Wyjątkowa współpraca

Biznes i sztuka to dwa różne światy, których integracja może dać zaskakujący, elektryzujący efekt. Połączenie sił Niemann Polska i Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych zaowocowało wyjątkowym pomysłem na konkurs. Zadaniem studentek III Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz ASP w Gdańsku było stworzenie projektu stanowiska wystawienniczego na potrzeby Niemann Polska. Nagrodą główną w konkursie było 2000 zł.

– Jesteśmy firmą, która uczestniczy w największych i najważniejszych targach branżowych w kraju i za granicą. Do tego celu potrzebne nam jest atrakcyjne stanowisko wystawiennicze prezentujące nasze płyty meblowe. Nie chcieliśmy jednak iść na łatwiznę i zlecić to zadanie firmie specjalizującej się w takich projektach. Uznaliśmy, że idealnie byłoby nawiązać współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tak właśnie wyglądała geneza pomysłu i jak się później okazało bardzo udanej współpracy – wyjaśnia Piotr Zaremba, dyrektor handlowy Niemann Polska.

Głównymi założeniami konkursu było zaprojektowanie stoiska wystawienniczego o układzie litery U, powierzchni 9-12 m2 i wysokości do 2,5 m. Stoisko miało być samodzielne i wielorazowego użytku, tzn. być demontowane i możliwe do przewiezienia na paletach o wymiarach 2800 x 1250 mm. Wymaganym elementem stoiska było miejsce do ekspozycji formatek produktowych płyt meblowych. Dodatkowo jeden z elementów musiał być wykonany w technologii „Fold It by Niemann”. Wszystko musiało się spiąć w określonym budżecie na produkty Niemann Polska oraz Zobal.

– Zadanie konkursowe wbrew pozorom nie było łatwe.

Nasze studentki musiały się zmieścić w narzuconym z góry budżecie na materiały konstrukcyjne jak i asortymentowe. Dzięki jednoznacznie narzuconym wytycznym, dotyczącym elementów stoiska, warunków funkcjonalnych oraz budżetu, mogły przekonać się jak może w przyszłości wyglądać ich zawodowa współpraca z inwestorem. To bardzo cenna lekcja pozwalająca im sprawdzić swoje umiejętności w ściśle rynkowym otoczeniu. Temat stoiska nie jest skomplikowanym zadaniem pod względem projektowym. Wyzwaniem jest wsłuchanie się w oczekiwania osoby zamawiającej projekt. Następnie należy połączyć oczekiwania inwestora z autorskim poglądem na temat zadania – mówi dr hab. Tadeusz Pietrzkiewicz, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Projektowanie oraz konsultacje trwały cały semestr letni roku akademickiego 2017/2018. Pierwsze spotkanie ze studentami odbyło się w połowie lutego br. Od tego momentu regularnie odbywały się obrady konsultacyjne z przedstawicielami firm Niemann Polska, Zobal oraz ze stolarzem. Wszystko po to, aby doradzić i wskazać błędy konstrukcyjne.

– Laureatką konkursu jednogłośnie została Alicja Korbut za projekt o nazwie „Sloping”.

Choć regulamin konkursu tego nie przewidywał, postanowiliśmy również wyróżnić pracę Joanny Szatkowskiej. Rozstrzygnięcie konkursu nie kończy jednak współpracy Niemann Polska z ASP w Gdańsku. W semestrze zimowym 2018/2019 studentki III Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz będą uczestniczyły w pracach polegający na realizacji wyżej wymienionych projektów. Już nie możemy się doczekać efektów końcowych – podsumowuje Piotr Zaremba.

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług