Skóry meblowe anilinowe – mity i rzeczywistość

Od pewnego czasu podczas rozmów z naszymi klientami pojawia się wątek „skóry meblowej anilinowej”. Temat jest na tyle powszechny, że stał się wart pewnego wyjaśnienia. Dotyczy on drobnych producentów, jak i całkiem sporych wytwórców w branży meblowej. Co się kryje za określeniem „skóry meblowe anilinowe”?

Sprawa wcale nie jest tak prosta, bo przez ostatnie lata postęp technologiczny i ciągła pogoń za stworzeniem nowych artykułów doprowadziły do technicznych połączeń technologii nowoczesnych z tymi, które zawsze były uważane za tradycyjne. To rynek zmusił garbarnie do prac nad technologiami wytworzenia skór, które będą posiadały cechy anilin. Da się je wyprodukować dużo szybciej, a co za tym idzie taniej. Dzisiaj mamy na rynku wiele artykułów, które określane są mianem anilin. Jednak przy dokładniejszej ocenie bardziej trafne jest chyba określenie semianilina. Nie ma sensu wdawanie się w szczegóły technologiczne wytwarzania takich skór. Wystarczy wiedzieć, że zawsze są one przebarwiane na wskroś, a do ich wykończenia stosuje się cały arsenał naturalnych środków. Należą do nich oleje roślinne i naturalne woski. To właśnie te cechy decydują o wyjątkowości anilin. I tu zaczyna się najważniejsza kwestia.  Jakie właściwości posiadają skóry, które mieszczą się w grupie określanej jako aniliny.

Najważniejszą ich cechą jest ich naturalność. Aniliny mają lico niekorygowane. Widać na nim wszystkie „niedoskonałości” naturalnej skóry. To, co w innych gatunkach skóry jest defektem, w przypadku aniliny jest unikalną cechą naturalną. Widok blizn, zadrapań i innych tego typu defektów na tej skórze nie powinien nikogo dziwić. Skóry anilinowe posiadają jeszcze jedną ważną cechę – mają otwarte lico. To znaczy nie jest ono pokryte warstwą barwnika. Aniliny są więc podatne na zmiany kolorystyczne, będące konsekwencją zwykłej eksploatacji.

Czyszczenie i konserwacja

Czyszczenie i konserwacja tych skór, chociaż odbywa się według podobnych reguł jak przy pozostałych skórach naturalnych, to jednak ma trochę inny przebieg. Aniliny potraktowane środkami do konserwacji czasowo zmieniają barwę na ciemniejszą. Potem, wraz z wysychaniem wracają do poprzedniego koloru. I tu pojawia się kolejne ważne pytanie. Czy klienci, zamawiając meble w takiej skórze, są świadomi, jak będzie wyglądała eksploatacja tych mebli? Z naszych doświadczeń wynika, że anilina głównie kojarzona jest z delikatnością chwytu, a ze skłonnością do odbarwień i wybłyszczania już mniej.

Skóry meblowe anilinowe uważane są za najszlachetniejszy wyrób branży garbarskiej. Unikatowość tych produktów jest niepodważalna, ale co za tym idzie, tylko nieliczna grupa klientów dojrzała do zaakceptowania konsekwencji nabycia mebli wykonanych w tej skórze. Starzenie się takich mebli w wyniku normalnej eksploatacji jest w opinii wielu osób uosobieniem ich piękna. Jednak do bytowania z prawdziwym pięknem trzeba czasem długo dojrzewać…

W krajowej ofercie Duma Poland skóra anilinowa to artykuł Lake (6 kolorów). W ofercie Upholstery (skóry dostępne z magazynów Gruppo Mastrotto we Włoszech) to Sequoia (5 kolorów), Tuscania (12 kolorów) i Classic (15 kolorów).

Arnold Głodek
Duma Poland

.

Zakres odległości Promień: Km

0
Kategorie
ładowanie…

Dojazd

Wskazówki dojazdu

Pokaż dystans w

Użyj mojej lokalizacji, aby znaleźć najbliższego dostawcę usług