Site icon 4woodi

Linia lakiernicza do elementów z MDF

Producenci mebli wykorzystujący płyty MDF wiedzą, że jest to materiał niełatwy w obróbce, a po frezowaniu profili wymaga starannego szlifowania i lakierowania, w szczególności w technologii lakierami kryjącymi.

Przykładem przemysłowego rozwiązania uszlachetniania powierzchni elementów meblowych z MDF na drodze lakierowania natryskowego może być kompleksowa linia lakiernicza Superfici i współpracujące z nią szlifierki szerokotaśmowe DMC – firm z grupy SCM.

Warunkiem prawidłowej obróbki wykańczającej jest doprowadzenie do jednakowej grubości obrabianych detali, czyli kalibrowanie. Proponuje się tu szlifierkę DMC – Unisand K wyposażoną w 3 agregaty z wałami o średnicach kolejno 250/320/320 mm z odpowiadającymi im stopniami twardości: wał stalowy/gumowy 650 Sh/gumowy 450 Sh. Maszyna pracuje poza linią lakierniczą i jest ostatnim stanowiskiem przed obróbką frezarską.

Technologia uszlachetniania powierzchni elementów z MDF zakłada obróbkę wąskich powierzchni profilowych na urządzeniu Valtarta-Laccabord oraz kompleksową obróbkę powierzchni szerokich na linii natryskowej Superfici.
Laccabord to rozwiązanie obejmujące agregaty szlifierski i system aplikacji podkładów UV z wykorzystaniem specjalnej siatki nylonowej, która, niosąc w swojej strukturze lakier, zostaje przyduszona do krawędzi elementu specjalną cykliną, aplikując bardzo skutecznie lakier. Dalej lampy UV utwardzają warstwę podkładu.
W takiej postaci elementy z MDF nadają się do wprowadzenia na linię lakierniczą. Należy podkreślić, że stosowane będą lakiery wodne UV, pozwalające na aplikację natryskiem i szybkie, pełne utwardzenie dające odporne powłoki.

Linia obejmuje następujące główne części składowe (ok. 40 mb):
– transporter taśmowy załadowczy,
– szlifierkę szerokotaśmową DMC – System TM7,
– transporter taśmowy,
– automat natryskowy Magnum Spray 3.2.1,
– system IDRO wstępnego odparowania wody,
– system JET AIR ostatecznego odparowania wody,
– tunel z 3 lampami UV,
– transporter taśmowy rozładowczy.

Szlifierka DMC – System TM7 to uniwersalna kompozycja pozwalająca na szlifowanie zarówno elementów surowych, jak i szlifowanie międzyoperacyjne podkładów. Uzyskanie perfekcyjnych rezultatów warunkuje jej bogate i wszechstronne wyposażenie:
– elektroniczny trzewik sekcyjny do szlifowania płaszczyzny,
– zespół dysków rotacyjnych do szlifowania powierzchni profilowanych,
– 2 zespoły spiralnych szczotek do ostatecznego szlifowania powierzchni profilowanych,
– elektroniczny trzewik sekcyjny wsparty na pasie filcowym typu „sierżant” do końcowego szlifowania płaszczyzny.
Wszystkie agregaty napędzane są silnikami o regulowanych obrotach dla dobrania optymalnych warunków skrawania. System podciśnienia, zespoły czyszczenia taśm ściernych, wyszlifowanych elementów oraz taśmy posuwu uzupełniają wyposażenie maszyny.

Z kolei Magnum to automat natryskowy z najwyższego poziomu spośród tego typu maszyn firmy Superfici. Dzięki obszernej kabinie i dużej odległości między ruchomymi ramionami Magnum gwarantuje najwyższą jakość wykończenia przy wysokich prędkościach posuwu (5-15 m/min.). Wśród jej niepowtarzalnych cech wymienić należy:
– ramiona z niezależnym napędem i regulacją przesunięcia jednego ramienia względem drugiego (patent),
– zespół odzysku kilku rodzajów lakieru i czyszczenia taśmy transportowej,
– zintegrowane z maszyną oprogramowanie odpowiedzialne za zmianę koloru lakieru,
– automatyczna zmiana filtrów (patent),
– system nadciśnienia z przepływem powietrza do i z maszyny (patent).

IDRO – tunel służący do wstępnego odparowania wody na drodze emisji fal podczerwonych o krótkiej długości i dalej w sekcji przeciwbieżnego kierowania ciepłego powietrza.

JET AIR – tunel końcowego odparowania wody w rezultacie prostopadłego nadmuchu ciepłego powietrza na element. Ostatnie ok. 2% wody zawartej w powłoce lakierniczej zostaje usunięte na skutek emisji podczerwonych fal średniej długości.

Tunel z lampami UV – zapewnia utwardzenie powłok UV. Tunel obejmuje 3 lampy typu Poliedra „Supercure”, 2 rtęciowe i 1 galową. Dzięki specjalnemu kształtowi zwierciadła promieniowanie rozłożone jest bardziej równomiernie niż w przypadku zwierciadeł tradycyjnych. Dodatkowo, przy ustawieniu lamp pod kątem pozwala na prawidłową emisję zarówno na szerokie, jak i na wąskie płaszczyzny.

Tak skonfigurowana linia lakiernicza gwarantuje idealne wykończenie elementów z MDF, a ilość przejść zależy od obowiązującej technologii.

(mk)

.

Exit mobile version