Trendy we wzornictwie powierzchni meblowych firmy Schattdecor

Dynamika czasów, w których żyjemy i postępująca cyfryzacja powodują, że coraz częściej szukamy spokojnego, harmonijnego azylu. Wyznacznikami w wyborze materiałów do zastosowań w meblach jest właśnie harmonia, dlatego tym ważniejsza jest zbalansowana kolorystyka oraz naturalne w dotyku, przyjemne powierzchnie. Dzięki dostępności nowych technologii, takich jak na przykład: zadruk z efektem 3D, zadruk cyfrowy czy zadruk z efektem synchroniczności, klienci mają obecnie możliwości pozyskać faktury w postaci oryginalnych wzorów w zindywidualizowanej kolorystyce.

Naturalna i delikatna rustykalność

Ważną i widoczną powszechnie tendencją jest naturalność i autentyczność powierzchni, dlatego rysunek drewna, a w szczególności rysunek dębu czy sosny o różnym natężeniu rustykalności będzie pożądanym materiałem.

Wyraziste sęki i mocna kolorystyka bardzo rustykalnych dębów, jak na przykład Dąb Wotan czy Dąb Stirling w nowoczesnym zastosowaniu z dekorami jednobarwnymi o matowej powierzchni (Smartfoil Mat+) lub dekorami nawiązującymi do tkanin jak Cuscino – to silny trend wśród dzisiejszych odbiorców. W nowoczesnych wnętrzach uznanie znajdzie stonowana interpretacja rustykalności, przykładem czego może być Dąb Catania. Ważne jest też, aby powierzchnie sprawiały wrażenie autentycznych i tradycyjnych, cechy te posiada choćby Dąb Riviera.

Nadal popularne są powierzchnie „used look” – akcentujące wszelkie ślady zużycia powierzchni, takie jak: efekt działania czasu, przetarcia, spękania, zarysowania czy na przykład ślady bejcy. Ten ostatni efekt został zastosowany w dekorze Oslo Pine, gdzie ślady białej bejcy podkreślają autentyczność malowanej sosnowej deski i dają możliwość jego nowoczesnego zastosowania z jasnymi, bielonymi powierzchniami.

Obok klasycznych struktur wracają na rynek inne struktury, jak: kasztan, hikora oraz wiąz w nowoczesnym ujęciu. Przykładem takich wzorów w ofercie Schattdecor są: Jackson Hickory, który w połączeniach z szarymi detalami podkreśla świadome i spójne urządzanie dzisiejszych wnętrz czy też Iceland Pine o delikatnym rysunku, nawiązujący do nowoczesnych rozwiązań adresowanych do niewielkich przestrzeni.

Ekskluzywność

Wpływ włoskiej elegancji nieustannie znajduje swoich zwolenników. Szlachetność i subtelność materiałów, z jakich są wykonane meble, ma duże znaczenie.

Nowość prezentowana przez Schattdecor w ramach Decor Selection 2018 – Dąb Biscaya – adresowana jest właśnie do tej grupy odbiorców. Ciemna kolorystyka tego dębu w połączeniu z kamiennymi dekorami, na przykład Teramo, doda elegancji i będzie sprzyjać wyciszeniu.

W takie wnętrze wpisują się również doskonale jednobarwne folie matowe. Podczas areny Design 2018 Schattdecor zaprezentował kolekcję Smartfoil Mat+, wyróżniającą się optyką głębokiego matu o aksamitnej powierzchni.

Indywidualizacja w postaci zadruków cyfrowych

Współczesne wnętrza cechuje dążenie do indywidualizacji, podkreślenia osobowości użytkownika. W przypadku powierzchni meblowych taką rolę doskonale odgrywają zadruki cyfrowe.

Zgodnie z hasłem Schattdecor: „Sukces osiąga ten, kto się wyróżnia”, wzornictwo cyfrowe umożliwia projektantom i architektom kreatywne kształtowanie zindywidualizowanych powierzchni.

Zadruk cyfrowy papieru dekoracyjnego oferuje niezliczone możliwości – począwszy od projektów fotorealistycznych, a skończywszy na strukturach graficznych we wszystkich wariantach kolorystycznych. To perspektywiczny produkt, który daje możliwość oferowania klientom nie tylko krótkich serii standardowych dekorów, ale przede wszystkim umożliwia personalizację produktu.

W nowoczesnych wnętrzach nie powinno brakować wstawek w postaci delikatnych wzorów graficznych, oferowanych przez Schattdecor w ramach kolekcji Digital Visions. Tendencja ta była widoczna już podczas targów IMM w Niemczech. Warto tu zwrócić uwagę na dekory Lima oraz Sailor, które podkreślają indywidualny charakter wnętrza.

(dp)