Traki obsługiwane przez jedną osobę

Fińska firma Kallion Konepaja to istniejący już prawie od 100 lat producent traków tarczowych z logo KARA. Firma opatentowała większość rozwiązań stosowanych w swoich maszynach, również te, które obejmują wyposażenie do jednoosobowej obsługi. Maszyną najlepiej znaną polskim tartacznikom jest trak tarczowy KARA F2000, który – odpowiednio wyposażony – może być obsługiwany tylko przez jednego pracownika.

 

Traki KARA F2000

Dobrze wyposażone traki tarczowe KARA F2000 pozwalają na wykonywanie wszystkich czynności przez jednego operatora, począwszy od podania kłody na stół, aż po zrzucenie ze stołu uzyskanego wyrobu gotowego i opołów. Opatentowane urządzenia do jednoosobowej obsługi i manipulacji sprawiają, że praca obsługującego urządzenie jest lekka fizycznie, wymaga jedynie myślenia i umiejętności podejmowania szybkich decyzji w trakcie wykonywania kolejnych cięć. Obsługa traka F2000 nie jest skomplikowana, z miejsca pracy operatora wykonywane są wszystkie czynności związane z przerobem surowca. Pracownik obsługujący maszynę samodzielnie podaje na stół, a następnie obraca kłodę, szukając dla niej jak najlepszego ułożenia i dokonuje przerobu, mając za każdym razem możliwość szybkiej zmiany szerokości cięcia. Również operator decyduje o tym, czy element jest już gotowy i może zostać zsunięty ze stołu, czy też ma powrócić w celu dalszej obróbki. Specjalna konstrukcja stołu maszyny pozwala również operatorowi na zrzucenie opołów z drugiej strony stołu.

Maszyna jest przeznaczona do szybkich przerobów, stół porusza się z prędkością do 125 m/min, a głowica posuwowo-dociskowa mocno dociska obrabiany materiał do piły, co gwarantuje dokładne wymiary produkowanych elementów, nawet jeśli są to długie elementy konstrukcyjne. Traki KARA są bardzo solidnie wykonane, typowe części zamienne takie jak np. ogniwa łańcucha stołu czy łożyska można znaleźć na rynku lokalnym, choć trzeba podkreślić, że rzadko zachodzi potrzeba ich wymiany, dzięki czemu maszyna jest bardzo ekonomiczna w użytkowaniu. Użytkownicy tej maszyny podkreślają także wyjątkowo długą żywotność piły. Przy prawidłowym ostrzeniu jest ona praktycznie nie do zadarcia, a do użytku staje się po prostu niezdatna po wielokrotnym ostrzeniu ze względu na coraz mniejszą średnicę.

 

Maszyny do zadań specjalnych

Maszyną większą od F2000 jest trak KARA Master, który umożliwia szybsze prędkości posuwu stołu, a co za tym idzie – wyższą wydajność. Jest to maszyna nieco szersza od KARA F2000, posiada podwójny zespół posuwowo-dociskowy i elektroniczne ustawianie wymiarów, możliwe też są inne opcje dodatkowe. Dobrym uzupełnieniem do tych maszyn jest obrzynarka KARA Optim z mechanicznym lub elektronicznym ustawianiem wymiarów. Z kolei porzeczna piła do drewna opałowego z logo KARA pozwala na zagospodarowanie opołów poprzez ich automatyczne docinanie na odpowiedniej długości kawałki, zgodnie z wymaganiami odbiorcy.

W fazie końcowych prób znajduje się nowa maszyna KARA WOODPECKER, w której zastosowana będzie piła mniejszej średnicy 800 mm, a więc łatwiejsza w obsłudze. Silnik o mniejszej mocy pozwoli na używanie traka w tych małych zakładach, które nie mają wystarczającej mocy energetycznej do zastosowania większych maszyn. WOODPECKER jest przeznaczony do kłód średnicy od 70 do 400 mm. Obecnie pierwszy egzemplarz pracuje u użytkownika fińskiego, a KARA zbiera jego uwagi i spostrzeżenia, tak aby konstrukcję maszyny ulepszyć przed wprowadzeniem na rynek.

 

 Kallion Konepaja

została założona w roku 1918 przez Nikolai Mikołaja Kallio. Początkowo przedsiębiorstwo funkcjonowało pod nazwą Warsztat N. Kallio i produkowało maszyny do rozłupywania kłód oraz do prac rolniczych. Nikolai wsłuchiwał się uważnie w opinie klientów, miał dużo nowych pomysłów oraz zacięcie marketingowe. Przygotował prospekt w oparciu o uwagi użytkowników i używał go jako narzędzia pomocniczego przy sprzedaży maszyn. Dowodem skuteczności przyjętej przez niego strategii było rozpoczęcie produkcji strugarek w 1936 roku, których produkcja trwała do końca lat 60-tych. Dzisiejsza produkcja to kontynuacja rozwoju produktów, będąca wynikiem współpracy konstruktorów z operatorami maszyn, realizacja ich pomysłów oraz oczekiwań. Pierwsze maszyny produkowane były na ramie drewnianej i z biegiem lat zostały przekształcone w bezpieczne i wydajne pilarki do jednoosobowej obsługi.

Połączenie traków z podajnikami pozwala na stworzenie linii tartacznych różnych wielkości. KARA produkuje kilka maszyn tarczowych przeznaczonych do różnych celów i potrzeb. Oferta zawiera również maszyny do linii, takie jak trak do małych kłód PPS 500 dla surowca o średnicy 22 cm, obrzynarkę krawędzi desek Optim, dwupiłowy trak Twin Master.

Firma eksportuje swoje wyroby do 71 krajów na wszystkich kontynentach, na przykład aż 220 traków trafiło do 16 krajów w Afryce. Kallion Konepaja w dalszym ciągu jest firmą rodzinną (już od 4 pokoleń!), obecnie kieruje nią Jane Kallio.

 

http://pfz.pol.pl/

Fot. Kallion Konepaja

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług