Maty „samogojące”, składane na pół

 „Samogojące” maty podkładowe do cięcia to już od wielu lat jeden z flagowych – obok różnego rodzaju ręcznych noży – produktów japońskiej firmy OLFA.

Właściwość „samogojenia” mat uzyskano dzięki oryginalnej technologii produkcji, w efekcie której zewnętrzne warstwy mat nabywają zdolności zaciskania wykonanych na nich nacięć. Pozwala to na wielokrotne cięcie materiału na macie bez widocznych śladów jej zużycia. Ponieważ zewnętrzne warstwy maty wykonane są z miękkiego PCV, ostrze, zagłębiając się w matę, skutecznie przecina obrabiany materiał i dłużej pozostaje ostre. Natomiast rdzeń maty – wykonany z twardego PCV, zmniejsza ryzyko przecięcia maty i chroni blat roboczy przed uszkodzeniem. Lekko szorstka powierzchnia zapobiega ślizganiu się materiału. Cięcie na macie nie wymaga używania dużej siły, a praca jest bezpieczna, dokładna i mniej męcząca.

Wśród mat OLFA możemy znaleźć maty obrotowe (seria RM), maty do cięcia nożami krążkowymi (seria RM-IC), maty uniwersalne (seria CM) oraz maty profesjonalne – seria NCN/TCM. Wszystkie produkowane są wyłącznie w Japonii ze specjalnie dobranych tworzyw o wysokiej czystości, wyróżniających się szczególnie dużą trwałością i gwarantujących maksymalną żywotność ostrzy.

W ostatnich miesiącach oferta firmy powiększyła się o atrakcyjną nowość – składane na pół maty FCM. Niewielki rozmiar uzyskiwany po złożeniu mat, zbliżony do formatów A3 i A4, sprawia, że maty te stają się bardziej mobilne, pozwalają się zabrać na zajęcia „plenerowe” albo zmieścić w teczce. Specjalny, elastyczny zawias i falista linia łączenia ciasno spasowanych połówek minimalizują możliwość wjechania ostrza w trakcie cięcia w szczelinę połączenia.

Maty oferowane są w dwóch rozmiarach: FCM-12×17 (32 x 45 cm – po złożeniu 32 x 23 cm) oraz FCM-17×24 (45 x 62 cm – po złożeniu 45 x 31,5 cm).

Powierzchnie mat wykonane są z elastycznych olefin, materiału polimerowego o długim łańcuchu, wytwarzanego w reakcji łańcuchowej monomerów olefinowych, takich jak polietylen z etylenu lub polipropylen z propylenu, pomiędzy którymi znajduje się warstwa z twardych olefin.

Produkty te przeznaczone są do cięcia na nich materiałów, z umiarkowaną siłą, nożami segmentowymi, skalpelami i cyrklami tnącymi, jak również nożami obrotowymi. Łatwe do odczytania cyfry i żółta, calowa siatka na powierzchni są dedykowane do patchworkowych zastosowań wymagających łatwego mierzenia i dokładnego cięcia prostych linii i kątów. Ze względu na „zawias” znajdujący się na spodniej stronie maty FCM (tak jak i maty obrotowe) można użytkować tylko z jednej strony. Mata FCM-12×17 została wyposażona w przeciwpoślizgowy spód zapewniający większą stabilność w trakcie cięcia.

Ponieważ wśród użytkowników ręcznych narzędzi do cięcia nie każdy ma do dyspozycji blat roboczy, a na nim dużo miejsca na pełnowymiarową matę do cięcia, wydaje się, że zaproponowane przez firmę OLFA rozwiązanie tego problemu przy pomocy składanych mat powinno spotkać się z zainteresowaniem klientów.

.