Site icon 4woodi

Centra obróbcze Format4 – nowoczesna produkcja mebli

creator 950 Format4

FELDER, austriacki producent obrabiarek do drewna, pod marką Format4 oferuje bardzo zróżnicowaną paletę obrabiarek sterowanych numerycznie. W asortymencie znajdują się zarówno centra belkowe, jak i przelotowe, które pozwalają znacznie unowocześnić produkcję mebli.

 

creator 950 Format4

Łatwe i pewne wejście w świat technologii CNC na powierzchni 4,8 m² umożliwia przelotowe centrum wiertarsko-frezarskie creator 950. W porównaniu do tradycyjnych maszyn numerycznych nie wymaga pozycjonowania przyssawek, konsoli, jak również wyboru pól pracy. Pozwala zaraz przystąpić do pracy i znacznie skrócić czas przygotowania. Już w standardzie możliwe jest 4-stronne formatowanie przy wszystkich wariantach tego centrum z elektrowrzecionem. Poza tym maszyna w wersji premium może dodatkowo wykonywać kołkowanie w obu poziomych płaszczyznach w osi X przy elementach na przykład korpusów meblowych, a opcjonalnie dostępna jest także mobilna stacja do kołkowania.

Wysokość obróbki przy tej obrabiarce wynosi od 6 do 80 mm, a szerokość obróbki 950 mm. Elementy obrobione mogą być wyładowywane także z tyłu. Pozwala to przyszłemu użytkownikowi na optymalne umiejscowienie creatora w zakładzie z uwzględnieniem własnego ciągu produkcyjnego.

Materiał transportowany jest w maszynie na leżąco, a jego podwójne prowadzenie w osi X realizowane jest poprzez dwa chwytaki. Każdy z nich napędzany jest z wykorzystaniem listwy zębatej z zębami ewolwentowymi, co gwarantuje przesuw bez drgań. Dodatkowo stabilne prowadzenie materiału z przodu i z tyłu wspierają, dociskające go z góry, pneumatyczne dociski rolkowe. Dzięki nim podczas obróbki materiału, którą wykonują pracujące od góry zespoły robocze, nie dochodzi do jego przesunięcia w żadnej płaszczyźnie. Przekłada się to na dokładne wyniki pracy. Płynnie regulowane prędkości posuwu umożliwiają optymalne dopasowanie ich do zastosowanego materiału i typu obróbki, co niewątpliwie pozwala osiągnąć jak najlepszą jakość produktu finalnego.

Centrum CNC creator 950 w standardzie dokonuje automatycznego pomiaru materiału, który będzie obrabiany, w osi X oraz Y. Informację przekazuje do sterowania maszyny, eliminując przez to błędy. W opcji dostępny jest również automatyczny pomiar w osi Z.

Elektrowrzeciono

Elektrowrzeciono główne o mocy 7,5 lub 12 kW zapewnia maszynie najwyższą wydajność i pozwala na precyzyjną obróbkę bardzo różnorodnych materiałów, gdyż jego moc bezpośrednio przenoszona jest na pracujące w materiale narzędzie. Obraca się ono z prędkością 24.000 obr./minutę. Posiada wysokiej jakości, charakteryzujące się wydłużoną żywotnością, łożyska ceramiczne oraz pokrywę odciągową, regulowaną na wysokość, w zależności od modelu, automatycznie lub ręcznie.

Standardowa głowica wiertarska DH17 z 11 wrzecionami pionowymi, 6 poziomymi i 1 piłą tarczową zapewnia realizację obróbki elementów w pełnym zakresie. Opcjonalnie maszyna może mieć głowicę wiertarską DH25. Magazynek liniowy posiada 4 miejsca na narzędzia, co pozwala na znaczne skróceniu czasu zamiany narzędzi. W opcji dodatkowo dostępny jest także 4-miejscowy magazynek na agregaty. Zastosowanie agregatów poszerza wszechstronność tych centrów obróbczych, gdyż pozwala na przykład przy produkcji drzwi na frezowanie kieszeni pod zamki.

Intuicyjne programowanie realizowane jest za sprawą oprogramowania Format4 Woodflash, który umożliwia proste i szybkie tworzenie programów obróbczych CNC. Łatwe utrzymanie maszyny w czystości możliwe jest dzięki automatycznemu sterowaniu króćcami odciągowymi. Także automatyczne smarowanie centralne przekłada się na prostą eksploatację maszyny i niskie nakłady w konserwację.

profit H200R Format4

Z kolei belkowe centrum CNC profit H200R Format4 to uniwersalna obrabiarka, szczególnie dedykowana zakładom specjalizującym się w produkcji mebli skrzyniowych.

Maszyna posiada pole pracy o szerokości 1280 mm i długości roboczej 3300 mm z podziałem na 2 niezależne sekcje próżni. Kiedy maszyna pracuje na jednej stronie, operator może bezpiecznie montować element przeznaczony do obróbki na drugiej stronie. To rozwiązanie pozwala na zwiększenie wydajności pracy o 100% w stosunku do klasycznego, pojedynczego pola pracy.

Wysokie przyssawki 100 mm działają z 2-obwodowym systemem mocowania podciśnieniowego. Pierwszy obwód mocuje przyssawkę i solidnie trzyma. W tym czasie drugi obwód czeka, aż operator precyzyjnie dosunie element do bazy i zostanie uruchomiony.

Wrzeciono o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań, począwszy od obróbki płyty, a skończywszy na drewnie litym. Możliwość zastosowania agregatów kątowych poszerza spektrum pracy profit H200R. W zależności od konfiguracji maszyna posiada 12 miejsc magazynkowych z możliwością rozbudowy aż do 31 miejsc.

Standardową głowicę wiercącą wyposażoną w 16 wrzecion można rozbudować do 26 wrzecion. Duża głowica opracowana została z myślą o producentach mebli korpusowych. Tarcze do rowkowania  ustawiono po długości i szerokości maszyny. Wiertła poziome ułożono po 2 w osi X i Y, tak aby bezproblemowo wykonywać otwory pod kołki i konfirmaty służące go łatwego montażu korpusów meblowych.

Systemy bezpieczeństwa

W zależności od posiadanego miejsca maszynę można wyposażyć w kilka systemów bezpieczeństwa takich, jak: maty, bampery czy kurtynę świetlną. Z myślą o producentach mebli korpusowych centrum obróbcze H200R posiada 2 rzędy ograniczników bazowych z przodu i tyłu, a dla wygody mocowania typowych korpusów przedni rząd może zostać cofnięty. Ten zabieg zwiększa ergonomię pracy z małymi elementami.

Jak przystało na nowoczesną maszynę, wyposażenie w skaner kodów kreskowych czy QR pozwala na szybką identyfikację formatki. Zaopatrzenie maszyny w nowatorskie sterowanie, połączone z autorskim oprogramowaniem F4Integrate dodatkowo wpływa na poszerzenie możliwości obróbczych i zwiększa przejrzystość obróbek już na etapie rysowania poszczególnych elementów mebla.

(bb)

https://www.felder-group.com/pl-pl

Exit mobile version