Site icon 4woodi

Mocne efekty żelaza i rdzy od firmy Adler

Twarde żelazo, surowa rdza, trendy w architekturze dotarły do pomieszczeń i przestrzeni mieszkalnej, a przecież żelazo należy kuć, póki gorące. Dlatego też firma ADLER stworzyła dla stolarzy i wytwórców mebli produkt dający specjalny efekt, prawdziwe żelazo na drewnie. Kto chciałby jeszcze więcej surowości, to może pozostawić je na noc, by zardzewiało, wszystko prosto nanoszone pistoletem lakierniczym. Specjalista z firmy ADLER ds. techniki stosowanej, Stefan Oberladstätter, pokazuje, jak to się robi.

Krok 1 – przygotowanie

Ważna jest dobra podstawa. W miłości, by nie zardzewiała i w przypadku efektów specjalnych firmy ADLER, by właśnie rdzewiała. Gdy chce się pozostawić efekt prawdziwego żelaza, całkiem bez rdzy, to też powinno się dobrze przygotować podłoże. Oznacza to natrysk czarnego lakieru wypełniającego PUR-Spritzfüller Schwarz. Po wyschnięciu podłoże z warstwą lakieru wypełniającego należy bezpośrednio przed następnym lakierowaniem lekko przeszlifować papierem o granulacji 240.

Krok 2 – przygotowanie żelazowego lakieru

Teraz zrobi się metal, całkiem prawdziwy! W celu otrzymania lakieru ADLER Eisenlack dodaje się, mieszając, 400 g Aqua-Pure-Metall, 5% utwardzacza Aqua-PUR-Härter i całe 1000 g Aquafix Ferro. Dokładne wymieszanie decyduje o sukcesie. Aquafix Ferro jest ciężkie, ponieważ zawiera prawdziwe żelazo. To czyni efekt żelaza firmy ADLER autentycznym i przyciąga nie tylko magnesy, ale też i klientów. Najlepszą siłę przyciągania stolarze mogą uzyskać przez jednorazowe, wysycające naniesienie (około 500 g na metr2) za pomocą pistoletu kubkowego ciśnieniowego.

Krok 3 – efekt prawdziwego żelaza – lakierowanie nawierzchniowe

Kto chciałby nadać swoim meblom mocny wygląd żelaza, musi teraz tylko pozwolić powierzchni jeszcze przeschnąć przez pięć godzin, następnie przeszlifować, stopniując ziarnistość papieru od granulacji 220, 400, 600, 1000 do 3000 i polakierować raz odpornym na światło, 2-komponentowym lakierem poliuretanowym. Stefan Oberladstätter poleca lakier ADLER Pigmotop w stopniu połyskowości G70.

Krok 4 – wyczarować efekt rdzy

Kto chciałby być rzeczywiście surowym i modnym, sięgnie teraz do skrzynki ze sztuczką do rdzewienia. Także i tutaj należy pamiętać o schnięciu przez przynajmniej pięć godzin i szlifowaniu papierem o stopniowanej ziarnistości, ale tym razem od granulacji 220 przez 400 do 600. Teraz do gry wchodzi aktywator rdzewienia – Aquafix Oxid. Nanosi się go dwukrotnie z dwugodzinną przerwą na schnięcie, nierównomiernie i w porządnej ilości. Czy ma to być pistoletem, gąbką czy pędzlem, pozostawia się to przerabiającemu. Każdy uzyskany efekt jest indywidualny i wyjątkowy!

Krok 5 – rdzewienie przez noc, następnie lakierowanie nawierzchniowe

Prawdziwe żelazo daje prawdziwą rdzę – dzięki Aquafix Oxid, nawet przez noc. Jak tylko dojdzie się do siebie po osłupieniu wywołanym efektem prawdziwej rdzy na drewnie, można przystąpić do lakierowania odpornym na światło lakierem poliuretanowym. Stefan Oberladstätter stosuje tu silnie matowy PUR Antiscratch.

Krok 6 – triumf

Praca wykonana, mebel ma powierzchnię żelazną lub zardzewiałą, wszyscy są zdumieni. Teraz nie pozostaje nic innego do zrobienia, jak pozwolić podziwiać, jak to się stało, że stolarz może unieważnić prawa przyrody i przekształcić po prostu drewno w żelazo.

ADLER – w naszych żyłach płynie farba

Firma ADLER zatrudniająca 500 pracowników jest przodującym producentem lakierów, farb i środków ochrony drewna w Austrii. Firma założona w 1936 roku przez Johanna Berghofera jest dzisiaj przedsiębiorstwem rodzinnym, prowadzonym już przez trzecie pokolenie. Co roku opuszcza zakład w Schwaz około 15.000 ton lakierów, które wysyła się do ponad 25 krajów na całym świecie. Firma ADLER ma własne spółki dystrybucyjne w Niemczech, Włoszech, Polsce, Szwajcarii, Czechach i Słowacji.

(rs)

www.adler-lakiery.pl

.

Exit mobile version