Site icon 4woodi

Maszyny HOMAG produkują nie tylko meble

Maszyny CNC Grupy HOMAG oprócz głównego zadania, do którego zostały stworzone, czyli produkcji mebli, mogą również służyć do produkcji… maszyn CNC.

Firma HOMAG Polska, w ramach współpracy z Wydziałem Technologii Drewna SGGW w Warszawie, uruchomiła w 2013 roku w Hali Technologicznej Wydziału Centrum Pokazowo- Dydaktyczne. Wyposażając je w najnowocześniejsze maszyny stosowane w branży meblarskiej, dała studentom niepowtarzalną okazję do zapoznania się z ich budową oraz zasadami eksploatacji już w trakcie trwania studiów.

Obecność na wydziale tak nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie maszyn wzbudziła, w niektórych studentach, szczególną chęć bliższego ich poznania, przyczyniając się tym samym do powstania Koła Naukowego Obrabiarek CNC. Jest to zrzeszenie studentów, którzy, korzystając z nowych technologii, rozwiązują różne zadania inżynierskie – polegające na wykonywaniu prostych przedmiotów ułatwiających codzienne życie, jak i bardziej skomplikowane, np. projektowanie i budowa małych obrabiarek CNC.

Opiekun koła, dr inż. Piotr Podziewski, adiunkt z Wydziału Technologii Drewna SGGW, widząc potencjał drzemiący w maszynach HOMAGA, w oprogramowaniu SolidWorks posiadanym przez wydział oraz w studentach, zaproponował przeprowadzenie konkursu polegającego na zaprojektowaniu i wykonaniu maszyny CNC służącej do grawerowania powierzchni stolika kawowego. Spośród wielu stworzonych projektów do realizacji przekazany został jeden z nich – ADWENCZER. Konstrukcja bazująca na sklejce miała jedną zasadniczą zaletę – dawała wielkie pole do popisu dla maszyn Grupy HOMAG.

Tworzenie maszyny rozpoczęło się od sporządzenia dokumentacji płaskiej wszystkich sklejkowych elementów – wykorzystano do tego oprogramowanie SolidWorks. Następnie przy pomocy pilarki panelowej HOLZMA HPP 250 dokonano rozkroju arkusza sklejki na formatki, które w kolejnym etapie zostały obrobione na centrum obróbczym WEEKE Venture 108M. Bardzo wysoka dokładność obróbki elementów sprawiła, że składanie maszyny było czystą przyjemnością.

Ze złożoną i działającą maszyną studenci wystartowali w XLI Przeglądzie Dorobku Kół Naukowych SGGW i wygłaszając referat w sekcji inżynieryjnej, zdobyli wyróżnienie. Kolejnym krokiem był pokaz maszyny w trakcie pracy podczas Dni SGGW 2015, który wzbudził bardzo duże zainteresowanie zwiedzających.

Zbudowani sukcesem ADWENCZER oraz bogatsi o wiele doświadczeń studenci od razu przystąpili do realizacji nowego projektu. Tym razem postanowili nieco zmodyfikować konstrukcję maszyny tak, aby zwiększyć jej sztywność, szybkość oraz pole robocze. Tak powstał projekt WMC.

W tym przypadku również postawiono na sklejkę jako główny materiał konstrukcyjny. Technologia wytwarzania również pozostała praktycznie niezmieniona. W pierwszym etapie dokonano rozkroju sklejki na formatki. Dzięki przeprowadzonej optymalizacji proces przebiegł szybko i wydajnie.

Następnie przy pomocy maszyny WEEKE BHX 055 wykonano niezbędne wiercenia we wszystkich elementach oraz przygotowano je do obróbki na centrum WEEKE Venture 108M. Niektóre z elementów wymagały skomplikowanej obróbki frezowaniem, która na pierwszy rzut oka wydawała się możliwa jedynie na maszynie wyposażonej w stół rastrowy, jednak wystarczyło stworzenie prostego przyrządu obróbkowego, by umożliwić przeprowadzenie jej na maszynie wyposażonej w standardowe konsole z przyssawkami.

Podobnie jak w przypadku ADWENCZER bardzo dokładna obróbka umożliwiła łatwy i szybki montaż maszyny, która zaprezentowana została na XIV Spotkaniu Użytkowników SolidWorks na Stadionie Narodowym.

Autorzy maszyny, mając w planach dotarcie do szerszego grona odbiorców, np. poprzez udział w różnych konferencjach naukowych, już planują działania mające na celu udoskonalenie konstrukcji.

Karol Skinder

.
Exit mobile version