Site icon 4woodi

Aranżacje w stylu DIY

Praktycznie, estetycznie i z pomysłem to najlepsze słowa, które określają aranżacje w stylu DIY (do it yoursefl). Z łatwością odnajdą się w nich osoby z artystyczną duszą, stawiające na niepowtarzalny wystrój wnętrz i niecodzienne rozwiązania oraz ci, którzy cenią połączenie stylowej klasyki z nowoczesnością. Jak sprawić, aby wnętrze nabrało oryginalnego charakteru podpowiadają eksperci.

Początkowy kojarzony tylko z tworzeniem drobnych elementów wystroju wnętrza styl DIY (do it yourself – zrób to sam) przerodził się w zupełnie coś nowego. Dzisiaj DIY odnosi się nie tylko do samodzielnego wykonywania dekoracji, czy mebli wykonanych z palet. Koncepcja ta poszła o krok dalej i zamieniła się w prawdziwą modę na aranżację wnętrz. Dlaczego? Jak potwierdzają projektując mieszkanie większą wagę przykładamy do tego, aby jego wygląd odzwierciedlał nasz charakter.

– Obecnie klienci nie tylko szukają nowoczesnych i kompleksowych rozwiązań aranżacyjnych. Jest grupa, która pragnie wyróżnić się i wyszukuje oryginalnych sposobów na aranżację wnętrza. Najczęściej dotyczy to możliwości stworzenia niecodziennych mebli, używając do tego starych desek czy palet, ale styl ten można zaplanować od podstaw, czyli od podłogi, podkreślającej niecodzienny wygląd pomieszczenia – mówi Aleksander Czaplicki, Menedżer Produktu Kronopol. – Coraz częściej spotykamy naprawdę odważnych inwestorów, którzy sami chętnie wychodzą z inicjatywą domowego meblowego recyklingu. My możemy tylko przyklasnąć, takim pomysłom i poprowadzić je tak, by finalny mebel hand made zarówno cieszył oko, a także był funkcjonalny i ekonomiczny – potwierdza architekt Małgorzata Bartoszczyk z białostockiej pracowni projektowej Front eM.

Dla odważnych i dla tradycjonalistów

Co sprawia, że DIY jest tak popularne? Z pewnością niekonwencjonalne podejście do projektowania i szerokie możliwości aranżacyjne, które są doskonałą alternatywą do masowej produkcji. – W salonach meblowych znajdziemy mnóstwo „doskonałych” produktów, jednak to własnoręcznie wykonany stolik z europalet, starych drzwi czy sztachet sprawi, że wnętrze nabierze wyjątkowego klimatu – mówi architekt Małgorzata Bartoszczyk.

Co ważne, styl DIY dobrze sprawdza się zarówno w przypadku osób, które stawiają na kreatywność i unikatowe rozwiązania, jak i tych, którzy cenią połączenie nowoczesności z klasyką. Jak stworzyć takie wnętrze? Oryginalne wyposażenie mieszkania możemy wykonać np. drewnianych skrzynek. Pozostawiając je w naturalnym kolorze drewna i dołączając do nich wygodne poduszki idealnie sprawdza się w roli puf, a w połączeniu z prostą, stojącą półką w stonowanym kolorze (np. grafitowym) wnętrze nabierze oryginalnego klasycznego wnętrza. Meble te dobrze skomponują się z krzesłami barowymi i ławą z wyraźnym zarysem geometrycznej formy. Doskonałym i nowoczesnym uzupełnieniem takiej aranżacji będą stoliki wykonane ze starych beczek służących do przechowywania i produkcji wina z przezroczystym, szklanym blatem. Zastosowanie szkła nada pomieszczeniu lekkości – w ten sposób unikniemy też przesadzonej wytworności.

Podłogi dla koneserów nowoczesnej elegancji

Walory estetyczne wnętrza podkreśli niecodzienna podłoga. Pamiętajmy, że powinna ona pasować do nieco wyszukanego i artystycznego stylu pomieszczenia. Dobrze sprawdzą się tutaj panele w zdecydowanych kolorach i o wyrazistych wzorach. – Ciekawym rozwiązaniem dla miłośników oryginalnych aranżacji będzie modrzewiowa podłoga z odciskami pieczęci  winiarskich – mówi Aleksander Czaplicki, Menedżer Podłóg Laminowanych w firmie Kronopol. Dodatkowo, efekt robi wrażenie, jeśli zdecydujemy się na podłogi postarzane, z pęknięciami, śladami zużycia, czy widocznego efektu cięcia na pile. Dzięki takiemu wykończeniu panele będą zachwycać swoją naturalnością, jednocześnie nadając całemu wnętrzu szlachetności i podkreślając wyjątkowy charakter pomieszczenia. – W aranżacjach inspirowanych trendem DIY sprawdzą się panele, które wiernie odwzorowują strukturę drewna z trójwymiarowym efektem struktury synchronicznej – wyjaśnia Aleksander Czaplicki. Dodatkowo efekt zostanie wzmocniony, jeśli zdecydujemy się na podłogi stylizowane na postarzane. Dzięki takiemu wykończeniu panele będą zachwycać swoją naturalnością, jednocześnie nadając całemu wnętrzu szlachetności i podkreślając wyjątkowy charakter pomieszczenia. – W aranżacjach inspirowanych trendem DIY sprawdzą się panele, które wiernie odwzorowują strukturę drewna – wyjaśnia Aleksander Czaplicki, Menedżer Produktu Kronopol Platinium Flooring. – W takich przypadkach dobrze postawić na podłogi z widocznymi słojami i sękami na ich powierzchni. Całość podkreślą również widoczne, naturalne pęknięcia i widoczny układ włókien – dodaje.

Szarości, brązy i biel

Aranżacje w stylu DIY to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie aspekt funkcjonalny, oryginalne wzornictwo, a przy tym duże znaczenie ma dla nich zachowanie stylowej klasyki. W takich mieszkaniach doskonale sprawdzą się szarości, brązy i odcienie bieli. Dzięki ich połączeniu pomieszczenie nabierze szyku i elegancji. W całą koncepcję doskonale wpisują się także panele ścienne wykonane z drewna w ciemny odcieniu szarego oraz wewnętrze, drewniane ramy okienne w tym samym kolorze z zamknięciami w stylu francuskim. Dopełnieniem nowoczesnego wnętrza w stylu DIY są proste zasłony również w kolorze szarym, ale w odcieniu jaśniejszym niż panele ścienne oraz ramy okienne. Zestawiając je białymi ścianami i szaro-białym sufitem podkreślimy wysublimowany charakter pomieszczenia.

Urządzając pomieszczenie, w którym na co dzień najwięcej czasu spędzają mieszkańcy np. salon sąsiadujący z rzadziej wykorzystywaną jadalnią warto zastosować dwuskrzydłowe drzwi przesuwne częściowo lub całkowicie przeszklone. Nie tylko zapewnią one symboliczną granicę, ale również pozwolą na dowolne kształtowanie przestrzeni. W zależności od potrzeby z łatwością będzie można połączyć lub wydzielić pomieszczenia.

Doskonałym uzupełnieniem wnętrza będą w tym przypadku użyteczne elementy wystroju wykonane z metalu np. metalowy stojak na wino i taca. Z całością doskonale skomponuje się prosta, biała, wisząca lampa ze szklanym kloszem w mlecznym kolorze i obudową wykonaną z również metalu. To właśnie ona nadaje lampie nowoczesny, a zarazem klasyczny wygląd. Stylową aranżację osiągniemy również wybierając lampę na stolik z białym kloszem, której podstawa została wykona z ciemnego szkła.
 

***

Kronopol Sp. z o.o. działa na rynku od 1994 roku i obecnie jest jednym z największych na świecie producentów wyrobów drewnopochodnych. Oferta Kronopol obejmuje m. in. panele podłogowe z linii Kronopol Aurum Flooring, Kronopol Platinium Flooring, Kronopol Laminate Flooring, podłogi Villeroy & Boch Flooring, panele ścienne oraz akcesoria m. in. cokoły przypodłogowe P85.

Żarski Kronopol produkuje łącznie ponad 1,5 mln m³ różnego rodzaju płyt drewnopochodnych rocznie oraz eksportuje wyroby do 70 krajów na wszystkich kontynentach.

Źródło/Fot.: KRONOPOL

.

Exit mobile version