest w pełni zabudowana, a korby do regulacji położenia głowic umieszczone są na przednim panelu maszyny. Głowice posiadają możliwość płynnej regulacji i kierunku. Posuw jest również płynnie regulowany za pośrednictwem falownika. Potencjometry i przyciski obsługi falowników znajdują się także na przedniej części korpusu maszyny. Użytkownik posiada możliwość wyboru ilości i strony działania głowic. Głowice szlifujące mogą znajdować się naprzeciw siebie lub, w przypadku wąskich elementów, minięte w swoim położeniu. Moduły można łączyć ze sobą tworząc rozbudowaną linię szlifującą dla elementów wzdłużnych. Budowa maszyny umożliwia szlifowanie krawędzi elementów szerszych niż 300 mm.

Szlifierka PROFI 300

US 300

Szlifierka US 300 również została w dużym stopniu zmodyfikowana. Aktualnie maszyna jest wyposażona w szczelną obudowę oraz centralnie podłączone króćce odciągowe. US 300 jest urządzeniem przeznaczone dla mniejszych zakładów produkujących meble i galanterię drewnianą. Uniwersalność położenia i użytej ilości głowic szlifujących z jednoczesnym zachowaniem zwartej, kompaktowej konstrukcję, sprawiają, że maszyna znajdzie zastosowanie w wielu aplikacjach. Standardowo maszyna US 300 wyposażona jest w dwie głowice o średnicy roboczej 250 mm. Mogą  one pracować w wielu konfiguracjach: góra/dół, góra/góra, góra/bok itp. Głowice posiadają możliwość regulacji wysokości oraz kąta pochylenia. Dodatkowo możliwe jest zastosowanie głowic dolnych z poziomym wrzecionem. Parametry obróbki są płynnie regulowane za pomocą falownika i potencjometru.

Strukturyzacja i szlifowanie – szybciej, dokładniej, łatwiej

Maszyny do strukturyzacji i szlifowania z serii PL i PS są obecne na rynku od kilku lat, przechodząc przez ten czas niejeden lifting. „Udoskonalenia i modyfikacje wprowadzamy w oparciu o sugestie klientów, a także baczne obserwowanie rynku” – mówi Szymon Gumiński z firmy Gumet.

Na czym te zmiany polegają? W ostatnich latach została znacznie uproszczona ich obsługa, m.in. dzięki niezależnej regulacji rolek dociskających oraz zastosowaniu systemu szybkiej wymiany szczotek walcowych. Klient ma ponadto możliwość wyboru rodzaju oraz ilości sekcji roboczych. Możliwe jest też wyposażenie maszyny w szczotki walcowe o mocy od 3 do 11 kW, oscylujące stacje dysków planetarnych lub sekcję szlifu poprzecznego. „Nowa seria PL wykorzystuje oscylujący ruch dysków konwencjonalnych lub pracujących w sposób planetarny. Głowice planetarne mogą być wyposażone w lamelowe dyski szlifujące lub dyski do strukturyzacji, a kinematyka pracy dysków umożliwia głęboką i równomierną obróbkę powierzchni. Dzięki temu można uzyskać strukturę zbliżoną do piaskowania. Ten złożony ruch można także wykorzystać w szlifowaniu i matowieniu zarówno elementów płaskich, jak i frezowanych, takich jak fronty meblowe oraz drzwi” – wyjaśnia Szymon Gumiński.

Możliwości obróbcze

Zabudowana konstrukcja ramy w urządzeniach z serii PL sprawia, że w porównaniu do wcześniejszych wersji zwiększony jest poziom bezpieczeństwa operatora. Jednocześnie maszyna jest lepiej odpylana. Seria PL umożliwia obróbkę elementów o długości od 350 lub 460 mm. Jeśli jest potrzeba szlifowania krótszych elementów, to można zastosować podciśnieniowy stół posuwu. Maszyny są w pełni przystosowane do pracy w linii produkcyjnej.

Istnieją dwie opcje sterowania: za pomocą standardowych potencjometrów, przycisków i korb lub za pośrednictwem dotykowego panelu PLC z pamięcią ustawień. Urządzenia z serii PL dostępne są w kilku szerokościach: 600, 1000, 1350 lub 1600 mm. Mogą one posiadać stacje szlifowania poprzecznego. Wykorzystanie oscylującego trzewika umożliwia uzyskanie efektu cięcia piłą na powierzchni, co jest rozwiązaniem szczególnie pożądanym w przypadku producentów podłóg. Odpowiednikiem dedykowanym mniejszym zakładom stolarskim jest seria PS występująca również w wielu szerokościach roboczych: 400, 600, 1000 i 1350 mm. Ilość agregatów roboczych również jest zróżnicowana (od 1 do 6).

Maszyny ACM do produkcji deski podłogowej

Poprzeczne podcięcia na spodniej stronie deski podłogowej to rozwiązanie, które stosowane jest przez producentów, aby poprawić parametry wyrobu finalnego. Nacinanie powoduje odprężenie deski, a tym samym – poprawę jej elastyczności. „Znaczną grupą odbiorców naszych maszyn są producenci warstwowych podłóg drewnianych, którzy w procesie produkcyjnym stosują właśnie poprzeczne podcięcia na spodniej stronie deski. Kierowana jest do nich seria maszyn ACM” – mówi Szymon Gumiński. Nacinarki umożliwiają precyzyjne określenie odległości nacięć od początku i końca deski, a także ich głębokości. Programowalna jest również długość deski, a klient ma możliwość wyboru rozstawu i szerokości nacięć. Maszyna może pracować w połączeniu z podajnikiem buforowym oraz stołem odbiorczym. To sprawia, że do jej obsługi potrzeba tylko jednego pracownika.

http://www.gumet.org

Exit mobile version