Site icon 4woodi

JAF Polska wspiera polskich wynalazców z AGH

Zrównoważony rozwój i odnawialna polityka energetyczna to zagadnienia, z którymi boryka się obecnie cały świat. Koło naukowe Eko-Energia, czyli grupa tworzona przez studentki i studentów krakowskiego AGH przy Wydziale Energetyki i Paliw, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Mowa tu o turbinie Windy — dopasowującej się do zmiennego przepływu wiatru – której projekt wspomogła firma JAF Polska. Pomiary wykazały, że wykorzystanie dyfuzora ich projektu pozwala na wzrost generowanej energii aż o 60%.

 

Celem członków koła Eko-Energii było ukończenie budowy turbiny przed zaprezentowaniem jej na międzynarodowym szczycie klimatycznym Carbon Footprint Summit. Do jej wykonania posłużył przekazany przez firmę JAF Polska MDF. Młodzi, polscy wynalazcy z krakowskiej uczelni osiągnęli swój cel. Już w październiku zeszłego roku pokazali projekt światu, przy okazji nawiązując relacje z ekspertami z branży. Co więcej, zmierzyli się z najlepszymi projektami przydomowych turbin wiatrowych także i w Polsce – na stadionie PGE Narodowym. Projekt przyniósł też kilka sukcesów w konkursach studenckich i inżynierskich – m.in. II miejsce w kategorii Ecology w Konkursie Konstrukcji Studenckich KoKoS 2021, I miejsce w kategorii Eko-StRuNa 2021 i nagrodę główną konkursu StRuNa oraz tytuł Projekt Roku 2021.

Formy do prototypu Windy zostały wykonane z podarowanych przez nas płyt MDF, a turbinę z dumą zdobi logo JAF Polska.

– Wierzymy, że będziemy mogli jeszcze pomóc Eko-Energii w dalszych pracach. Bardzo kibicujemy temu projektowi i jesteśmy dumni z dotychczasowych dokonań. Odnawialna polityka energetyczna to szansa, aby odmienić losy świata. – mówi Magdalena Andrearczyk z firmy JAF Polska.

Aktywne działanie nie tylko dla nagród

Aktualnie, razem z Urzędem Miasta Kraków, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica będą prowadzić lekcje dla dzieci, poruszając w przystępny sposób zagadnienia energetyki odnawialnej. W 2022 roku planują rozpoczęcie budowy kolejnej turbiny wiatrowej oraz tunelu aerodynamicznego. Z nowym projektem wystartują w zawodach International Small Wind Turbine Contest w Holandii. Jak mówi wiceprzewodnicząca koła – Marcelina Wiśniewska – studenci po raz kolejny zamierzają podejść do tematu nieszablonowo i zaproponować innowacyjne rozwiązanie w kwestii pracy turbin wiatrowych.

Exit mobile version