Site icon 4woodi

Niezawodne trio od Fanum

Podkarpacka firma FANUM Sp.J. z Wielopola Skrzyńskiego, systematycznie zwiększa wolumen produkowanych maszyn sterowanych numerycznie oraz pozyskuje odbiorców z nowych branż. Nowe konstrukcje i typoszeregi urządzeń są odpowiedzią na zapytania napływające z przedsiębiorstw różnych gałęzi przemysłu. Jedną z flagowych grup urządzen Fanum są maszyny serii Lambda.

FANUM specjalizuje się w wytwarzaniu obrabiarek CNC, na których obrabia się: materiały kompozytowe, laminaty stopy aluminium oraz drewno i materiały drewnopochodne. Maszyny z Wielopola używane są przez wiodących producentów modeli odlewniczych do obróbki skomplikowanych brył również tych o dużych i bardzo dużych gabarytach. Solidność wykonania, duża sztywność a przede wszystkim dokładność to atuty produktów Fanum. Odpowiednio do przeznaczenia maszyn, różnią się one funkcjonalnością, rodzajem konstrukcji, wymiarami pola obróbczego oraz parametrami technicznymi wyposażenia.

Seria Lambda
Jedną z serii produkowanych przez FANUM maszyn są centra obróbcze LAMBDA, reprezentowane przez trzy modele, oznaczane dla odróżnienia, symbolami: ST, GT i VT. Pierwszy z nich: ST o konstrukcji z obustronnie podpartym, ruchomym portalem, jest przeznaczony głównie dla producentów form i gotowych wyrobów z tworzyw laminowanych oraz modeli odlewniczych z materiałów piankowych i stosunkowo łatwiejszych w obróbce materiałów.
Drugi model: GT – jest odmianą maszyny wyposażonej w niezwykle sztywny, podwójny portal, którego obie części są połączone ze sobą w dolnej i górnej części po obu stronach. Portal jest oczywiście podparty dwustronnie i napędzany, tak jak w modelu ST, podwójnym napędem typu serwo.
Trzecią konstrukcją jest model górnotorowy – VT. Jest to konstrukcja przeznaczona do zastosowania w obróbce wielkogabarytowych przedmiotów, takich jak duże modele odlewnicze, formy dla przemysłu termoformowania tworzyw sztucznych i dla stoczni jachtowych.

Lambda ST
Seria maszyn oznaczonych symbolem ST posiada jeden nieruchomy stół roboczy, po którego obu stronach znajdują się po dwie prowadnice szynowe będące bardzo dobrym i odpornym na duże obciążenia, systemem przemieszczania się portalu z głowicą roboczą. Maszyny serii Lambda ST charakteryzują się dużą szybkością pracy przy zachowaniu wymaganej dokładności i jakości obrobionych przedmiotów. Maszyny te pracują głównie w zakładach produkujących formy i gotowe wyroby termoformowane, wśród których są takie jak rzeszowski WSK oraz tarnowska firma SPOJKAR, czołowy polski zakład produkujący nadbudowy kabin oraz podobne elementy poprawiające aerodynamikę nadwozi samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych. Innym znanym producentem wielu różnego rodzaju wyrobów laminowanych, który zaufał jakości i funkcjonalności centrów obróbczych Lambda ST jest firma AGA, mieszcząca się w Pisarzowicach k. Bielska-Białej. Tutaj Lambda ST znakomicie sprawdza się przy produkcji całej serii różnych wyrobów, jak np. elementy wyposażenia samochodów ciężarowych, pożarniczych, autobusów i inne akcesoria samochodowe, części wyposażenia maszyn przemysłowych, jachtów oraz elementy architektury ogrodowej.

Lambda GT
Kolejnym modelem oznaczonym symbolem Lambda, jest model GT. Maszyna ta jest centrum obróbczym przeznaczonym dla najbardziej wymagających producentów wyrobów, w których spotykają się skomplikowane, przestrzenne kształty, materiały o podwyższonych oporach skrawania i wymagających dużej dokładności obróbki. O tym, że centrum obróbcze Lambda GT spełnia powyższe wymagania, przekonuje się na co dzień i od kilku już lat, wielu użytkowników tego typu maszyn. Są wśród nich liderzy polskiego przemysłu modelarstwa odlewniczego, jak np. firma JOSZKO MODELE z okolic Ozimka na Opolszczyźnie, oraz dolnośląski LEGMOD z Legnicy, oraz wielu innych. Konstrukcja Lambdy GT jest odporna na duże przeciążenia występujące podczas pracy. Stół roboczy, zastosowany w tej maszynie jest wykonany z litej płyty aluminiowej i posiada system równoległych do siebie rowków o przekroju odwróconej litery T, dzięki któremu obrabiane przedmioty są mocowane do obróbki w sposób bardzo silny za pomocą zacisków śrubowych. Umożliwia to prowadzenie ciężkiej obróbki twardych materiałów modelarskich oraz produkcji wyrobów z aluminium, takich jak np. formy do pras dla przemysłu sklejek gięto-klejonych. Ten rodzaj stołu, ze względu na swoje niezaprzeczalne zalety, jest również stosowany w innych typach maszyn spod znaku FANUM. Maszyna Lambda GT jest bardzo bezpieczna w użytkowaniu. Dzięki przestrzennemu portalowi zawierającemu wewnątrz głowicę roboczą, obróbka odbywa się zawsze w zabezpieczonej osłonami z grubego poliwęglanu przestrzeni, która jest zamknięta pomiędzy czterema kolumnami portalu.

Lambda VT
Obecnie wykładnią poziomu technicznego stoczni są stosowane technologie a także posiadany park maszynowy. Przedsiębiorstwa posiadające obrabiarki CNC przystosowane do modelowania i obróbki dużych kadłubów uzyskały zdecydowaną przewagę techniczną i marketingową nad wytwórniami posługującymi się tradycyjnymi, a więc ekstensywnymi metodami wytwarzania. Konstrukcja doskonale sprawdza się w działaniu: jest sztywna, szybka i bardzo wszechstronna.  Fanum produkuje dokładne i trwałe obrabiarki dzięki stosowaniu przemyślanych konstrukcji, technologii wytwarzania i dobrej jakości materiałów i komponentów. Każda maszyna jest testowana i kalibrowana przy wykorzystaniu światowej klasy narzędzi pomiarowych takich jak ballbar i interferometr laserowy. Przemysł jachtowy, dotąd "opanowany" przez producentów włoskich i niemieckich, oferujących oprócz przeciętnych również i dobre maszyny, uzyskał możliwość wyposażenia swoich firm w obrabiarki skonstruowane i wykonane w Polsce.
Powiązania Fanum z przemysłem stoczniowym sięgają początków istnienia firmy. Stocznia jachtowa "Rega Yacht" produkująca luksusowe jednostki pełnomorskie zakupiła wtedy 7 osiowe CNC Sigma. Klient z Ropczyc po zakończeniu budowy przestronnej i nowoczesnej hali produkcyjnej nabył kolejną obrabiarkę Fanum, tym razem wielkogabarytową Lambdę VT.
Lambda VT to przedstawiciel maszyn typu gantry, czyli mostu z zawieszoną na nim głowicą obróbczą. Most przemieszcza się wzdłuż bocznych ścian obrabiarki. Zaprezentowana wersja Lambdy VT może posiadać przejazdy osi poziomych X i Y nawet odpowiednio 6 i 24 metrów, a maksymalna wysokość obrabianych detali to nawet 2000 mm. Standardowo jest wyposażona w skrętno – uchylną głowicę obróbczą z wrzecionem chłodzonym cieczą o mocy do 12 kW. Każdy projekt takiej obrabiarki jest dostosowywany indywidualnie do potrzeb danego klienta. Zamiast solidnej, dwustronnie podpartej głowicy obróbczej można zażyczyć sobie bardziej kompaktową, podpartą z jednej strony. W najmocniejszej wersji, wrzeciono może mieć nawet 18 kW. W zależności od przeznaczenia obrabiarki, można ją doposażyć w różne akcesoria, takie jak solidny stół maszynowy z blatem T-rowkowym, magazynki narzędzi oraz zestaw sond do pomiaru narzędzia i skanowania detalu.

Doświadczenie i niezawodność

Wiele lat praktycznie bezawaryjnej pracy maszyn Fanum zaowocowało wyrobieniem sobie solidnej pozycji na rynku, jako producenta maszyn bardzo uniwersalnych, trwałych i wartych każdej wydanej na nie złotówki lub euro. Użytkownik obrabiarki oczekuje od producenta maszyn jakości gwarantującej bezawaryjną eksploatację maszyny, ponieważ każdy postój generuje straty. Zarząd Fanum rozumiejąc potrzeby i oczekiwania klientów zapewnia ponadstandardowy serwis techniczny, tak często zaniedbywany przez firmy konkurencyjne. Zarówno w czasie gwarancji jak i po jej upływie użytkownik może liczyć na wszechstronną i błyskawiczną pomoc techniczną w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Fanum jest producentem maszyn, a nie tylko ich sprzedawcą, a wiec posiada na półkach magazynowych strategiczne komponenty, niezbędne do świadczenia skutecznego serwisu. Nie mniej istotny jest fakt, iż tu w Polsce jest kadra inżynierów, którzy obrabiarkę skonstruowali, nadzorowani jej wykonanie oraz programowali.

Stosowany w maszynach Fanum wysokiej jakości układ sterowania firmy Osai, sprzęgnięty z doskonałymi japońskimi serwonapędami Yaskawa, doskonale sprawdza się w wydajnej i dynamicznej obróbce. W zależności od przeznaczenia maszyny, Fanum proponuje swoim Klientom różny software CAD/CAM, w tym dedykowane do danej branży przemysłu. Takie indywidualizowanie oferty przekłada się na najlepszy dobór nie tylko parametrów samej maszyny, ale także oprogramowania sterującego.

Fanum ciągle rozwija typoszereg produkowanych obrabiarek, a dzieje się tak głównie za przyczyną odbiorców, którzy oczekują od producenta wykonania maszyny pod konkretne potrzeby technologiczne. Takie działanie, a także dobra marka jaką Fanum wypracowało sobie na rynku, powoduje że Fanum ma Klientów którzy eksploatują 2 a nawet 3 ich obrabiarki.

.

Exit mobile version