Site icon 4woodi

Klasyczny zestaw maszyn dla zakładów meblarskich

Dla firmy usługowych, specjalizujących się w produkcji mebli z płyt laminowanych, austriacki producent obrabiarek do Felder proponuje zestaw standardowych maszyn. Składają się na niego: pilarka formatowa kappa 450 x-motion, okleiniarka G380 oraz wiertarka wielowrzecionowa FD 21 professional. Pozwalają one osiągnąć wysoką jakość produkowanych mebli za sprawą precyzyjnej obróbki i powtarzalnej dokładności.

 

PILARKA FORMATOWA

Od pilarki formatowej rozpoczyna się praktycznie cały proces produkcyjny. Dlatego tak ważne jest, aby krawędzie sformatowanych elementów, które poddaje się kolejnym procesom obróbki, nie były wyszczerbione.

Stół formatowy

W nowej, sprawdzonej kappa 450 x-motion o dokładne cięcia dba nadzwyczaj lekko przesuwny stół formatowy z niezawodnym i sprawdzonym systemem prowadzącym „X-roll”, wykorzystujący stalowe, ułożone naprzemiennie, w formie „X” rolki unikające obciążeń punktowych. Zgarniacze silikonowe oraz szczoteczki dla stalowych, zahartowanych i precyzyjnie oszlifowanych listew prowadzących zapobiegają osiadaniu się pyłu, przekładając się na płynne i lekkie prowadzenie. Ergonomiczny uchwyt przy stole, z opcjonalnymi włącznikami dla piły głównej oraz podcinacza,  perfekcyjnie zintegrowano, co zdecydowanie podnosi komfort pracy. Do wyboru dostępnych jest 5 długości stołu: od 2050 mm poprzez 2500, 2800, 3200, a na 3700 mm skończywszy.

Sterowanie

Pilarka formatowa kappa 450 x-motion posiada nowoczesne sterowanie z panelem dotykowym na wysokości wzroku o przekątnej 10 cali. Z jego pomocą wszystkie osie maszyny są sterowane w sposób ergonomiczny i intuicyjny. Oprogramowanie wewnętrzne z graficznym interfejsem użytkownika, różnorodne programy, port USB i przygotowane połączenie sieciowe ułatwiają pracę oraz gwarantują efektywność i maksymalną wydajność. Port USB do importu i eksportu danych przygotowany jest do podłączenia do sieci i zdalnej konserwacji.

Agregat pilarki

Z pewnością na uwagę zasługuje dopracowany w detalach agregat pilarki. Podwójnie łożyskowany wał pilarki, osadzony w odlanej w całości z szarego żeliwa obudowie, w połączeniu z podwójnym zawieszeniem agregatu, gwarantuje podczas pracy wyeliminowanie drgań oraz maksymalną stabilność. Optymalne przenoszenie mocy, bez strat z silnika na wał pilarki, odbywa się za pomocą wielorowkowego paska napędowego Poly-V.

Kappa 450 x-motion może pracować z tarczami pił o średnicy od 250 do 550 mm. Może więc zapewnić olbrzymią wysokość cięcia wynoszącą 155 mm. Dysponuje ona trzema prędkościami obrotowymi 3500/4500/5500 obr./min. Wartości te wyświetlane są na monitorze i umożliwiają dobranie właściwej prędkości do średnicy stosowanej tarczy piły. Opcjonalnie można zastosować również bezstopniową regulację prędkości obrotowych w zakresie 2000-6000 obr./min.

Do przechyłu agregatu pilarki kappa 450 x-motion wykorzystano system „Easy-Glide”. Jego zasada działania opiera się na wkładkach wykonanych ze specjalnego, wysoko wytrzymałego tworzywa sztucznego, który zastępuje smar. Dzięki temu jest on odporny na pył i nie wymaga żadnych nakładów w konserwację, a jednocześnie pracuje płynnie i lekko. Cały, podwójnie zawieszony agregat „trzymany” jest z góry i z dołu i prowadzony na zasadzie wymuszonej w półokrągłych kołyskach, co sprawia wyeliminowanie jakichkolwiek luzów, a tym samym osiągnięcie precyzyjnych cięć. Dla podkreślenia niezawodności tego systemu producent udziela 6-letniej gwarancji.

Doskonałe wyniki odciągania przy agregacie pilarki zapewnia jego zamkniźta obudowa, z której odsysane s¹ wióry przez kana³ odci¹gowy z króęcem odci¹gu o Ø120 mm. O bezpieczeństwo oraz dodatkowy odci¹g wiórów podczas pracy dba ustawiana na wysokość, na nowo opracowana osłona górna tarczy piły, którą można również wygodnie, całkowicie odchylać z pola pracy.

System bezpieczeństwa PCS®

Pilarka kappa 450 x-motion dodatkowo może zostać wyposażona w jedyny w swoim rodzaju system bezpieczeństwa PCS, dzięki któremu poważne wypadki podczas pracy na tej maszynie należą do przeszłości, gdyż PCS wykrywa zagrożenie wypadkowe przed kontaktem z tarczą piły i rozładowuje niebezpieczną sytuację w ciągu milisekund. Nie powoduje żadnych uszkodzeń ani maszyny, ani tarczy piły i umożliwia bezpieczną pracę w pobliżu tarczy, również wykonywanie cięć krytych. PCS jest natychmiast gotowy do użycia po naciśnięciu przycisku i nie wymaga  konserwacji lub czyszczenia. Jego atutem jest to, że działa bez dodatkowych, zewnętrznych źródeł energii i bez zewnętrznych czujników lub systemów monitorujących oraz jest niewrażliwy na kurz i brud.

Podcinacz

Czyste cięcie płyt, bez wyrw, zapewnia agregat podcinacza z tarczą o średnicy 120 mm, dostępny w 3 wersjach. Wersja podstawowa to agregat „Classic”, w której ustawień na boki i na wysokość dokonuje się za pomocą klucza nasadowego. Dokonuje się tego bezpośrednio z góry przez otwory w stole pilarki. W wersji „Automatic” użytkownik ma do dyspozycji elektrycznie ustawiany na wysokość agregat podcinacza. Po włączeniu ustawia się on automatycznie we wcześniej wybranej pozycji, a po wyłączeniu chowa pod poziomem stołu. Najwyższą opcją jest podcinacz „Control” sterowany pozycyjnie w trzech osiach: na wysokość, szerokość oraz na boki. Zaletą tej wersji jest wygoda, gdyż ustawień podcinacza dokonuje się na panelu sterowniczym na wysokości wzroku oraz skrócenie czasu ustawień, ponieważ parametry podcinacza mogą zostać zapisane w banku narzędzi i przypisane do odpowiedniej tarczy głównej. Przy następnym uruchomieniu i wywołaniu danej tarczy piły podcinacz będzie pozycjonował się automatycznie.

Stół wysięgnika i przykładnica poprzeczna

Stół wysięgnika jest dostępny w 3 wersjach: standardowej, z systemem „X-Roll” oraz systemem równoległoboku. W wersji standardowej posiada wymiar 1500 mm, a na życzenie może mieć zamontowany wzorzec kątowy INDEX SYSTEM. Element ten pozwala nie tylko ekstremalnie szybko i precyzyjnie ustawić przykładnicę pod wybranym kątem, ale również, dzięki kompensacji długości, wymiar na skali przykładnicy zgadza się w stu procentach, dzięki czemu wyeliminowane zostają pomyłki. W drugiej wersji stołu wysięgnika listwa podporowa, prowadzona w systemie „X-Roll”, wysuwa się po zmianie kąta ustawienia przykładnicy poprzecznej, oferując dodatkową powierzchnię do położenia materiału.

Przykładnicę ustawia się z dokładnością do 1/100 stopnia za pomocą umieszczonego na stole wysięgnika wyświetlacza cyfrowego, co przekłada się na dokładność przyciętych pod kątem elementów. W identyczny wyświetlacz wyposażono stół wysięgnika w wersji najwyższej z funkcją równoległoboku, która oparta jest na przesuwaniu się całego stołu równolegle w stosunku do przykładnicy przy zmianie kąta. Oferuje on tym samym całą powierzchnię do położenia materiału, niezależnie od ustawionego kąta.

Jeszcze więcej komfortu zapewnia dostępna w opcji przykładnica poprzeczna z jednym lub dwoma ogranicznikami cyfrowymi z funkcją wyliczenia kompensacji długości. Po zmianie kąta ustawienia przykładnicy informacja z wyświetlacza na stole wysięgnika zostaje przekazana drogą radiową do ogranicznika na przykładnicy, który automatycznie dokonuje kompensacji wymiaru. System ten nosi nazwę „digi-compensation plus”. Długość samej przykładnicy w standardzie wynosi 3200 mm, a ustawiona pod kątem skala umożliwia szybkie ustawienie wymiaru za pomocą ograniczników i wygodny odczyt.

Przykładnica równoległa

Precyzyjne cięcia równoległe przy kappa 450 x-motion zapewnia przykładnica równoległa. Wyposażono ją w liniał o długości 1200 mm, który można odchylać w dowolnej pozycji. Poza tym przykładnica daje się przełożyć na leżąco, co jest przydatne zwłaszcza przy cięciu wąskich elementów. Do dyspozycji przyszłego użytkownika stoją 3 szerokości cięcia równoległego: 800 mm w standardzie, 1200 oraz 1500 mm w opcji. Sama przykładnica równoległa może posiadać elektroniczny wyświetlacz cyfrowy. Doskonała integracja całej jednostki elektronicznej pozwala na obrócenie wyświetlacza o 90°. Dzięki temu wartości ustawienia można odczytać dokładnie od strony operatora w dowolnej pozycji przykładnicy. Dodatkowe funkcje, takie jak ustawianie wymiarów łańcuchowych, ułatwiają codzienną pracę.

Dla pilarki kappa 450 x-motion dostępna jest również elektromotoryczna przykładnica równoległa sterowana pozycyjnie z poziomu monitora dotykowego. Po wprowadzeniu wybranego wymiaru i naciśnięciu klawisza start przesuwa się automatycznie do wybranej pozycji. Dokładność 1/10 mm, duża prędkość przesuwu i jednoczesne pozycjonowanie prowadnicy, wysokości i kąta nachylenia tarczy piły zapewniają precyzję i oszczędzają cenny czas pracy.

OKLEINIARKA

Precyzyjnie przycięte formatki można dokładnie okleić, wykorzystując okleiniarkę prostoliniową G380. W wyposażeniu standardowym posiada ona już tak wartościowe agregaty, jak: frezowania wstępnego czy też wielofunkcyjny agregat piłkowy z funkcją zaokrąglania naroży. Jej dodatkowym atutem jest długość, bo do ustawienia potrzebuje tylko 2,8 m.

Panel sterowniczy

Maszyna obsługiwana jest na panelu sterowniczym, który jest prosty w obsłudze, przejrzysty i intuicyjny. Z jego pomocą ustawia się parametry okleiniarki, m.in. temperaturę kleju oraz aktywuje agregaty robocze. Na panelu znajduje się również licznik metrów bieżących oklejonych formatek czy na przykład licznik pod określone zamówienie z możliwością resetowania. Wyświetlane są tu także komunikaty dotyczące konserwacji oraz komunikaty o błędach.

Transport formatek

Okleiniarka G380 pozwala na stosowanie obrzeży o grubości 0,4-5 mm typu PCW, ABS, oklein naturalnych oraz doklejek drewnianych do 5 mm i oklejanie płyt o grubości mieszczących się w przedziale pomiędzy 10-45 mm.

Transport formatek w tej okleiniarce odbywa się z optymalną prędkością 8 m/min za pośrednictwem gumowych segmentów osadzonych na łańcuchu. Dodatkowo, dzięki podwójnemu rzędowi rolek dociskających formatkę od góry, rozwiązanie to zapewnia, że formatka podczas jej transportowania nie przestawia się, nie ślizga. Dla szerokich i ciężkich elementów maszynę wyposażono w wysuwaną ramę, zwiększającą pole podparcia elementu do 480 mm.

Agregat wstępnego frezowania

Agregat ten został wyposażony w 2 niezależne silniki o mocy 0,75 kW oraz w 2 głowice frezujące z wytrzymałymi nożami diamentowymi, obracającymi się z prędkością 12.000 obr./min. Pierwsza głowica obraca się przeciwbieżnie. Druga z kolei współbieżnie w stosunku do transportowanej formatki. Dzięki temu unika się wyrywanych, postrzępionych naroży okleinowanej formatki. Zakres zbioru, ustawiany płynnie, mieści się w przedziale 0-2 mm i pozwala uzyskać idealną krawędź przed przyklejeniem obrzeża.

Agregat klejowy

Agregat klejowy posiada zbiornik klejowy o pojemności 1,2 kg, pokryty teflonem. Dzięki temu klej nie przywiera do ścianek zbiornika, jest równomiernie zużywany, a prawdopodobieństwo jego przypalenia jest mniejsze. Poza tym rozwiązanie to ułatwia zmianę kleju czy też wykonywanie prac konserwacyjnych, jak np. czyszczenie. Dolna część wałka klejowego zanurzona jest w kleju, który w sposób kapilarny jest nanoszony na całą powierzchnię wałka. Ilość nanoszonego kleju w zależności od potrzeb można regulować w łatwy sposób za pomocą pokrętła.

Agregat dociskowy

Składa się on z dwóch rolek. Pierwsza, aluminiowa, szybciej „pochłania” ciepło gorącej krawędzi i przyczynia się do szybszego wiązania formatki z obrzeżem. Druga, gumowa, lekko się poddaje w celu pewniejszego docisku górnej i dolnej krawędzi.

Dążąc do ustawienia przy tym agregacie odpowiedniej siły docisku w zależności od grubości obrzeża, firma Felder zastosowała i opatentowała innowacyjny system noszący nazwę „Quick-Set”. Dzięki niemu w bardzo szybki i prosty sposób dokonuje się ustawienia, wykorzystując do tego celu próbkę stosowanego obrzeża. „Quick-Set” daje dużą oszczędność czasu połączoną z maksymalną precyzją ustawienia. Obrzeże, zanim dojdzie do agregatu dociskowego, prowadzone jest przez zespół doprowadzający. Składa się on z prowadnic wstępnie i dokładnie ustalających położenie obrzeża tak, aby go ustabilizować, gdy przesuwa się w stronę agregatu dociskowego. Ważne przy tym jest to, że podawanie zsynchronizowane jest z prędkością posuwu, aby nie dochodziło do ześliźnięcia się obrzeża na formatce. W momencie, gdy początek obrzeża jest już przyklejony do formatki oraz maszyna za pośrednictwem krańcówki otrzyma sygnał o końcu formatki, aktywowana jest gilotyna wstępnego obcinania obrzeża. Dzięki temu okleiniarka pobiera obrzeże tylko z niewielkim naddatkiem.

Agregat piłkowy

Obcinający precyzyjnie obrzeże do wymiaru formatki agregat piłkowy posiada dodatkowo funkcję frezowania profilowego R2 krawędzi czołowej formatki, czyli wykonuje funkcją zaokrąglania naroży. Wyposażono go w 2 piłki o Ø100 i silnik o mocy 0,22 kW, obracający się z prędkością 12.000 obr./min. Wybór funkcji cięcia na prosto lub frezowania profilowego krawędzi dokonuje się wygodnie z pozycji panelu sterowania.

Agregat frezujący

Dolny i górny agregat frezujący nadmiar obrzeża wyposażono w głowicę frezarską z 4 nożami, obracającymi się z prędkością 12.000 obr./min. Wszystko to napędzane jest silnikiem o mocy 0,22 kW. Agregat posiada kopiały sczytujące grubość płyty i dostosowujące go do obrabianej krawędzi, co przekłada się na perfekcyjnie sfrezowaną krawędź bez względu na zmienną grubość formatki. Dodatkowo dzięki nim, przy delikatnych laminatach lub fornirach, eliminuje się jakiekolwiek uszkodzenia czy zarysowania. Do ustawienia agregatu frezującego pod stosowane obrzeże również stosuje się wypróbowany system „Quick-Set”. Dla jakości obróbki na agregacie frezującym bardzo istotną sprawą jest to, by dostosować położenie agregatu do grubości zastosowanej okleiny. Okleinę cienką fazuje się pod kątem 15°, okleinę grubszą 2 mm zaokrągla się do promienia r = 2 mm.

Agregaty wykańczające

G380 posiada 2 wolne miejsca na zastosowanie agregatów na finiszu. Standardowo maszynę wyposażono w cyklinę profilową i agregat polerki. Opcjonalnie można zastosować kombinację cykliny profilowej i płaskiej.

Agregat cykliny profilowej służy do uszlachetniania wcześniej sfrezowanej krawędzi obrzeża. Małe nierówności pozostające po frezowaniu (uderzeniu noża) usuwa z całej frezowanej powierzchni agregat cykliny profilowej. Powstaje w ten sposób zupełnie nowa, gładka struktura krawędzi. Przy pracy agregatu automatycznie włącza się sprężone powietrze. Usuwa ono zbierany naddatek materiału i ukierunkowuje go do króćca odciągowego. Ten z kolei transportuje „długie zwijki wiórów” do separatora na wióry.

Agregat cykliny płaskiej (opcja), tak jak i poprzedni agregat, również służy do uszlachetniania wcześniej sfrezowanej krawędzi okleiny po agregacie frezarskim. Jednakże jego zadaniem jest precyzyjne wykończenie na linii kontaktu obrzeża z formatką. Agregat cykliny płaskiej pracuje oczywiście zarówno u góry, jak i na dole formatki, tak aby formatka z obu stron była tak samo jakościowo wykończona, a połączenie obrzeża z formatką nie było wyczuwalne pod palcami oraz aby optyczny rezultat był jak najbardziej zadowalający.

Agregat polerski składa się z 2 silników o mocy 0,9 kW. Obracają się one współbieżnie z prędkością 1400 obr./min, polerując obrzeże (PCV/ABS) na wysoki połysk. Górny i dolny agregat jest regulowany na wysokość, jak i pod kątem. Agregat polerski składa się z 3 tarcz, których kolejność można szybko zmieniać w zależności od zużycia. Głównym zadaniem polerki jest doprowadzenie okleiny po obróbce frezowania czy też cyklinowania do rzeczywistego koloru obrzeża.

Każdy agregat obrabiający obrzeże oraz agregat frezowania wstępnego posiada osłonę odprowadzającą wióry, zapewniając czystość w maszynie i w zakładzie.

WIERTARKA WIELOWRZECIONOWA

Wiertarka wielowrzecionowa FD 21 professional umożliwia wiercenie otworów konstrukcyjnych, takich jak na przykład pod kołki do wykonywania estetycznych połączeń w korpusach meblowych, otworów rzędowych lub otworów pod zawiasy.

Spawany korpus wiertarki zapewnia jej bardzo stabilną konstrukcję. Masywny stół z żeliwa szarego, z możliwością jego powiększenia z trzech stron za sprawą systemu Felder ze stolikami przedłużającymi, pozwala osiągnąć olbrzymią powierzchnię roboczą o wymiarach nawet 2900 x 1380 mm. Zapewnia ona bezpieczną i komfortową pracę również podczas wiercenia bardzo dużych elementów. Głęboko wysunięta do tyłu rama umożliwia wykonywanie otworów rzędowych w bardzo szerokich elementach, nawet do 600 mm i ustawienie przykładnicy do głębokości 300 mm. Sama przykładnica, w formie liniału, zaopatrzona w ograniczniki ustalające do wiercenia otworów dokładnie w odstępie 37 mm od krawędzi elementu okazuje się bardzo przydatna do wykonywania otworów rzędowych lub pod okucia.

Wrzeciona wiertarskie

FD 21 professional posiada wydajny silnik o mocy 1,5 kW, a prędkość obrotowa podczas wiercenia wynosi 2800 obr./min. Maszyna służy do obróbki elementów o maksymalnej grubości 65 mm i wiercenia otworów o maksymalnej głębokości do 70 mm i wysokości do 55 mm. Posiada ona 21 wrzecion wiertarskich, ułożonych w odstępach co 32 mm. Wrzeciona wyposażono w szybkozłączki z zamkiem bagnetowym, które umożliwiają wymianę wierteł bez jakichkolwiek dodatkowych narzędzi. Wrzeciona obracają się naprzemiennie w lewo, w prawo, w nie zakłada się znormalizowane, odznaczające się kolorem, wiertła. W celu wykonania otworów pod okucia, w jednym toku pracy, najbardziej popularnych producentów, np. Blum, Hettich czy GRASS, użytkownik może założyć segmenty wiertarskie kombi z wiertłami o średnicy 35 mm.

Agregat wiertarski

Znajduje się on z tyłu maszyny. Przechyla się go pneumatycznie i można go ustawić i unieruchomić w dowolnej pozycji za pomocą skali w przedziale 0-90º. Dodatkowo dla kąta 45º obrabiarka posiada ogranicznik krańcowy. Ustawiony w pozycji poziomej agregat wykonuje odwierty w płaszczyźnie czołowej elementu, natomiast ustawiony w pozycji pionowej w powierzchni elementu. Ustawień wysokości agregatu wiertarskiego dokonuje się za pomocą pokrętła ręcznego, a wartości odczytuje na liczniku analogowym. Z kolei głębokość wiercenia ustawia się z wykorzystaniem skali. Naniesiono na niej 4 najczęściej stosowane długości wierteł, a punktem odniesienia jest krawędź stołu roboczego. Wiertarka posiada też kompensację głębokości wiercenia wynosząca 8 mm. Jest ona bardzo przydatna podczas wykonywania otworów pod połączenia narożne, zabezpiecza przed przewierceniem materiału i eliminuje dodatkowe ustawienia.

System mocowania elementów

Przy wiertarce wielowrzecionowej firmy Felder na uwagę zasługuje pneumatyczny system mocowania elementu, wyróżniający się szybką i nadzwyczaj komfortową obsługą. W standardzie wiertarka FD 21 professional ma 2 pneumatyczne cylindry dociskowe. W razie potrzeby istnieje możliwość doposażenia jej w kolejne dodatkowe. Ustawianie cylindrów na boki oraz góra-dół odbywa się niezależnie. Pociągnięcie gałki umieszczonej na każdym cylindrze powoduje jego automatyczne przesunięcie do elementu obrabianego i zablokowanie. Po pierwszym włączeniu obrabiarki dociski zaskakują na wybraną wysokość. W tej optymalnej pozycji pozostają podczas wykonywania wszystkich wierceń przy elementach o tej samej grubości.

Przykładnice boczne

Masywne, wykonane z żeliwa przykładnice boczne zaopatrzone w aluminiowe liniały można przesuwać i ustalać w wybranej pozycji za pomocą rączek dociskowych. Odczyt wartości ustawienia dokonuje się wygodnie za pomocą lup wtopionych w przykładnice. Na życzenie użytkownik może otrzymać przykładnice z licznikiem analogowym, który pozwala osiągnąć dokładność ustawień do jednej dziesiątej milimetra. Obrabiarka w standardzie posiada już dwa liniały o długości 1500 mm. Każdy z nich z dwoma ogranicznikami, które można montować zarówno przy przykładnicach bocznych, jak i przy przykładnicy głębokości.

Wyposażenie dodatkowe

Firma Felder do FD 21 professional oferuje bogatą paletę przystawek uzupełniających. Wśród nich godny polecenia jest system rastrowy do zastosowania dla przykładnic bocznych oraz przykładnicy głębokości. Opiera się on na precyzyjnie osadzonych w szynie, od frontu maszyny, bloczkach z otworami oraz bolcu ustalającym. Pozwala on na błyskawiczne pozycjonowanie przykładnic. Przekłada się to na oszczędności czasu pracy oraz powtarzalność dokładności podczas wykonywania powtarzających się wierceń.

Kolejnym udogodnieniem przy dokonywaniu ustawień przy obrabiarce może być dostępny w opcji wzorzec do przenoszenia odległości przykładnic bocznych. Pozwala on na ich proste i symetryczne ustawianie. Opcjonalnie dostępne są także przystawki do wiercenia otworów w ramiakach do połączeń pod kątem prostym i 45°. Można je bezproblemowo osadzić na stole maszyny, gwarantując najwyższą precyzję połączeń kątowych.

Pomyślano także o ergonomii w postaci uchwytów na korpusie obrabiarki do przechowywania przykładnic bocznych, przedłużeń przykładnic, 21 szybkozłączy z wiertłami czy segmentów wiertarskich do okuć, które zawsze znajdują się w zasięgu ręki, ułatwiając codzienną pracę.

(bb)

https://www.felder-group.com/pl-pl

Exit mobile version