Zamiast konfirmatu 6,4 x 50 wkręt ASTRA KONFI 4,0 x 50

Ostatnio coraz częściej pojawiają się pytania do nas w sprawie zastąpienia wkrętów typu konfirmat jakimiś wkrętami samowiercącymi dla łatwego i szybkiego skręcania elementów mebli. Dokonaliśmy wielu prób z różnymi wkrętami i możemy z absolutną odpowiedzialnością zaproponować do tego celu wkręty ASTRA KONFI 4,0 x 50.

Wkręty te zostały wyposażone w gwint częściowy – mający możliwość przyciągania i ściśnięcia dwóch elementów. Dodatkowo na powierzchni ich gwintu znalazł się opatentowany element wiercący w postaci zwoju o kształcie gwiazdki, ułatwiający wkręcanie do płyty wiórowej bez wiercenia i jednocześnie bez jej pękania! Trzecim elementem wyróżniającym ten wkręt od innych zwykłych wkrętów jest zastosowanie żeberek frezujących pod główką. Wkręty bez frezów powodują najczęściej pękanie powierzchni laminatu płyty, co skutkuje nie tylko złym efektem wizualnym, ale i uniemożliwia schowanie główki w płycie. Żeberka frezujące w ASTRA KONFI 4,0 x 50 dają możliwość bardzo efektywnego zagłębienia główki w płycie wiórowej, zapewniając jednocześnie świetny efekt wizualny.

W przeprowadzanych próbach wkręcania wkrętów do zestawu 2 płyt (w poprzek płyty + wzdłuż płyty) i pokazach w szeregu firmach założyliśmy, że wkręcamy wkręty o zbliżonych wymiarach do konfirmatu, a więc długość 50 mm i średnicy takiej, której wymiary, a konkretnie powierzchnia gwintu (czyli to, co decyduje o sile skręcenia dwóch płyt), odpowiadają konfirmatowi.

Według obliczeń powierzchnia gwintu konfirmatu 6,4 x 50 to 15 mm²/zwój x 9 zwojów (tyle znajduje się w przyciąganej płycie) = 135 mm2. Jeśli weźmiemy wkręt ASTRA KONFI 4,0 x 50, to powierzchnia jego zwoju wyniesie 7,8 mm2 x 17 zwojów w płycie przyciąganej = 133 mm2. Jest to wielkość bardzo zbliżona do powierzchni zwojów konfirmatu.

Porównując cenę wkrętów ASTRA KONFI 4,0 x 50 z ceną konfirmatu 6,4 x 50, należy stwierdzić, że są one bardzo zbliżone, dając jednak znaczny plus dla ASTRA KONFI, bo nie tylko oszczędza się czas potrzebny na odwiercanie wiertłem specjalnym do konfirmatów, ale i oszczędza się koszt związany z zakupem tych wierteł.

Ponadto wkręty ASTRA KONFI możemy użyć w dowolnym miejscu, natomiast konfirmatów nie można wykorzystać w każdym dowolnym miejscu, a szczególnie w sytuacjach montażu mebli u klienta, gdzie często występują niekorzystne ustawienia, na przykład blisko ścian czy też pod innym kątem niż 90o. Niezależnie od tego wkręty ASTRA KONFI są znacznie lżejsze od konfirmatów, co przekłada się na lepsze możliwości transportu i składowania. Dla wkrętów ASTRA KONFI istnieje, tak samo jak przy konfirmatach, możliwość wsadzenia w gniazdo kolorowej zaślepki.

Najważniejsza korzyść to oszczędność czasu i możliwość montażu dowolnych elementów mebli u klienta bez wstępnego nawiercania!

Kamil Piątkowski

Astra Trade