Technologie ostrzenia narzędzi prosto z Polski

Blisko 60 lat tradycji to wynik, który robi wrażenie. Właśnie tyle czasu upłynęło od momentu powstania w 1959 roku Fabryki Maszyn w Kowarach. Jednym z kamieni milowych w rozwoju przedsiębiorstwa było uruchomienie produkcji uniwersalnych szlifierek narzędziowych NUA-25, którą, wraz z produkcją szlifierek ASP-631F w 1998 roku przejęła firma Lakfam. Dziś urządzenia tej marki są synonimem najwyższej jakości i dowodem na to, że polska myśl techniczna dorównuje standardom światowym.

 

Inwestowanie w nowe rozwiązania się opłaca, a w przypadku firmy Lakfam nie jest to tylko marketingowe pustosłowie. Świadomość faktu, że kto nie idzie naprzód, ten się cofa, przekłada się na ciągły rozwój, udoskonalanie i modernizowanie dotychczas produkowanych urządzeń, rozwijanie konstrukcji, wprowadzanie nowości. To także jakość na najwyższym poziomie, która wiąże się ze stosowaniem elementów i podzespołów z „górnej półki”: prowadnic liniowych, silników, elektroniki.

Nic dziwnego, że szlifierki Lakfam są znane i cenione na całym świecie. Urządzenia producenta trafiają nie tylko do niezliczonych odbiorców z Polski, ale także do Rosji, na Ukrainę, do Niemiec, Skandynawii, Kanady czy RPA. Jednym z flagowych modeli marki Lakfam jest czteroosiowa sterowana numerycznie szlifierka do ostrzenia pił ASP-631F wersja WL (N).

 

Szlifierka do ostrzenia pił tarczowych – również do zadań specjalnych

Czteroosiowa sterowana  numerycznie szlifierka z automatycznym pomiarem podziału zębów ASP-631F wersja WL (N) jest przeznaczona do automatycznego ostrzenia pił tarczowych z możliwością pogłębiania zęba (wcinania). Dzięki rozbudowanemu systemowi sterowania możliwe jest również definiowanie „własnych pił” na specjalnym programie z sekwencją do ośmiu różnych zębów (przykładowo: 2 x ząb na przemian skośny, trapez lub trapez po trapezie – przy różnych wysokościach trapezów).

Szlifierka przeznaczona jest do ostrzenia pił z nierównomiernym  i równomiernym podziałem zębów prostych, na przemian skośnych, jednostronnie skośnych, trapezowych,  a dzięki zastosowaniu głowicy wahliwej możliwe jest ostrzenie powierzchni natarcia i przyłożenia bez przekładania ostrzonego narzędzia. Przejście między ostrzeniem powierzchni natarcia a przyłożenia wymaga naciśnięcia tylko jednego przycisku, po czym następuje automatyczne pozycjonowanie ściernicy i głowicy podziałowej do odpowiedniej powierzchni. Dojazd ostrzonej piły i ściernicy do zęba następuje automatycznie zarówno przy powierzchni natarcia, jak i przyłożenia.

Producent położył nacisk na to, aby wyposażenie maszyny było jak najlepszej jakości, dlatego zastosowano tu wysokiej klasy prowadnice liniowe, silnik prądu stałego z enkoderem oraz głowicę wahliwą. Takie wyposażenie przekłada się na wysoką prędkość oraz precyzję ostrzenia. To także możliwość pomiaru kąta w przypadku braku danych katalogowych, ostrzenie zębów bez względu na grubość, ostrzenie pił z wyłamanymi zębami, pił drobnozębnych oraz wskazujących na nierówne zużycie płytki węglikowej. Pomiar nierównomiernego podziału zębów odbywa się za pomocą zastosowanej sondy Renishaw. Proces ostrzenia kontrolowany jest przez sterownik, w którym można wprowadzać wszystkie niezbędne parametry obrabianego narzędzia. W cyklu ostrzenia automatycznie pomijane są uszkodzone zęby. Możliwe jest ostrzenie zębów pił do obróbki drewna i aluminium (w trybie „na gotowo”) bez opuszczania przez ściernicę szlifowanej powierzchni pomiędzy kolejnymi przybraniami. Nie ma też konieczności ustawiania grubości korpusu piły, a operator może indywidualnie wybierać wszystkie kąty fazowania oraz wysokość zęba.

Szlifierka może ostrzyć narzędzia o maksymalnej średnicy 630 mm, a opcjonalnie – nawet do 800 mm i ilości zębów od 3 do 999. Wielkość przybrania wynosi od 0,00 do 0,99 mm, a prędkość ostrzenia od 0,01 do 2m/min, przy czym może być ona wprowadzana w  zależności od kształtu zęba.

Kompletna maszyna zawiera stojak z układem chłodzenia, kabinę z lampą oświetleniową oraz pakiet startowy. Wyróżnia ją mocna, solidna konstrukcja: żeliwne odlewy, stabilne metalowe i spawane elementy. Ukłonem w stronę operatora jest intuicyjny, graficzny system sterowania polskiej konstrukcji charakteryzujący się prostotą obsługi. Daje on możliwość ustawienia kombinacji ostrzonych zębów i indywidualnych parametrów ostrzenia. Dzięki temu, że wszystkie funkcje posiadają ikony, operator wie, do czego przeznaczona jest każda z nich, a wbudowana pamięć pozwala na zapisanie programów zawierających parametry pił.

 

Elastyczność w standardzie

Maszyna przeznaczona jest do ostrzenia pił tarczowych wykorzystywanych w branży drzewnej (tartaki, stolarnie, firmy meblarskie), które pracują z wykorzystaniem różnego typu urządzeń. Szlifierka jest wyposażona w głowicę wahliwą, która powala na ostrzenie zębów trapezowych, na przemian skośnych (lewe, prawe), jednostronnie skośnych w jednym cyklu ostrzącym. Sprawdzi się szczególnie tam, gdzie są wysokie oczekiwania odnośnie wydajności ostrzenia. W 2019 roku Lakfam planuje wprowadzenie na rynek maszynę do ostrzenia pił w wersji premium.

Fot. Lakfam

http://www.lakfam.pl/

 

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług