Rosnące zapotrzebowanie na ULTRA wydajne rozwiązania

Ciesząca się ponad 70-letnim doświadczeniem w branży firma PRINZ, jako wiodące austriackie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji łańcuchowych systemów tnących, oferuje kompleksowe rozwiązania dla szeroko pojętego przemysłu drzewnego.

 

Linia kapowania pakietów ULTRACUT

Jedna z bardziej zaawansowanych maszyn w ofercie – automatyczna linia kapowania pakietów ULTRACUT – została zamontowana w zlokalizowanej w malowniczej okolicy Rabki-Zdrój firmie Andrew, która jest jednym z największych w Polsce producentów drewnianych bębnów do kabli i lin. Zakład specjalizujący się w produkcji bębnów kablowych rozpoczynał swoją działalność już w 1980 roku jako jednoosobowa działalność, wykonująca usługi przecierania drewna. Rok za rokiem odnosząc sukcesy, stale stawiając na rozwój i inwestycje, w roku 2017 firma poszukiwała rozwiązania pozwalającego na zautomatyzowane, szybkie i precyzyjne docinanie pakietów tarcicy pod produkcję bębnów kablowych i palet. Finalnie firma PRINZ Polska z Poznania zajęła się sprawą w kompleksowy sposób i tym samym w grudniu linia automatyczna ULTRACUT zaczęła pracować na pełnych obrotach.

Stacjonarna linia automatyczna z precyzyjnym wózkiem do transportu pakietów ULTRACUT cechuje się wygodną jednoosobową obsługą. Maszyna gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy. W tym rozwiązaniu pakiet kładziony jest na precyzyjny wózek do transportu, jednocześnie zostaje dokładnie wypozycjonowany dzięki pionowym rolkom stołu podawczego. Takie rozwiązanie, w połączeniu z masywnymi, obustronnymi prowadzeniami liniowymi układu tnącego gwarantują najwyższą dokładność cięcia +/- 1 mm.

Jeszcze przed przystąpieniem do procesu cięcia, pakiet jest automatycznie obwiązywany taśmami z tworzywa sztucznego. Aby ustabilizować materiał, pakiet jest w trakcie cięcia dociskany pneumatycznie od góry, po obu stronach prowadnicy. Automatyczny układ otwierania rzazu ułatwia bezproblemowe wycofywanie prowadnicy z materiału, co ma wpływ nie tylko na dokładność cięcia, ale też na żywotność części układu tnącego. Wszystkie powyższe rozwiązania i udogodnienia, w połączeniu z przemysłowymi, strugającymi łańcuchami tnącymi PRINZ przeznaczonymi do cięcia pakietów, gwarantują idealnie gładką i równą powierzchnię po cięciu.

Wszystkie operacje wykonuje się za pomocą intuicyjnego pulpitu sterującego, który posiada również możliwość programowania trybów cięcia w cyklu w pełni automatycznym. Maszyna może pracować w trybie cięć seryjnych. Dla wygody operatora zamontowana jest również laserowa projekcja linii cięcia, dzięki czemu stojąc przy pulpicie widać dokładnie, w którym miejscu przebiegać będzie cięcie referencyjne. Odprowadzanie odpadów realizowane jest przez transportery taśmowe wyprowadzające pozostałości do kontenera.

Z perspektywy firmy ANDREW, inwestycja w jedno z bardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych w ofercie firmy PRINZ oznacza zwiększenie jakości i wartości materiału oraz możliwość szybkiej reakcji i spełnienia potrzeb klientów w zakresie dostawy odpowiednio dociętych pakietów. Ponadto przekłada się to na wielokrotny wzrost wydajności pracy w porównaniu z docinaniem pojedynczych desek i ułatwione magazynowanie i transport pakietów.

 

Najlepsze wyniki cięcia z układami tnącymi PRINZ

Łańcuchy tnące, prowadnice, tryby napędowe i rolki prowadzące, stosowane w stacjach kapowania pakietów i drewna okrągłego produkowane są w fabryce PRINZ w Austrii. Wykonane z wysokojakościowej stali pasują nie tylko do maszyn PRINZ, ale także do innych stacji kapowania i wozów manipulująco-sortujących dostępnych na rynku: Holtec, Baljer&Zembrod, Storti, Oesterle, Dolmar. W ofercie znajdują się również części układów tnących dla maszyn ciesielskich typu Hundegger czy Schmidler.

70 lat specjalizacji w produkcji przemysłowych pił łańcuchowych oraz części do nich pozwala firmie PRINZ wyjść naprzeciw wszelkim wymaganiom stawianym przez branżę przemysłu drzewnego. Na rodzimym rynku, a także na terenie Europy środkowo-wschodniej kompleksową obsługę klienta zapewnia działająca od ponad 20 lat poznańska spółka PRINZ Polska.

Fot. Prinz