Site icon 4woodi

Mała jednostka mieszkalna

Już 18 lutego 2014 będziemy mogli poznać wyniki kolejnej edycji Programu Edukacyjno- Projektowego, w którym młodzi projektanci mają szansę realizować, a nawet wdrażać do produkcji swoje pomysły przy udziale producentów. Tym razem tematem 13 P-EP jest „Mała jednostka mieszkalna”.

„W ramach tegorocznej edycji spróbowaliśmy przyjrzeć się krytycznie i znaleźć ciekawe rozwiązania projektowe do dwóch pomieszczeń, które w niewielkich polskich mieszkaniach zawsze stanowią ogromne wyzwanie dla właścicieli i bardzo rzadko są funkcjonalnie zaprojektowane i wyposażone: łazienki i przedpokoje” – mówi Katarzyna Laskowska z UAP w Poznaniu, twórczyni i koordynatorka programu P-EP. Mała przestrzeń mieszkalna była wielokrotnie tematem konkursów projektowych w Polsce i na świecie. Jednym z nich był „M4” z 1962 roku zorganizowane przez Zjednoczenie Przemysłu Meblowego w Poznaniu. Przedmiotem konkursu „M4” był projekt umeblowania mieszkania dla czterech osób, którego koszt przy produkcji masowej nie przekraczałby 15000 zł. Wybrane projekty w prototypowych egzemplarzach zaprezentowano na pokonkursowej wystawie, wśród nich projekty Rajmunda Hałasa i Janusza Różańskiego. Pierwszą nagrodę przyznano projektantom: Bogusławie i Czesławowi Kowalskim, których projekt meblościanek w następnym roku wdrożono do produkcji.

Problematyczne przestrzenie
O skali problemu świadczą dobitnie wyniki badań przeprowadzonych przez studentów w ramach przygotowania projektów. Dokumentacja zdjęciowa przedstawiona jurorom P-EP pokazywała niefunkcjonalne, pozbawione właściwego oświetlenia łazienki, oraz zagracone przedpokoje, służące do przechowywania ogromnej ilości rzeczy. Wśród prezentowanych przykładów trudno było znaleźć pozytywne wyjątki.
Młodzi projektanci swoje wstępne koncepcje zaprezentowali 28 listopada 2013 r. podczas obrad jury składającego się z przedstawicieli firm partnerskich: Deftrans, Schattdecor, Dig-Net, Pfleiderer, Forbo, Ridex i Nowymodel oraz UAP i Profundo. Z przedstawionych projektów do realizacji prototypów wybrano aż 12 – pod tym względem 13 edycja P-EP jest rekordowa! Ponadto dołączą do nich dwie prace licencjackie.

Praktyczna wiedza
Tak duża ilość prototypowanych projektów zdaniem Katarzyny Laskowskiej świadczy zarówno o ugruntowanej pozycji P-EP, jak i o coraz większej otwartości przedstawicieli biznesu na współpracę z młodymi projektantami. „Mamy znakomitych partnerów, którzy są gotowi w bardzo profesjonalny sposób pracować ze studentami. To pozwala realizować naprawdę ciekawe projekty: z jednej strony w pełni przystosowane do możliwości technologicznych producentów i oczekiwań klientów, z drugiej – świeże i eksperymentalne. Studenci dzięki wizytom w zakładach produkcyjnych, warsztatom, konsultacjom z przedstawicielami firm mają okazję świetnie poznać specyfikę danego rodzaju produkcji: technologii, stosowanych materiałów. To wiedza bezcenna dla studentów wzornictwa przemysłowego.”

Zapraszamy na Arena DESIGN 2014
Po wyborze finałowej grupy projektów ruszyły prace nad poprawkami i prototypami. Zarówno uczestników P-EP, jak i partnerów czekają teraz 2 miesiące wytężonej pracy, by zdążyć na Arena DESIGN. Tam tradycyjnie już będzie miała miejsce pierwsza prezentacja wyników programu. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 18 lutego, wezmą w nim udział zarówno młodzi projektanci, jak i przedstawiciele pracujących z nimi firm.

Partnerzy o projekcie:
„Doceniamy celowość działań programu PE-P – UAP wypracował dla swoich studentów wzornictwa przemysłowego jeden z najciekawszych i najbardziej konsekwentnie rozwijanych programów praktycznej edukacji, dotyczącej wdrożeń projektów i współpracy z producentami. Dla firmy Pfleiderer udział w PE-P – już po raz kolejny – jest okazją do nowego spojrzenia na nasze materiały i możliwości ich zastosowania. Wspieramy ten program tym chętniej, że robią to również nasi kontrahenci – więc można powiedzieć, że również na tym polu kontynuujemy naszą współpracę.”
Małgorzata Barańska, Pfleiderer

„Fakt, iż Schattdecor długofalowo, od 13 lat uczestniczy w programie edukacyjno-projektowym PE-P świadczy najlepiej o tym, iż uważamy ten program nie tylko za sensowny, ale przede wszystkim rozwojowy. Jest to doskonała forma wspólnego uczenia: studenci zapoznają się z trendami, wzornictwem i technologią, a producenci otwierają na nowe idee, promując swoje produkty w nowatorskich rozwiązaniach projektowych. Edukacja poprzez projektowanie to bardzo dobra forma kreowania ciekawego wzornictwa, dająca możliwość promowania niestandardowych i oryginalnych produktów. Trzynasta edycja PE-P to kolejne świeże pomysły projektowe do łazienek i przedpokoi. Wysoki poziom projektów świadczy o tym, że studenci przeprowadzili dokładny research potrzeb i dobrze wykorzystali szkolenia w firmach do zapoznania się z możliwościami technologicznymi i materiałami producentów. Jestem przekonana, iż podczas Areny Design 2014 można będzie zobaczyć ciekawe, świadczące o dojrzałości projektowej ich twórców meble.”
Danuta Pawlik, Schattdecor

„Forbo Flooring bardzo ceni sobie możliwość współpracy z młodymi, dobrze zapowiadającymi się projektantami, którzy są otwarci na wykorzystanie w swoich projektach niesztampowych materiałów. Firma od dziesięcioleci jest światowym liderem w produkcji wykładzin linoleum. Materiał ten jest także z powodzeniem stosowany jako dekoracyjne wykończenie mebli. W Polsce to nadal wybór innowacyjny i nietuzinkowy. Spotkania w ramach PE-P dają możliwość studentom oraz wykładowcom poznania bliżej tego rodzaju materiału oraz użycia dla potrzeb edukacyjnych i projektowych. W latach ubiegłych mieliśmy okazję podziwiać oryginalne prace studentów z wykorzystaniem linoleum na meblach, podkładkach pod laptopy itp.”
Maciej Kloc, Forbo Flooring Poland

„Dig-Net jest firmą o bardzo szerokiej i zróżnicowanej ofercie. Nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań, form mebli, funkcji; wprowadzamy do oferty nowe kategorie produktów. Chcemy podążać w ten sposób za zmieniającymi się oczekiwaniami naszych klientów. Uczestnictwo w programie PE-P traktujemy również jako okazję do tworzenia nowych, ciekawych idei – wspólnie ze studentami UAP. Młodzi projektanci mają ciekawe pomysły, zadają wiele pytań, proponują nietypowe rozwiązania – choć czasem wymagają one technicznej weryfikacji, jednocześnie stanowią znakomite źródło inspiracji i wyzwanie, któremu staramy się sprostać.”
Jan Lenart, DIG-NET Meble

„Udział w PE-P traktujemy jako okazję do zachęcenia zarówno młodych projektantów, jak i producentów mebli do szerszego stosowania tkanin w projektach mebli. Zgodnie z ostatnimi tendencjami tekstylne elementy to nie tylko typowe tapicerki: tkaninami pokrywa się fronty i korpusy mebli skrzyniowych, stosuje się tkaninowe rolety w roli zamknięć szafek czy garderób, tkaniny często pojawiają się także w roli elementów konstrukcyjnych. Uczestnikom PE-P chcemy przekazać jak najwięcej informacji na temat najnowszych rozwiązań w dziedzinie tkanin oraz ich wykorzystania, by w przyszłości mogli wykorzystywać te wiedzę w swojej pracy. Bezpośredni kontakt w ramach warsztatowych zajęć jest do tego świetną okazją.”
Stefan Czarnowski, Ridex

„Zdecydowaliśmy się na udział w programie P-EP, ponieważ poszukiwaliśmy kontaktu z młodymi projektantami, aby wykorzystać ich olbrzymi potencjał wzorniczy w zakresie oferty marki mebli łazienkowych Defra. Efekty poprzedniej edycji programu były na tyle ciekawe i nowatorskie, że nie mieliśmy wątpliwości, że warto przystąpić do tego projektu. Korzyści płynące z udziału w tego typu przedsięwzięciu mogą być znaczące. Po pierwsze mamy możliwość podjęcia współpracy z młodymi, kreatywnymi i ambitnymi ludźmi, których zapał i umiejętności wniosły ducha nowości w nasze postrzeganie przestrzeni łazienkowej.
Na tym etapie możemy także stwierdzić, że zyskamy oryginalne, przemyślane i funkcjonalne projekty mebli w bardzo zróżnicowanej stylistyce, które uzupełnią szeroką ofertę Defry i z pewnością spotkają się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Mieliśmy również okazję podjęcia współpracy z branżowymi partnerami całej inicjatywy, nawiązaliśmy ciekawe kontakty, które mam nadzieję przełożą się na kooperację nie tylko w zakresie programu P-EP.
Poziom większości konceptów był naprawdę wysoki, tym bardziej, że projektanci starali się dostosować ich wymogi do najnowszych trendów w meblarstwie, preferencji klientów oraz naszych możliwości produkcyjnych.”
Ewa Popławska, Deftrans

.

Exit mobile version