Site icon 4woodi

Marcopol – bogata historia połączeń meblowych

Już od ponad 30 lat Marcopol produkuje elementy złączne dla różnych gałęzi przemysłu i kreuje rynek połączeń meblowych. Poznając różnorodne wymagania użytkowników oraz dynamicznie reagując na zapotrzebowanie odbiorców, Marcopol jest w stanie realizować najśmielsze zamówienia oraz budować bazę produktów dedykowaną dla przedstawicieli sektora drzewno-meblarskiego.

Historia produkcji konfirmatów oraz wkrętów metrycznych dla branży meblarskiej sięga połowy lat 80. W lutym 1985 roku, w Chwaszczynie, swoją działalność rozpoczął Zakład Produkcji Śrub, który początkowo zatrudniał zaledwie kilka osób, ale kolejne lata przyniosły dynamiczny rozwój. Wraz z rozwojem firmy powierzchnia produkcyjna należących do niej zakładów rozrastała się, czego efektem były kolejne pawilony produkcyjno-magazynowe. Na początku lat 90. Marcopol zadebiutował na Międzynarodowych Targach Poznańskich, biorąc udział w wystawach Meble/Drema 1991, Jesień 1991 i Kooperacja 1991, gdzie zaprezentował ofertę wkrętów typu Unix, wkrętów metrycznych i konfirmatów. Był to początek produkcji na masową skalę dla rozwijającej się w Polsce branży meblarskiej. Historia produkcji tych wyrobów przez Marcopol jest równie długa i bogata jak doświadczenie spółki w zakresie produkcji elementów złącznych, a ich technologia zmieniała się zgodnie z potrzebami i trendami rynkowymi.

„Początki produkcji były trudne. Sukcesem samym w sobie było wykonanie narzędzi umożliwiających produkcję konfirmatów, bowiem mało kto potrafił wtedy obrabiać widię, czyli twardy materiał narzędziowy. Udało się jednak znaleźć patent technologiczny i tak to wszystko się zaczęło” – mówi Franciszek Gurski, główny narzędziowiec i współtwórca wdrożenia produkcji konfirmatów w firmie Marcopol Sp. z o.o.

Równie barwne w Marcopolu były początki produkcji wkrętów metrycznych, które wytwarzano przy użyciu zestawów składających się ze spęczarek do drutu i gwinciarek. Firma była prekursorem wprowadzenia na rynek własnej technologii wkrętów samoformujących, których przewagą było samoformowanie gwintu w otworze. Dziś w swojej ofercie Marcopol posiada śruby i wkręty samoformujące z łbem 6-kątnym, walcowym, stożkowym oraz stożkowo-soczewkowym.

„Od początku istnienia firmy przemysł meblarski roztaczał przed nami szerokie perspektywy. Na przestrzeni lat nie zmieniliśmy się pod względem elastycznego podejścia do potrzeb naszych klientów, tworząc rozwiązania technologiczne, które spełniały ich najśmielsze oczekiwania. Ta cecha była szczególnie ,,nieszablonowa” na początku lat 90. To wyróżniało nas na tle większych i wiodących producentów w branży” – mówi Piotr Cyman, kierownik zakupów krajowych w Marcopol Sp. z o.o.

Początek lat 90. to intensywny rozwój oferty na potrzeby fabryk meblarskich. Wyroby przeznaczone dla przemysłu meblarskiego stanowiły w tamtym okresie podstawową część produkcji. Jednocześnie przez cały czas Marcopol szybko reagował na potrzeby klientów i rynku, udoskonalając elementy dedykowane dla branży meblarskiej. Rosnące zapotrzebowanie rynku spowodowało, że firma zwiększała sukcesywnie potencjał produkcyjny.

„Widzieliśmy w tamtym okresie potencjał dla produkcji konfirmatu, który był dopiero rozwijany przez innych producentów elementów złącznych. Na początku produkowaliśmy konfirmaty 7 x 50 i 7 x 70, potem 6,4 x 50, 5,0 x 50 oraz inne. Całkowicie zmienił się także kształt pierwszego konfirmatu, który wyprodukowaliśmy 25 lat temu. Dziś ma on zupełnie inne właściwości oraz parametry. Posiada inne zgrubienie i inną średnicę trzpienia” – dodaje Franciszek Gurski.

Początkowy potencjał produkcyjny umożliwiał wytworzenie na maszynie czterouderzeniowej w ciągu dnia kilkunastu ton konfirmatów. Dzisiejsze możliwości spółki pozwalają na produkcję kilkunastokrotnie wyższą. Na blisko 50% własnej produkcji spółki składają się także wkręty metryczne, blachowkręty, wkręty typu Unix i wyroby specjalne. Około 80% wartości konfirmatu stanowi drut, z którego wytwarzany jest produkt.

„Warto podkreślić, że dostawcą surowca do produkcji naszych wyrobów są najlepsze huty europejskie, które dostarczają nam najwyższej jakości materiał” – mówi Piotr Cyman.

Dziś Marcopol to nowoczesne przedsiębiorstwo, które posiada oddziały w 12 polskich miastach oraz 4 filie zagraniczne. Firma zatrudnia blisko 500 wykwalifikowanych pracowników, którzy elastycznie reagują na potrzeby odbiorców oraz pomagają im w dopasowaniu elementów złącznych pod kątem prowadzonej produkcji. Dzięki wiedzy i profesjonalizmowi technologów w firmie Marcopol każdorazowo optymalnie dobierane są produkty zgodne z potrzebami odbiorców. Bazując na wieloletniej tradycji i doświadczeniu, zakład wyspecjalizował się w produkcji konfirmatów, śrub oraz wkrętów metrycznych, ale poza tym oferuje również pełną paletę produktów z takich grup asortymentowych, jak: nakrętki, podkładki, złącza meblowe, gwoździe, nity, liny, łańcuchy, opaski i obejmy, zamocowania i łączniki, a także piły tarczowe, narzędzia i artykuły ścierne.

Marcopol posiada własne, doskonale wyposażone laboratorium, dzięki któremu może badać jakość wyrobów swojej produkcji i kontrolować jakość powłok wykonywanych przez kooperantów. Badania jakości prowadzone są także w niezależnych ośrodkach badawczych. Usługa dodatkowa 100% jakości w każdej sztuce wyrobu gwarantowana jest przez zastosowanie maszyn optycznych w procesie sortowania.

(ksz)

.
Exit mobile version