Rodzina pilarko-łuparek Posch coraz większa

SpaltFix S-415 Multi w charakterystycznych, pomarańczowo-zielonych barwach to jeden z najnowszych modeli urządzeń, jakie dołączyło do popularnej rodziny pilarko-łuparek SpaltFix, projektowanych i produkowanych przez cenione na całym świecie austriackie przedsiębiorstwo Posch. Możliwość uzyskania aż 12 polan bez zmiany noża, wygodne sterowanie jedną ręką za pomocą joysticka i siła rozłupywania wynosząca aż 18 ton to tylko niektóre z atutów tej maszyny, którą w Polsce można nabyć za pośrednictwem firmy Maszyny Leśne Jan Kłoda.

 

Automatyczna, stacjonarna pilarko-łuparka SpaltFix S-415 Multi, choć jest stosunkowo młodym członkiem rodziny Posch, to już teraz cieszy się licznym gronem zwolenników. System rozłupywania drewna MULTI, który można wygodnie dopasować do średnicy kłody za pomocą joysticka pozwala w jednej czynności technologicznej z kłody o średnicy 41 cm wykonać 2, 6 lub 12 polan bez konieczności uciążliwej zmiany noża, co znacznie przyspiesza pracę i odciąża operatora.

 

Cięcie i łupanie drewna krok po kroku

Po podaniu kłody drewna na taśmowy przenośnik wlotowy, osoba obsługująca maszynę steruje całym dalszym procesem cięcia i rozłupywania drewna jedną ręką, wykorzystując w tym celu joystick.

Na przenośniku taśmowym kłoda drewna jest podawana do tarczy piły z węglików spiekanych. Na życzenie klienta możliwe jest też stworzenie indywidualnych systemów podawania kłód drewna, składających się z przenośników wzdłużnych, poprzecznych co ułatwia dobór rozwiązania adekwatnego do długości obrabianych kłód.

Wydajna tarcza widiowa, która wyróżnia się wysoką stabilnością i długą żywotnością, przycina kłodę na wybraną długość od  20 do 50 cm, a jej stabilne położenie podczas cięcia zapewnia hydrauliczny dociskacz. Powstające przy cięciu czyste wióry można wykorzystać w innym celu.

Po przecięciu, za pomocą kołyski kłoda drewna jest przekazywana do procesu rozłupywania, podczas którego jest ona dociskana specjalnym stemplem dociskowym do regulowanego, ramowego noża rozłupującego MULTI. Siła rozłupywania wynosi 18 ton.

Do napędu maszyny służy ciągnik lub układ napędowy z silnikiem elektrycznym. Standardowa funkcja TURBO pozwala zwiększyć wydajność rozłupywania o 25%, a tym samym osiągnąć maksymalną godzinną wydajność wynoszącą aż 45 metrów przestrzennych drewna.

Klientom, którym zależy na jeszcze większym usprawnieniu i przyspieszeniu produkcji, firma Posch oferuje różnego rodzaju przenośniki taśmowe, urządzenia do czyszczenia i urządzenia do pakowania polan. Wraz z prostym systemem obsługi pilarko-łuparki SpaltFix S-415 Multi pozwalają one zoptymalizować produkcję drewna opałowego.

Fot. Posch