Site icon 4woodi

Diament wśród fornirów

forniry dębowe

Chciałabym Państwu zaprezentować forniry dębowe, które na pewno zaciekawią wszystkich miłośników natury. Dąb czarny bagienny (Mooreiche, Black Oak), zwany często polskim hebanem, to jeden z kilkudziesięciu gatunków, które są dostępne w naszym składzie w Krakowie (www.domebli.com.pl).

Surowcem do otrzymania tego forniru jest drewno dębowe zatopione w bagnie torfowym. W warunkach stałej wilgotności, po rozkładzie kory i biela, dotrwało do naszych czasów.

Dzięki naturalnym garbnikom drewno zabarwia się stopniowo od koloru brunatnoczarnego z odcieniem niebieskim (800-2000 lat) do całkowicie czarnego (ok. 3000-4000 lat).

Pozyskiwanie forniru z kłód dębu czarnego jest bardzo trudne ze względu na twardość surowca, a jednocześnie jego kruchość. Obróbka kłód wymaga dużych umiejętności. Zazwyczaj wydajność otrzymanej okleiny jest niewielka.

Obecnie dysponujemy fornirem, który został pozyskany z kłód drewna dębowego w wieku od około 2000 do ponad 3000 lat.

Laboratorium, na podstawie specjalistycznych badań, określiło czas, z którego pochodzą poszczególne kłody. Na przedstawionych zdjęciach możecie Państwo zobaczyć fornir z kłód, które mają około 1900, a nawet 3200 lat.

Tajemnice wieków zawarte w dębie czarnym mogą zainspirować do nowych wyzwań. Łącząc nowoczesność z naturą, można stworzyć ciekawe aranżacje wnętrz z subtelną nutą przeszłości.

Przedstawiam Państwu również fornir dębowy w nowej odsłonie. Jest to fornir skrawany w poprzek pnia. Produkcja tego rodzaju okleiny wymaga dużej staranności. W efekcie otrzymujemy okrągłe formaty o ciekawym rysunku. Aranżując wyposażenie, można z tych samych formatek przez różne ich ułożenie otrzymać niepowtarzalne wnętrze.

Fornir ten pozwala także na interesujące możliwości komponowania z okleinami skrawanymi sposobem tradycyjnym.

Każdy z tych produktów stanowi dobrą okazję do nowych wyzwań dla naszych klientów.

Maria Pernak

http://www.domebli.com.pl

 

Exit mobile version