drozd 1

Większy prześwit, większe kłody

Zakład Metalowy Stefan Drozdowski jest obecnie jednym z czołowych producentów maszyn i urządzeń do obróbki drewna i tartacznictwa. Obok regularnie pojawiających się nowości, przedsiębiorstwo często wprowadza unowocześnienia i dodatkowe opcje do dotychczas oferowanych urządzeń. W ten sposób oferta poszerzyła się w ostatnim czasie o nową pilarkę ramową pionową PRP-58W (większą). Powstała ona na bazie dotychczas produkowanej pilarki PRP-58, sprawdzonej już przez wielu klientów w licznych zakładach w Polsce i na całym świecie, a której produkcja z roku na rok rośnie.

Zakład Metalowy Stefan Drozdowski jako firma rodzinna kontynuująca wieloletnie tradycje zapoczątkowane już w 1949 roku, przez lata zdobywała cenne doświadczenie w produkcji maszyn i urządzeń kierowanych do zakładów tartacznych. Własne zaplecze techniczne umożliwia firmie stały rozwój i modernizację produkowanych wyrobów, które odpowiadają wysokim wymaganiom stawianym współczesnej technologii przerobu drewna. Oferowane przez przedsiębiorstwo maszyny są nowoczesne pod względem rozwiązań konstrukcyjnych i proste w obsłudze, odznaczają się bardzo dobrą jakością i bezawaryjnością. Większość produkcji eksportowana jest niemal do wszystkich krajów Europy, a także na kontynenty Azji i Afryki.

Przecieranie drewna zoptymalizowane pod kątem wydajności

Dotychczas oferowana przez firmę ZM Drozdowski pionowa pilarka ramowa PRP-58 bez problemu przeciera kłody o każdej długości i maksymalnej średnicy 350 mm. Kolejny typ – pilarka PRP-58W, dzięki zwiększeniu prześwitu pionowego między walcami do 430 mm, może ciąć grubsze kłody. Elementy, których średnica przekracza 430 mm można rozcinać w maszynie po ich uprzednim jedno- lub dwustronnym obcięciu na traku taśmowym.

W porównaniu do starszego modelu, pilarka PRP-58W jest bardziej wydajna i wyposażona w większe niż jej poprzedniczka brzeszczoty (915x80x2,0 mm).

Maszyna posiada silnik główny o mocy 15 kW/400 V lub 18,5 kW i silniki posuwu i pompy hydraulicznej o mocach 0,75 kW/400 V. Minimalna długość przecieranej kłody wynosi 1,8 m, a w przypadku wyposażenia maszyny w osprzęt specjalny – 1,0 m.

Producent wprowadził w maszynie wiele dalszych innowacji technicznych, między innymi:

– zestaw do wprowadzania kłód krótkich (metrówek) oraz zestaw do ich szybkiego podawania;

– nowy system kasacji luzu ramy piłowej dwukrotnie skracający czas tej operacji;

– brzeszczoty wykonane ze stali chromowo-wolframowej zdecydowanie wydłużające czas pracy między ostrzeniami nawet do 12 godzin;

– piły z zębem podcinającym eliminujące zwisające strzępy, szczególnie uciążliwe w przypadku przecierania pryzmy.

Ramowa pilarka pionowa PRP-58W obok funkcji tradycyjnego traka, z powodzeniem pełni rolę wielopiły, traka tarczowego do „paletówki’”, a we wszystkich zastosowaniach charakteryzuje się bardzo małym rzazem.

Podobnie jak w modelu PRP-58, również w najnowszej pilarce konstrukcja wózków podawczych jest zmieniona w stosunku do tradycyjnych. Mogą być one stosowane po minimalnym przezbrojeniu zarówno do drewna długiego, jak i do krótkiego.

Dane techniczne pilarki ramowej pionowej PRP-58W

-Prześwit poziomy ramy piłowej: 580 mm

– Prześwit pionowy między walcami: 430 mm

– Skok ramy piłowej: 300 mm

– Prędkość obrotowa wału głównego: 300 obr./min

– Posuw roboczy: 0,5 – 2,0 m/min

– Wymiary brzeszczotów (dług. x szer. x grubość): 915x80x2,0mm

– Maksymalna ilość pił: 10 szt.

– Silnik główny: 15,0 kW/400 V (lub 18,5 kW)

– Silnik posuwu: 0,75kW/400V

– Silnik pompy hydraulicznej: 0,75kW/400V

– Minimalna długość przecieranej kłody: 1,8 m

– Minimalna długość przecierania z osprzętem specjalnym: 1,2 m

– Minimalna grubość przetarcia (deski): 13mm (standard)

– Wysokość przecierania kłody nad gruntem: 880 mm

– Wysokość torowiska nad gruntem: 600 mm

– Docisk walców: hydrauliczny

– Wymiary gabarytowe pilarki: 1,20 x 1,70 x wys. 2,20 m

– Całkowita długość zespołu z torowiskiem: 10 m

– Masa ze standardowym wyposażeniem: 3400 kg

Fot. ZM Drozdowski

error: Content is protected !!