Wilgotnościomierze Tanel

Firma TANEL od 37 lat produkuje wilgotnościomierze do drewna, biomasy, powietrza, betonu i innych materiałów, a od 2008 r. prowadzi też laboratorium pomiarowe zajmujące się testowaniem i kalibracją wilgotnościomierzy i opracowywaniem charakterystyk pomiarowych dla pomiarów wilgotności różnych materiałów.

 

Fot. 1 Miernik wilgotności HGR-9 to tani, uniwersalny i prosty w obsłudze elektroniczny przyrząd do pomiaru wilgotności drewna i betonu. Jest przydatny przy układaniu parkietów i podłóg drewnianych. Mimo małych rozmiarów miernik zapewnia bardzo dobrą dokładność pomiarów dzięki wykorzystaniu specjalistycznego mikroprocesora.

 

Fot. 2 Wilgotnościomierz-młotek z kompensacją temperatury i wyborem gatunku drewna HIT-3 posiada duży wyświetlacz LCD i ergonomiczny uchwyt. Korpus jest wykonany ze stali chromowanej. Umożliwia wybór gatunku drewna (9 grup gatunków, w tym 270 egzotycznych). Zakres pomiarowy od 6% do 60% wilgotności, kompensacja temperatury od -10°C do 60°C.

 

Fot. 3 Wilgotnościomierz z kompensacją temperatury i wyborem gatunku drewna HIT-5. Zakres pomiarowy wynosi od 6% do 60% wilgotności bezwzględnej. Podobnie jak model HIT-3, umożliwia wybór gatunku drewna, a prostotę obsługi zapewnia wygodny uchwyt i duży wyświetlacz LCD. Przeznaczony jest do pomiaru wilgotności dużych (grubych) elementów.

Fot. 4 Miernik wilgotności HYGROPEN służy do pomiaru wilgotności drewna, materiałów budowlanych, powietrza i temperatury otoczenia. Posiada wbudowany mikroprocesor i dobrej jakości sensory wilgotności i temperatury powietrza, które zapewniają bardzo dobrą dokładność pomiarów. Bardzo przydatny przy pracach wykończeniowych (np. układaniu parkietów).

 

Fot. 5 Urządzenie K2 przeznaczone jest do bieżącej kontroli wilgotności drewna w trakcie suszenia i umożliwia pomiar w dwóch punktach. Wszystkie układy elektroniczne umieszczone są na zewnątrz suszarni. Układ składa się z płytki z dwoma przetwornikami (bez obudowy) i odbiornika w obudowie o wym. 100x100x150 mm. Płytka z przetwornikami jest mocowana na szynie montażowej, a odbiornik na szynie albo w kwadratowym otworze 100×100 mm.

 

Fot. 6 Miernik PWT-8FIT przeznaczony jest do stacjonarnego  pomiaru wilgotności i temperatury drewna oraz temperatury wewnątrz komory i umożliwia drukowanie wyników na drukarce. Stosuje się go przy produkcji opakowań drewnianych, a w szczególności palet typu EUR. Pozwala spełnić wymagania fitosanitarne (ISPM 15, „Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych  w handlu międzynarodowym”) w zakresie dokumentowania obróbki cieplnej drewna (temperatura, czas) oraz wilgotności końcowej drewna (palet). Jest zgodny z zaleceniami Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu.

 

Fot. 7 Miernik wilgotności i temperatury TROP-1 służy do ciągłego, automatycznego pomiaru wilgotności i temperatury trocin i innych materiałów sypkich (np. torfu, ciętej słomy). Stosuje się go w kontroli procesów suszenia i przy produkcji pelletu i brykietu. Zakres pomiarowy zależy od rodzaju materiału i wynosi w przybliżeniu 4%-60%. Zastosowanie siłowników pneumatycznych eliminuje niebezpieczeństwo pożaru.

 

Fot. 8 Wilgotnościomierz WIP-22D przeznaczony jest do szybkiego, bezinwazyjnego pomiaru wilgotności drewna na zasadzie pomiaru stałej dielektrycznej. Drewno jest penetrowane przez generowane w wilgotnościomierzu pole elektromagnetyczne. Wyposażony jest w pokrętła umożliwiające nastawienie gęstości i grubości drewna. Pozwala mierzyć wilgotność drewna o grubości od 10 mm do 60 mm i gęstości od 0.3 do 1.1 g/cm w zakresie od 4% do 60% wilgotności.

 

Fot. 9 Wilgotnościomierz WIP-24 służy do szybkiego i bezinwazyjnego pomiaru wilgotności drewna i materiałów budowlanych, a jego obsługa jest bardzo prosta. Umożliwia on pomiar praktycznie wszystkich gatunków drewna. Wartości gęstości najpopularniejszych gatunków drewna i najczęściej spotykanych materiałów budowlanych znajdują się na tylnej ściance przyrządu.

 

Fot. 10 Miernik WPS-2 jest zmodyfikowaną wersją wilgotnościomierza WIP-22D. W mierniku nastawia się współczynnik WB i grubość płyty (sklejki).
Współczynnik WB jest parametrem charakteryzującym daną płytę. Zakres nastaw współczynnika WB jest odpowiedni do pomiarów wilgotności płyt wiórowych, MFP, płyt OSB, płyt MDF i HDF, płyt pilśniowych, sklejek liściastych i iglastych. Cena przyrządu obejmuje wzorcowanie dla dwóch próbek (płyty lub sklejki) dostarczonych przez nabywcę. Zestaw zawiera również płytkę kalibracyjną z poliacetalu, która pozwalasprawdzić poprawność działania przyrządu po dowolnym okresie eksploatacji.

 

Fot. 11 Wilgotnościomierz do drewna WRD-100 służy do pomiaru w zakresie od 6% do 100% wilgotności bezwzględnej drewna i stosuje się go w przemyśle drzewnym, leśnictwie i przy produkcji wyrobów z drewna. Przeznaczony jest do 11 gatunków drewna: sosny, świerku, jodły, jaworu, brzozy, klonu, jesionu, orzecha, debu, buku i topoli. Wyposażony jest w 11-pozycyjny układ kompensacji wpływu temperatury. Posiada dwie elektrody: ręczną oraz młotkową, można go ponadto doposażyć w elektrodę bezwładnościową EB-1.

Fot. 12 Wilgotnościomierz trocin WTR-1E jest nowoczesnym, elektronicznym przyrządem do pomiaru wilgotności trocin, pyłów, wiórów, zrębków i innych rozdrobnionych odpadów drewna. Jego podstawowym przeznaczeniem jest ocena wilgotności materiałów w procesie produkcji pelletu i brykietu. Może także służyć do orientacyjnego pomiaru wilgotności gotowych pelletów (po rozdrobnieniu) oraz bardzo mokrych trocin. Przyrząd wyposażony jest w układ kompensacji temperatury.

 

Fot. TANEL