Serra Fot. 2

Traki na szeroką taśmę – patent na trudne zadania

Traki Montana czy Africa firmy Serra to urządzenia, które znane i wykorzystywane są na całym świecie, zapewniając nie tylko wysoką jakość obrobionego surowca, ale także komfort i prostotę obsługi. Z ofertą bawarskiego producenta  można było zapoznać się podczas minionej edycji targów DREMA.


Montana w wersji elektrycznej lub diesel

Typoszereg maszyn Montana to solidne traki, które dostępne są w wersji elektrycznej (model ME 110) lub w wersji diesel (model MD 110), która pozwala całkowicie uniezależnić się od dostaw prądu. Standardowo napęd agregatu głowicy tnącej ma moc 18,5 kW (na życzenie 22 kW silnik elektryczny) lub silnik turbodiesel Kubota z czterema chłodzonymi cieczą cylindrami o pojemności skokowej 1,5 litra, co daje 33 kW na brzeszczot piły.

Obie maszyny, podobnie jak mniejsze modele ME i MD 90, mają zespawaną ramę, która może mieć przykręcone belki poprzeczne.

Nawiercenia w przyspawanych belkach poprzecznych, które wykonywane są modułowo, można dopasować do wymagań klienta. Dzięki temu istnieje możliwość dostosowania układu hydraulicznych komponentów maszyny do indywidualnych potrzeb. Rama jest ocynkowana ogniowo, co zapewnia jej długą żywotność i odporność antykorozyjną.

Głowica tnąca w trakach Montana jest osadzona ukośnie, co zapewnia lepsze efekty obróbki niż piły taśmowe, tnące pod kątem 90°. Maszyny bez problemu poradzą sobie z przecięciem kłody o średnicy powyżej 1 m. Oczywiście również i w tych modelach zastosowano najwyższą ochronę antykorozyjną, aby jak najdłużej zachować żywotność traka.

Cichą pracę traków zapewniają ciężkie, odlane ze stali koła o średnicy 800 mm.

Africa – do twardych gatunków drewna

Traki Africa XE 135 i XE 160 zostały zaprojektowane jako stacjonarne maszyny do przecierania szczególnie twardych gatunków drewna. Solidne, 20 mm podpory ze stali łączą ze sobą dwa wysokie dwuteowniki, stanowiąc fundament dla szczególnie ciężkich kłód.

Model XE 160 przeznaczony jest do przecierania kłód o maksymalnej średnicy 160 mm. W wersji standardowej hydraulicznie sterowany jest posuw głowicy i regulacja jej wysokości, ustawianie prowadnika piły, jak również manipulacja kłody (załadunek, obracanie, mocowanie).

Aby operator miał dobrą widoczność, jego kabina jest sterowana hydrauliczne i można ją przestawiać zarówno na wysokość, jak i na boki. Kabina operatora dostępna jest również w wersji „kabrio”. Trak Africa XE 160 napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 22 kW (opcjonalnie 32 kW), a głowica piły osadzona jest ukośnie. Model ten sprawdza się szczególnie w przypadku gatunków tropikalnych, stąd też wiele urządzeń z tej serii pracuje na kontynencie afrykańskim. W Europie trak ten wykorzystywany jest w wielu zakładach, które przecierają twarde gatunki.

Młodszą siostrą modelu Africa XE 160 jest trak Africa XE 135, który przeznaczony jest do kłód o maksymalnej średnicy 135 mm. Żaden z modeli nie wymaga budowy specjalnych fundamentów, a ich instalacja nie jest skomplikowana. W zależności od gatunku drewna i obsługi, wydajność traków może wynieść nawet 40 m³ na zmianę.

Pilarka taśmowa MK 402

Pilarka taśmowa MK 402 to tańsza i bardziej wydajna alternatywa dla konwencjonalnych rozwiązań, która w wersji standardowej jest wyposażona w dwie głowice przecierające, jednak istnieje możliwość zainstalowania w maszynie nawet pięciu głowic (model MK 405). Szerokość cięcia maszyny wynosi 80-420 mm, a wysokość – od 7 do 420 mm. Aby zwiększyć efektywność obróbki, pilarka posiada automatyczny system powrotu surowca.

Model MK 402 jest wyposażony w taśmy o szerokości 80 mm, a hydraulicznie napędzane rolki i transportery gwarantują niezakłóconą pracę maszyny nawet podczas obróbki najcięższych elementów. Taki system napędu oraz taśma doprowadzająca wykonana ze stali eliminują ryzyko ześlizgnięcia się surowca.

Hydraulicznie sterowany jest również mechanizm podnoszenia surowca, który ułatwia precyzyjne ustawienie parametrów cięcia na czytelnej skali. Zaletą maszyny jest też niewielkie zapotrzebowanie na energię, której maksymalny pobór wynosi zaledwie 11 kW na głowicę. Wielogłowicowa pilarka taśmowa MK 402 może współpracować z innymi maszynami SERRA, np. z trakiem Africa XE 160.

Shark 200

Obok traków Serra jest też producentem ostrzarek do pił taśmowych. Flagowym modelem z tej rodziny urządzeń jest ostrzarka Shark 200, wyposażona w tarczę ostrzącą o średnicy 300 mm o długiej żywotności, która w trakcie całego procesu nie nagrzewa się. Maszyna umożliwia ostrzenie pił taśmowych o długości od 5 do 10 m i szerokościach w zakresie 70 – 160 mm. Ostrzenie narzędzi odbywa się „na sucho”, przez co powstaje bardzo mała ilość zadziorów i minimalnych rowków. Stabilność narzędzia w trakcie obróbki, a co za tym idzie – pewne, profesjonalne ostrzenie z prędkością do 30 zębów na minutę – zapewniają zainstalowane w urządzeniu silne magnesy. Dzięki nim dodatkowy system mocujący jest zbędny.

Producent wyposażył urządzenie w zintegrowany system odpylania, dzięki któremu powstający w czasie szlifowania pył poprzez specjalny kanał trafia do pojemnika, który można w prosty sposób opróżnić. Ostrzarka jest bardzo prosta w obsłudze. System posuwu urządzenia jest wyposażony w podwójny sworzeń, a na szeroki zakres regulacji pozwala regulacja kąta zęba o dużej skali.

Fot. Serra

 

error: Content is protected !!