Systemy wykrywania i gaszenia iskier – inwestycja, która amortyzuje się… w kilka sekund

Aby nastąpił pożar lub wybuch wystarczy tylko łatwopalny materiał, tlen oraz źródło zapłonu. W zakładach drzewnych, przedsiębiorstwach produkujących meble, a także wszędzie tam, gdzie odbywa się mechaniczny lub pneumatyczny transport materiałów palnych, wszystkie te czynniki występują równocześnie każdego dnia, a ryzyko pożaru jest ogromne.

W bardzo prosty sposób można jednak to zagrożenie wyeliminować, korzystając ze zdobyczy techniki i instalując skuteczny system wykrywania i gaszenia iskier. Jednak – aby system skutecznie działał – musi być nie tylko dobrze wykonany, ale także profesjonalnie zaprojektowany i regularnie serwisowany. Taki pakiet rozwiązań oferuje firma Fire Service Systems ze Szczecinka, która jest jedynym w Polsce certyfikowanym przez VdS instalatorem systemów wykrywania i gaszenia iskier.

 

Na polskim rynku FSS jest wyłącznym przedstawicielem renomowanego niemieckiego producenta podzespołów i urządzeń do systemów wykrywania i gaszenia iskier, firmy T&B Electronic GmbH. FSS oferuje rozwiązania dla wszystkich gałęzi przemysłu, w których ważne jest skuteczne zapobieganie pożarom i wybuchom pyłów, a klientami firmy są zakłady z branży spożywczej, gumowej, chemicznej, metalowej, budowlanej, motoryzacyjnej, papierniczej, ciepłowniczej itd. Z rozwiązań oferowanych przez FSS bardzo często korzystają też przedsiębiorstwa z branży drzewnej i meblarskiej, które mają szczególnie wysokie wymagania wobec skuteczności instalacji ochrony przeciwpożarowej. To właśnie w tych gałęziach przemysłu panujące tam warunki są szczególnie sprzyjające i podatne do powstawania pożarów. Każdego dnia powstają duże ilości palnych substancji pyłowych. To tam na każdym etapie procesu technologicznego mogą się pojawić z różnych przyczyn, niechciane źródła zapłonu – iskry.

Oferowane przez FSS urządzenia są nie tylko nowoczesne i trwałe, ale także bezpieczne dla ludzi i środowiska. Ponadto przedsiębiorstwo dobiera konfigurację systemu przeciwpożarowego ściśle pod indywidualne potrzeby danego przedsiębiorstwa. Potwierdzeniem wysokiej jakości oferowanych rozwiązań jest przyznany FSS certyfikat VdS (Verband der Schadenversicherer), niezależnej instytucji o zasięgu międzynarodowym, zrzeszającej ubezpieczycieli mienia, która z kolei bazuje na opiniach rzeczoznawców z Instytutu Kontroli Technicznej. Jako instytucja dysponująca nowoczesnymi laboratoriami, zatrudniająca wysoko wykwalifikowanych specjalistów różnych dziedzin, VdS cieszy się uznaniem producentów, usługodawców, konsumentów, a także specjalistów z towarzystw ubezpieczeniowych, przedstawicieli straży pożarnej czy policji.

FSS to jak na razie jedyna polska firma, która uzyskała taki certyfikat. W praktyce oznacza to, że FSS projektuje, montuje i uruchamia systemy gaszenia i wykrywania iskier, w sposób zgodny z surowymi normami VdS.

 

Instalacyjne ABC, czyli jak działa system wykrywania i gaszenia iskier

Zasada działania systemu wykrywania i gaszenia iskier jest prosta: po wykryciu promieni podczerwonych przez detektor iskier, informacja przekazywana jest natychmiast do centrali sterującej. Skąd w ciągu milisekund uruchamiane jest urządzenie gaśnicze, które przez specjalne dysze rozpyla wodę w postaci drobnej mgiełki. Choć sam mechanizm wydaje się nieskomplikowany, to w praktyce dopasowanie wszystkich urządzeń do warunków panujących w danym przedsiębiorstwie wymaga niemałej wiedzy i doświadczenia, a także wysokiej klasy sprzętu.

W tak zaprojektowanym systemie główną rolę odgrywa urządzenie gaśnicze, które jest nieustannie gotowe do pracy i zapewnia środki prewencyjne, mające na celu ochronę przeciwpożarową w odpowiednich obszarach instalacji. Urządzenie gaśnicze składa się z co najmniej dwóch detektorów iskier, centrali sygnalizacji iskier z urządzeniem testowym i nadzorem płynu gaszącego oraz urządzenia do gaszenia iskier, z instalacją zwiększającą ciśnienie i sygnalizatora optyczno-akustycznego. Właściwym urządzeniem gaśniczym jest szybko działający zawór elektromagnetyczny i dysze gaśnicze, które działają tak długo, dopóki ostatnia iskra nie przejdzie przez strefę gaszenia, przy czym minimalny czas gaszenia wynosi pięć sekund, a w przypadku dalszego iskrzenia jest on przedłużany automatycznie.

Środkiem gaśniczym w instalacjach tego typu zazwyczaj jest woda, rozpylana pod ciśnieniem min. pięć bar lub większym, które jest konieczne do utrzymania optymalnej gęstości mgły wodnej. W takiej sytuacji stosuje się dodatkowe stacje podnoszenia ciśnienia. Woda w postaci mgły ma dużą powierzchnię, która efektywnie pochłania energię cieplną iskry, dzięki czemu jest to bardzo skuteczny środek gaśniczy. Rozpylenie wody w postaci mgły gaśniczej pod kątem 120° pozwala też zoptymalizować jej zużycie – na jeden cykl gaśniczy potrzeba dzięki temu zaledwie kilka litrów. Zaletą takiego rozwiązania jest też wyeliminowanie konieczności przerywania procesu produkcyjnego w danym zakładzie. Jednak nie we wszystkich przedsiębiorstwach możliwe jest użycie wody jako środka gaśniczego. Wówczas można zastosować gaszenie gazem lub odpowiednie urządzenie eliminujące iskry w formie zasuwy napędzanej sprężonym powietrzem, którą montuje się w pneumatycznych urządzeniach transportowych.

W tak zaprojektowanym układzie nie mniej istotna jest rola detektora iskier – oka całego systemu, który rozpoznaje zagrożenie. W ofercie FSS znajduje się np. optyczno-elektroniczny detektor iskier FSK o kącie widzenia 120°, który wykrywa iskry w otoczeniu zbliżonym do podczerwieni. Montuje się go w zamkniętym systemie rur o różnych średnicach, bez dostępu światła z zewnątrz. Innym rozwiązaniem jest detektor FST z wbudowanym filtrem. Jest on nieczuły na działanie światła dziennego i przeznaczony do wykrywania iskier i promieniowania cieplnego od 300° C. Dzięki temu można go montować w otwartych systemach poddanych działaniu światła dziennego.

Cały system nie mógłby działać, gdyby nie został wyposażony w centralę zgłoszeniową, to ona znajduje się w stałej gotowości operacyjnej i automatycznie monitoruje działania części wykrywczej i gaśniczej. W ofercie FSS znajduje się np. centrala BM 6 – sterowana mikroprocesorem, modułowe urządzenie od 2 do maksymalnie 36 obszarów nadzorujących. W jej pamięci przechowywanych jest 2500 zdarzeń, które można przeglądać korzystając z wyświetlacza. Do centrali można podłączyć do czterech sztuk detektorów iskier na danej linii. Istnieje możliwość programowania wszystkich wyjść przekaźnikowych, dużym udogodnieniem jest też zdalny dostęp do centrali z dowolnego miejsca za pośrednictwem Internetu. Urządzenie BM 6 posiada ponadto sygnalizację optyczną ewentualnego ogrzewania wody gaśniczej i, co ważne, ma wbudowane zasilanie awaryjne do czterech godzin pracy w razie przerw w dostawie prądu.

 

Nie tylko montaż się liczy!

Kluczem do skutecznego działania instalacji wykrywania i gaszenia iskier jest „skrojenie” jej na miarę profilu produkcyjnego danego zakładu, jednak nie tylko ten aspekt ma znaczenie. Równie ważna jest regularna konserwacja i przeglądy techniczne, obejmujące takie działania, jak np. sprawdzanie optyki, filtrów, zaworów i dysz, monitorowanie instalacji pod kątem ewentualnych zabrudzeń i uszkodzeń mechanicznych, kontrolowanie procesu gaszenia. Przeglądy i serwis instalacji gaśniczej powinny odbywać się zgodnie z wytycznymi producenta i obowiązującymi normami. Takie działania pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych usterek, zapewniając skuteczność zapobiegania pożarom. Gwarancja na produkty niemieckiego T&B Electronic GmbH wynosi 2 lata. W tym czasie serwis FSS jest dostępny przez całą dobę, a pracownicy firmy skracają czas reakcji na każde poważniejsze zgłoszenie do minimum. Gdy okres gwarancyjny się skończy, właściciel zakładu, w którym zainstalowany jest system, może zapewnić sobie dalszą ochronę poprzez zlecenie wykonania kolejnych konserwacji.

Co można zyskać zlecając konserwację i usługi serwisowe firmie FSS? Przede wszystkim pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane przez fachowców, z dużym doświadczeniem i wiedzą. Zakres prac konserwatorskich obejmuje m.in. sprawdzenie optyki, filtrów (rozkręcenie, wyczyszczenie elektrozaworów, membrany i pilota, ponowne skręcenie), kontrolę zaworów, dysz (wyciąganie ich na zewnątrz, sprawdzanie ich stanu pod kątem ewentualnych zabrudzeń/ uszkodzeń mechanicznych i ponowny montaż) i in. Kontroli poddawana jest też praca układu ogrzewania rurociągów i stacja podnoszenia ciśnienia, a także sam proces gaszenia. Zazwyczaj podczas serwisu wykonywany jest tzw. „test negatywny”, czyli z zakłóceniem bez środka gaśniczego, a także – o ile to możliwe – test z wodą.

Kontrole serwisowe wykonywane są w odstępach ok. sześciomiesięcznych, i to one dają pełną gwarancję, że zagrożenie zostanie wyeliminowane natychmiast, gdy tylko się pojawi.

 

Zapraszamy na stronę: www.fss.info.pl

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług