Site icon 4woodi

Button-fix – łatwy montaż elementów meblowych

Firma Wadam proponuje zakładom stolarskim i producentom mebli system mocowania Button-fix, będący produktem angielskiej firmy Buttonfix Limited. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, bazujące na łącznikach z tworzywa sztucznego, które pozwala na szybki i łatwy montaż płyt, frontów, paneli, a także innych elementów. Jak działa Button-fix mogli przekonać się goście targów Furnitech 2024 w Nadarzynie. Zainteresowaniem tym produktem było bardzo duże.

 

Zasada działania

System składa się z kilku rodzajów okrągłych guzików oraz dopasowanych do nich wsporników. Guziki mocuje się na płycie, wsporniki zaś przykręca się do powierzchni, na której płyta ma być zamocowana. Tak przygotowane elementy nakłada się na siebie i przesuwa do momentu usłyszenia kliknięcia, które jest znakiem, że się połączyły. Jeśli jest taka potrzeba, równie łatwo można je rozłączyć.

W ofercie dostępnych jest kilka rodzajów łączników, a także akcesoria ułatwiające ich montaż. Daniel Wiecheć z firma Wadam mówi: „Button-fix pozwala w szybki sposób uzyskać idealnie wykończoną powierzchnię, a połączenie jest całkowicie niewidoczne dla użytkownika.” I dodaje: „Łączniki można skonfigurować na wiele różnych sposobów, aby jak najlepiej dopasować je do danego zastosowania: zarówno do montażu powierzchniowego, jak i osadzonego w panelu, oraz zorientowanego do montażu pionowego lub poziomego. Ich wytrzymałość potwierdzają raporty z testów wykonanych przez niezależny ośrodek badawczy.”

Firma Wadam prezentuje Button-fix na targach Furnitech 2024.

Markery – szybki montaż

Do systemu dostępne są markery, które pomagają ustalić miejsce montażu guzików. Wkłada się je do zamocowanych wsporników, a następnie dokłada się do nich drugą płytę i dociska. Markery zostawiają zagłębienia w panelu, które wskazują miejsca wiercenia otworów dla guzików. Dzięki nim nie ma potrzeby dokonywania żadnych dodatkowych pomiarów. Oczywiście, markery są wielokrotnego użytku.

Typ 1

Łącznik Typ 1 producent poleca wszędzie tam, gdzie połączenie ma być szczególnie solidne i niezawodne. Wykonano go z nylonu wypełnionego szkłem. Panel przymocowany czterema takimi łącznikami może wytrzymać obciążenia o maksymalnej masie do 200 kg. Rozwiązanie sprawdza się przy montażu: paneli ściennych i sufitowych, akustycznych, lustrzanych, regałów i witryn sklepowych, a także paneli tapicerowanych i siedzeń bankietowych.

Istnieje jeszcze wersja tego łącznika, co jest wyjątkiem dla tego systemu, którą produkuje się z metalu. Typ 1 Metal jest odlewany ciśnieniowo ze stopu cynku i posiada sprężynę ze stali nierdzewnej. To okucie może wytrzymać obciążenia o maksymalnej masie do 350 kg. Jest ono przeznaczone do paneli ognioodpornych oraz wszędzie tam, gdzie toksyczność dymu pożarowego stanowi problem. Poza tym znajduje użycie tam, gdzie elementy podlegają obciążeniom wibracyjnym lub udarowym, a także w panelach, które wielokrotnie się usuwa.

Typ 1 Bonded

To rozwiązanie producent dedykuje do użycia z elementami, w których nie można używać wkrętów, więc trzeba stosować klejenie. Uzupełnieniem tego produktu jest podkładka samoprzylepna Fix-pad. Zapewnia ona błyskawiczny montaż tego łącznika i sprawdzi się we wszystkich lekkich zastosowaniach. Daniel Wiecheć mówi: „W przypadku korzystania z podkładek Fix-Pad zalecamy stosowanie uchwytów w konfiguracji wpuszczanej. Do montażu nawierzchniowego obciążenie powinno być ograniczone do maksymalnie 2 kg na uchwyt.” Produkt ten wykorzystuje się między innymi w montażu: wyświetlaczy wystawowych i punktowych, oznakowań, paneli ściennych z cienkich lub lekkich materiałów, arkuszy laminowanych o grubości do 12 mm.

Typ 1 Flush

„Button-fix Typ 1 Flush oferujemy do zastosowań, w których wymagany jest kontakt panel-panel i pasuje do wyfrezowanej owalnej kieszeni. Można go osadzić na krawędzi panelu o grubości co najmniej 28 mm lub na powierzchni panelu o grubości co najmniej 18 mm i ustawić do montażu pionowego lub poziomego.” – wyjaśnia Daniel Wiecheć.

Produkuje się go z nylonu wzmocnionego włóknem szklanym. Cztery łączniki mogą wytrzymać obciążenie o masie do 100 kg. Typ 1 Flush znajduje zastosowanie w konstrukcjach mebli, recepcji, okładzin barowych, budowie stoisk wystawienniczych czy ścian ze sprzętem wideo.

Typ 2

Button-fix Typ 2 łączy panele pod kątem 90°. Sprawdza się idealnie w panelach bez prześwitu nad lub z boku oraz do zastosowań, w których kładzie się nacisk na łatwy dostęp. Pionowy panel przymocowany czterema takimi łącznikami może wytrzymać obciążenia o maksymalnej masie do 50 kg. Przy realizacjach trzeba zwrócić uwagę, że rozdzielenie każdego łącznika Typ 2 wymaga siły około 7 kG. Połączenie to można stosować w meblach rozbieralnych, w montażu paneli akustycznych, wannowych, paneli umożliwiających dostęp do instalacji czy lekkich pudełkach.

Typ 3

Jest to wprowadzony do oferty niedawno łącznik typu push-on/pull-off do paneli ściennych i sufitowych. Daniel Wiecheć stwierdza: „Typ 3 umożliwia w prosty sposób łączenie paneli równoległych, w tym także paneli bez prześwitu z boku. Można go zamontować na powierzchni lub częściowo wpuścić w panel, a jego głębokość montażowa odpowiada łącznikowi Typ 1, co pozwala na użycie dwóch elementów złącznych do zawieszenia sąsiadujących paneli.”

Produkuje się go z mocnych i trwałych polimerów konstrukcyjnych. Cztery łączniki Button-fix Typ 3 na panelu pionowym wytrzymują obciążenia o masie maksymalnie 60 kg, zaś w przypadku paneli sufitowych utrzymają ciężar do 10 kg.

Połączenie to sprawdza się w panelach ściennych i lekkich panelach sufitowych, wnętrzach łodzi z panelami o nieregularnym kształcie, panelach akustycznych (w tym z filcu akustycznego), panelach tapicerowanych (zagłówki łóżek, siedziska bankietowe). Poleca się je także jako uzupełnienie łączników Typ 1 w miejscach, gdzie nie jest możliwe ich wysunięcie (ciasne narożniki, końce wykańczanych płaszczyzn).

(jz)

http://www.wadamsklep.pl/

 

Exit mobile version