Site icon 4woodi

Czas na refleksję – czy idziemy w dobrym kierunku? Zbliża się 7. edycja 4 Design Days

Ludzkość w XXI wieku odniosła niewyobrażalny sukces. Budujemy więcej i wyżej niż kiedykolwiek, a dostęp do towarów i usług jest praktycznie nieograniczony. Tak dynamiczny rozwój świata ma jednak swoją cenę – obnaża szereg nieznanych wcześniej zagrożeń i wyzwań: zmiany klimatyczne, kryzys surowcowy, niepohamowany konsumpcjonizm, nierówności społeczno-ekonomiczne, starzejące się̨ społeczeństwo, bezdomność czy epidemie. Politycy, architekci, urbaniści, projektanci, doświadczeni deweloperzy i firmy budowlane oraz światowy kapitał – to m.in. autorzy scenariusza dalszego rozwoju świata. Czas na refleksję – czy idziemy w dobrym kierunku? O tym wszystkim rozmawiać będą nie tylko uczestnicy sesji inauguracyjnej, ale i całej 7. edycji 4 Design Days. Odbędzie się ona pod hasłem Together 4 Humanity, w terminie 26-29 stycznia 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

 

4 Design Days, czyli święto designu i architektury, dzieli się na dwie części – dni branżowe i otwarte. W programie tegorocznego wydarzenia zaplanowano blisko 40 debat.

– Postępująca katastrofa klimatyczna i wojna w Ukrainie wywróciły dotychczasowy porządek do góry nogami, także w branży architektonicznej. Przed jakimi wyzwaniami stoją dziś społeczeństwa? Jaka rolę odgrywają architektura i design? Odpowiedzi będziemy szukać podczas 7. edycji 4 Design Days – mówi Małgorzata Burzec- Lewandowska, autorka programu 4 Design Days.

FOTO: KRZYSZTOF MATUSZYNSKI

 

Wyzwania architektury XXI wieku

24 lutego 2022 roku świat zmienił się bezpowrotnie. Bombardowania, migracje, zniszczone miasta, zerwana infrastruktura – branża architektury może mieć niebagatelny wpływ na odbudowę tego zniszczonego wojną kraju. Dlatego też podczas tegorocznych 4 Design Days odbędzie się jedyny w swoim rodzaju cykl debat i prezentacji szukający odpowiedzi na pytanie, jak stawiać od nowa ukraińskie miasta.

Patronat nad tą częścią wydarzenia objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, a udział w niej weźmie m.in. wiele znanych i cenionych w Ukrainie osobistości, m.in.:
Alexander Baranowski, koordynator projektów, pełnomocnik ds. kontaktów z architektami w Polsce, Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy;
Alexander Czyżewski, prezes Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy;
Oleg Drozdov, architekt oraz założyciel Drozdov&Partners;
Bogdan Goj, wiceprzewodniczący oddziału Lwowskiego, Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy;
Aleksander Hliupin, architekt, profesor Wydziału Architektury, NAU;
Ostap Ivaniv, architekt-partner, APA Wojciechowski Architekci;
Anna Kyrii, wiceprzewodnicząca Izby Architektów Ukrainy;
Alexandra Nikitenko, partnerka, HISM, założycielka oraz dyrektorka kreatywna Nikitenkoteam;
Kateryna Romanenko, architektka oraz przewodnicząca komisji Izby Architektów Ukrainy;
Mykola Szeremeta, przewodnicząca oddziału Lwowskiego, Narodowe Stowarzyszenie Architektów Ukrainy;
Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy w Polsce.

Przyszłość miast to przyszłość świata

Tematów do rozmów podczas 4 Design Days będzie wiele. Skupimy się m.in. na projektowaniu miast. Nasi dziadkowie wyobrażali sobie miasta XXI wieku w zupełnie inny sposób. Tymczasem zamiast zabetonowanej aglomeracji, typowej dla otoczenia Jetsonów, z latającymi samochodami i ruchomymi chodnikami, buduje się miasta zrównoważone, w których mieszkańcy chętnie przesiadają się na rowery, a jezdnie są zastępowane ścieżkami. Ludzkość staje się jednak „mieszczuchami” – 75 proc. ludności świata niebawem będzie mieszkać w miastach. Szacunek do miejsca, człowieka i klimatu, poszanowanie lokalności, unikanie monokultury i wrażliwość społeczna, a także zrównoważone budowanie oraz długowieczność – architektura miast potrzebuje różnorodności.
W trakcie dwóch dni branżowych burmistrzowie, architekci, urbaniści i mieszkańcy pochylą się na potrzebami lokalnych społeczności. Podczas sesji „Małomiasteczkowe społeczności wielkich miast” wspólne poszukają przepisu na dobrze zaplanowane miasto szczęśliwych ludzi. Nie zabraknie również strategicznych projektów miejskich oraz przykładów najciekawszych metamorfoz dzielnic. Jakie będą miasta i dzielnice przyszłości? O tym będą rozmawiać uczestnicy 4 Design Days.

Rozwój technologiczny a budownictwo

Gorącym tematem w branży architektury, designu i nieruchomości są także nowoczesne technologie. Ich rozwój pomaga m.in. w osiągnięciu samowystarczalności energetycznej obiektów mieszkalnych i komercyjnych, a wnętrza zamienia w inteligentne przestrzenie reagujące na potrzeby użytkowników. Właściciele nieruchomości instalują m.in. systemy fotowoltaiczne i wymieniają oświetlenie na energooszczędne oprawy LED. Jak budynki przechodzą na zieloną stronę mocy w praktyce? Ile kosztują ekorozwiązania i jakie dają oszczędności?

– Rozwój technologiczny wiąże się również z rozwojem ekologicznym. O tym, jak budować domy, które nie będą odpadami, jaki jest poziom ekoświadomości w branży budowlanej, jakie materiały wybierać, by były zgodne z gospodarką obiegu zamkniętego i wreszcie, czy coś może być ekologiczne i ładne jednocześnie, dowiemy się bezpośrednio od ekspertów i liderów rynku – mówi Robert Posytek, autor programu 4 Design Days.

Zmiany w designie na miarę 2023 roku

Drugi dzień 4 Design Days zainauguruje sesja pod tytułem „Cel: długowieczność. Jak tworzyć przedmioty, które nie będą śmieciami?” Świat potrzebuje produktów, które będą cieszyć oko, ale będą też długo służyć i przetrwają ulotne mody. W jaki sposób tworzyć rzeczy, które będą piękne i trwałe, tak by ludzie chcieli zachować je na dłużej? Jakość, design, ekologia – czy można znaleźć wartość poza samym produktem? Surowce, innowacje, wzornictwo, rzemiosło, koszty – gdzie leży klucz do zrównoważonych przedmiotów? Jak szlachetne pomysły przekuć w intratny biznes? Projektant, producent, klient – jak odnaleźć wspólny mianownik? Na te pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy drugiego dnia wydarzenia.

Dziś firmy stawiają na meble produkowane świadomie. Jak będzie za 10 lat? Czym obecnie żyje branża? O strategiach, głównych wyzwaniach i planach firm meblarskich dyskutować będą uczestnicy sesji „Tak tworzymy meble”. O długowieczności mebli, włączaniu się w europejski bauhaus i biurach zaprojektowanych tak, by poszerzały horyzonty pracowników, będzie można posłuchać 27 stycznia – drugiego dnia targów.
„Recykling wkracza na salony” – tak zatytułowana będzie sesja poświęcona temu, jak produkować i projektować materiały, meble i dodatki z myślą o ograniczaniu konsumpcji surowców. Producenci wyposażenia łazienek, podłóg, drzwi czy oświetlenia inwestują w równoważony rozwój coraz częściej stawiając na trend eko. Eksperci, podczas sesji poświęconej wnętrzarskim wyborom Polaków, porozmawiają o tym, jak kreować świadomych klientów oraz jakich wyborów dokonywać.

Grono specjalistów w roli prelegentów

Udział w debatach potwierdzili już m.in.:
Alexander Czyżewski, prezes Narodowego Stowarzyszenia Architektów Ukrainy;
Thomas Fagernes, Partner, Head of Competitions, Architect, Nordic + KJ- A;
Jocelyn Fillard, dyrektor ds. architektury, partner SUD Polska;
Maciej Franta, założyciel Franta Group Architects;
Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architektka i prezeska SARP, partnerka i członkini zarządu APA Wojciechowski Architekci;
Tomasz Konior, architekt Konior Studio;
Ewa Kuryłowicz, generalna projektantka, wiceprezeska Kuryłowicz & Associates;
Przemo Łukasik, właściciel medusa group;
Rainer Mahlamäki, architekt, współzałożyciel Lahdelma & Mahlamäki architects;
Tomasz Pągowski, projektant, konstruktor, prowadzący programy o urządzaniu wnętrz: Remont w 48h, Projekt Lokalny, Bitwa o Dom;
Marcin Sadowski, partner JEMS Architekci;
Marta Sękulska-Wrońska, architektka, WXCA;
Cameron Sinclair, współzałożyciel Armory of Harmony;
Bartosz Trzop, architekt, założyciel, prezes Trzop Architekci;
Szymon Wojciechowski, prezes i współwłaściciel, architekt-partner APA Wojciechowski Architekci.

Nie zabraknie dyskusji o nieruchomościach na Śląsku

Jak co roku, wydarzeniem towarzyszącym 4 Design Days jest Property Forum Śląsk – regionalna odsłona największej konferencji o rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Rozmowy z władzami samorządowymi, inwestorami i deweloperami o potencjale inwestycyjnym na rynku nieruchomości na Śląsku i Zagłębiu, które jak co roku będą towarzyszyły wydarzeniu 4 Design Days, tym razem odbędą się 27 stycznia 2023 r.

W trudnym momencie dla gospodarki, wśród wyzwań, jakie stoją przed władzami samorządowymi, w dobie rosnących kosztów wpływających na rentowność biznesu i atrakcyjność inwestycyjną miast i regionów, potrzeba spotkań władz samorządowych i inwestorów jest ogromna.

Atmosfera niepewności, wciąż zmieniającego się prawa, wpływa na przyszłość branży nieruchomości. Spotkania Property Forum Regiony w miastach regionalnych z szefami spółek deweloperskich, firm inwestujących na rynku nieruchomości oraz władzami samorządowymi przyciągały poprzednio tłumy, a wnioski z dyskusji były szeroko relacjonowane w mediach lokalnych oraz w serwisie PropertyNews.pl.

Wydarzenia Property Forum Regiony nierzadko były też areną ogłaszania ważnych inwestycji w regionach czy miejscem podpisywania umów na realizację istotnych dla miast projektów.

Wydarzenie City Talks otworzy sesja o nazwie „Nowoczesna i zielona aglomeracja”, w której inwestor będzie pyta samorząd, a samorząd inwestora. To właśnie wtedy władze regionalne i najwięksi inwestorzy na jednej scenie wezmą udział we wspólnej serii Q&A o przyszłości Śląska i Katowic oraz perspektywach dla nieruchomościowego biznesu w czasach recesji. Co zmieniła pandemia i wojna? Jak przygotować miasto i biznes na nową przyszłość i wyzwania geopolityczne, gospodarcze, społeczne, środowiskowe i technologiczne? Jak wspólnymi siłami tworzyć ośrodek biznesowy konkurujący z najlepszymi lokalizacjami w Europie? Co Śląsk daje biznesowi? Co biznes daje Śląskowi?

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni do udziału w dyskusji goście:

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego;
Jolanta Jaworska, wiceprezeska ABSL, dyrektorka ds. publicznych i regulacyjnych, IBM Polska & Kraje Bałtyckie;
Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko -Zagłębiowskiej Metropolii;
Marcin Krupa, prezydent Katowic;
Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej;
Celina M. Olszak, rektorka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach;
Aurelia Rachtan, Senior Development Manager, Panattoni;
Adam Szlachta, prezes i dyrektor finansowy Grupy American Heart of Poland;
Maciej Wójcik, partner zarządzający, TDJ Estate.

Kopalnia inspiracji

Inspirujące warsztaty, spotkania z gwiazdami telewizji i Internetu, wystąpienia najlepszych polskich architektów i projektantów, prezentacje, rozmowy, spotkania autorskie, cykle porad oraz konsultacji, liczne atrakcje dla najmłodszych i trochę starszych dzieci, wystawy – to wszystko czeka na gości dni otwartych 4 Design Days. Będzie to wydarzenie wypełnione atrakcjami dla wszystkich, którzy kochają dobry design i architekturę.

Finał konkursów i uroczyste Gale rozdania nagród

Aż trzy konkursy towarzyszą najbliższej edycji 4 Design Days 2023. To Property Design Awards, Dobry Design oraz konkurs fotograficzny Miasto – czy idziemy w dobrą stronę.

Podczas wydarzenia zostaną przyznane nagrody w ramach plebiscytu Dobry Design 2023, który ma na celu wyłonienie nowych ikon polskiego designu i twórców, którzy w DNA swojej działalności mają wpisaną troskę o dobry design, wysoką jakość i długowieczność produktu oraz zorientowanie na zrównoważony rozwój.

W trakcie wieczornej gali, którą zaplanowano pod koniec pierwszego dnia wydarzenia, nagrodzone zostaną również budynki oraz wnętrza z najlepszą architekturą i designem w konkursie Property Design Awards. Swoją premierę będzie miał także konkurs fotograficzny „Miasto – czy idziemy w dobrą stronę?”, którego zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas gali pierwszego dnia. Zwycięskie prace wystawione zostaną w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego podczas 4 Design Days.

Organizator zaprasza do rejestracji na 4 Design Days 2023 pod linkiem: https://www.4dd.pl/2023/pl/rejestracja,564.html

 

Exit mobile version