Krautzberger – natryskiwanie o wysokiej sprawności

Sprawność natrysku jest jedną z najważniejszych cech charakteryzujących ręczne oraz automatyczne aparaty natryskowe. Zgodnie z normą EN 13966-1:2003 może być ona stosowana do określenia wydajności sprzętu natryskowego. Jednocześnie informując, jaka część natryskiwanego materiału osiada na powierzchni malowanego elementu. Pośrednio parametr ten określa również ilość odpadów – im wyższa sprawność natrysku, tym jest ich mniej.

Krautzberger Polska jest przedstawicielem niemieckiego producenta sprzętu do technologii natryskiwania powierzchniowego Krautzberger GmbH. Jest to firma z ogromnym doświadczeniem i historią. Jej założyciel, Albert Krautzberger, w roku 1902 zdobył patent na „urządzenie do malowania napędzane sprężonym powietrzem”. Większość obecnych pistoletów na sprężone powietrze bazuje na tym właśnie wynalazku.

Od ponad 110 lat firma Krautzberger GmbH jest wiodącym producentem wysokiej jakości podzespołów wprowadzającym innowacje w przemysłowej technologii powierzchni. Firma oferuje rozwiązania systemowe z zastosowaniem pistoletów natryskowych o różnych systemach natrysku, a także  zbiorników ciśnieniowych do podawania materiałów, urządzeń podnoszących, regulatorów ciśnienia materiału, oprzyrządowania do technologii wentylacji, maszyn i automatów malujących. Oraz świadczy  usługi i konserwacje.

Niemieccy specjaliści w Eltville dokonują we własnym laboratorium technicznym symulacji i oceny użycia dostarczanych rozwiązań pod kątem zastosowań dla konkretnego klienta. W celu ustanowienia podstawy dla indywidualnych projektów dostosowanych ściśle do potrzeb odbiorcy. Dlatego Podstawowym celem projektantów jest wypracowanie i stworzenie technologii powierzchni w taki sposób, by była ona bezpieczna i ekonomiczna.

Krautzberger w porównaniu do firm zajmujących się maszynami ma odmienne podejście do projektowania i wypracowywania kompletnych aplikacji dostosowanych do potrzeb pokrywania powierzchni klienta. Aplikacje te postrzegane są jako główny element całego systemu. Kolejnym etapem jest wybór wszystkich pozostałych niezbędnych elementów, takich jak: urządzenie transportujące, instalacja odprowadzająca i technologia filtrowania oraz oprogramowanie sterujące. W ten sposób powstaje rozwiązanie dopasowane do wymagań danej produkcji.

Producent posiada certyfikat w zakresie jakości (ISO 9001) i wpływu na dbałość o środowisko (IS014001).

Jak uzyskać oszczędności?

Nabywając nowy, ręczny pistolet natryskowy lub automatyczny sprzęt natryskowy, należy zwracać uwagę na sprawność natrysku. Im wyższa sprawność, tym lepsza możliwość oszczędzania materiału podczas procesu malowania. Poza mniejszymi wydatkami na farby i lakiery oszczędności powstają także poprzez wydłużenie żywotności filtrów. No i zmniejszenie odpadów, które trzeba poddać utylizacji – zwykle kosztownej.

Krautzberger – sprawność natrysku do 95%

Ręczne pistolety natryskowe Krautzberger oraz automatyczny sprzęt natryskowy osiągają w testach wysokie oceny sprawności natrysku. Wszystkie te wartości wynoszą ponad 86%, a w przypadku M 10 osiągają nawet 95%. Zarówno „Nederlandse Staatscourant – Nr. 145”, jak też „DIN EN 13966-1:2003” oraz polska norma PN-EN  13966-1:2005 określają ogólne warunki i dokładną procedurę, której należy przestrzegać podczas określania sprawności natrysku.