ML Kłoda Fot. 1

Wielozadaniowe pilarko-łuparki Posch

Jednymi z nowszych propozycji dla branży drzewnej, które znajdziemy w ofercie  firmy Maszyny Leśne Jan Kłoda są m.in. pilarko-łuparka SpaltFix K-Vario czy wielozadaniowa pilarko-łuparka SpaltFix S-410 Vario, a także piła kołyskowa PLUS.

 

SpaltFix K-Vario

SpaltFix K-Vario to nowa pilarko-łuparka, która z dużych kłód produkuje najwyższej jakości drobne polana ze zmienną, wybieraną długością krawędzi.

Wydajny system łupania K-Vario zużywa niewiele energii, przez co pozwala na opłacalną produkcję drobnych polan wybranej wielkości. Za pomocą joysticka i elektronicznego układu sterowania (opcja) całe kłody o grubości do 65 cm są kierowane do mechanizmu cięcia PowerCut. Reszta procesu łupania odbywa się automatycznie: z siłą 16 t i nożem łupiącym w kształcie X, AutoSplit dzieli kłodę, a dzięki bezstopniowo regulowanemu posuwowi można bardzo dokładnie wyznaczyć wybraną wielkość polan o długości krawędzi od 5 cm do 15 cm. Całkowicie automatyczny AutoSplit sterowany jest przez zintegrowany układ sterowania, za pomocą przyjaznego dla użytkownika ekranu dotykowego. Proces łupania uruchamiany jest automatycznie dzięki wykorzystaniu czujnika optycznego na taśmie buforowej i zostaje zatrzymany w przypadku braku kawałków kłody, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracy. Dodatkowo ilość przetworzonego drewna jest w przybliżeniu obliczana i wyświetlana (tylko do użytku wewnętrznego).

Piła łańcuchowa SuperCut z prowadnicą o długości 90 cm i hydraulicznym podwójnym chwytakiem gwarantuje pewne i efektywne cięcie nawet najgrubszych kłód (maksymalnie 65 cm). Napędy elektryczne w połączeniu z dużą instalacją hydrauliczną wysokiej jakości są wymiarowane dla dużej wydajności godzinowej, długich czasów pracy i długotrwałej pracy bez konserwacji. Aby jeszcze bardziej zoptymalizować produkcję drewna opałowego, dostępne są opcjonalne rozszerzenia: przenośniki taśmowe, LogFix do czyszczenia i PackFix do pakowania polan.

 

SpaltFix S-410 Vario

SpaltFix S-410 Vario to wielozadaniowa łuparka o regulowanych parametrach

pracy z widiową tarczą pilarki o średnicy 100 cm z ostrzami z węglików spiekanych, która wyróżnia się długą żywotnością i długim okresem eksploatacji. Jest to maszyna typu trzy w jednym – z jej wykorzystaniem można nie tylko przecinać i rozłupywać drewno opałowe, ale także produkować drewno podpałkowe do bezpośredniego rozpalenia w piecu. Od załadunku aż do procesu cięcia operator kontroluje wszystkie czynności. Krzywe kłody można lepiej pozycjonować opcjonalnym manipulatorem kłód. Profesjonalne doprowadzanie kłód zapewnia możliwość ciągłego załadunku, a wciąganie kłód do zespołu tnącego realizowane jest wydajnym taśmociągiem wciągającym. Systemy buforowania z przenośników wzdłużnych i poprzecznych można agregować ze sobą według indywidualnych potrzeb.

W celu zapewnienia stabilnego mocowania kłód podczas cięcia zastosowano hydrauliczny dociskacz drewna. Przycięty odcinek kłody jest transportowany za pomocą wahacza wyrzucającego i przez rynnę kłód, skąd trafia do łuparki AutoSplit. Opcjonalnie dostępny taśmociąg buforujący jest idealnym rozwiązaniem dodatkowym dla ciągłego transportu od pilarki do zespołu rozłupywania. W przypadku drewna opałowego o długości 12-33 cm, długość krawędzi jest regulowana w zakresie 4-15 cm. Oprócz tego można produkować wyłącznie odcinki drewna okrągłego (funkcja wyłącznego cięcia Only-Cut) oraz – za pomocą wbudowanego zestawu adaptacyjnego – również najdrobniejsze drewno na rozpałkę. W przypadku drobnego drewna rozpałkowego o długości 20 cm, możliwe są jeszcze drobniejsze polana. Na życzenie dostępny jest również model AutoSplit 600 dla drewna opałowego do 50 cm. Opcjonalnie polana można oczyścić w jednym przejściu roboczym i pakować jako gotowe do sprzedaży.

Aby zwiększyć efektywność procesu obróbki drewna opałowego, w zależności od długości kłód, do wyboru są różne możliwości ich transportu, np. za pomocą podwójnego przenośnika łańcuchowego, przenośnika walcowego czy przenośnika poprzecznego z separatorem.

Wysokiej jakości widiowe ostrze piły pilarki pozwala uzyskać wysoką wydajność cięcia, wysoką prędkość skrawania i niskie zużycie. W całym procesie powstają czyste wióry drzewne, nadające się do dalszego wykorzystania.

 

Piła kołyskowa PLUS

Jednym z flagowych produktów marki Posch jest też łatwa w obsłudze i wydajna pilarka wahaczowa PLUS z taśmociągiem, przeznaczona do drewna opałowego, która tnie polana i drewno okrągłe do Ø 24 cm. Drewno do cięcia podawane jest przez niezwykle lekki wahacz aż do tarczy piły i już jako pocięte ładowane za pomocą taśmociągu. Maszyna wyposażona jest w lekko pracującą kołyskę, wspomaganą sprężyną i łożyskowaną na łożyskach kulkowych z amortyzacją w pozycjach krańcowych. Pilarka ma napęd ciągnikowy przez aluminiową przekładnię kątową i pas klinowy lub silnik elektryczny i pas klinowy. Tarcza pilarki wykonana jest ze stali chromowej Ø 70 cm, a maksymalna średnica cięcia wynosi 24 cm. Urządzenie wyposażone jest w ogranicznik wzdłużny do dokładnego cięcia długości w przedziale 15-60 cm, z możliwością regulacji bezstopniowej za pomocą układu elektronicznego CutControl.

Fot. ML Kłoda

error: Content is protected !!