Rębak dopracowany w każdym calu

W ofercie firmy TEKNAMOTOR pojawiła się w ostatnim czasie nowość – stacjonarny rębak Skorpion 350 EBG, który powstał na bazie sprawdzonej i cenionej przez wielu klientów konstrukcji rębaków Skorpion 350. Ze względu na duże możliwości przerobowe, maszyna znakomicie sprawdza się przy rozdrabnianiu odpadów krótkich (np. z produkcji drewna kominkowego). Uzyskany zrębek może zostać wykorzystany w wielu celach, zarówno energetycznych, przemysłowych, jak i dekoracyjnych.

 

Wieloletnie doświadczenie firmy TEKNAMOTOR w projektowaniu maszyn dla sektora drzewnego przekłada się na umiejętność realizacji projektów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów, a zarazem takich, które pozwolą na zachowanie najwyższego bezpieczeństwa podczas pracy. W tę filozofię firmy świetnie wpisuje się rębak bębnowy Skorpion 350 EBG, który w standardzie posiada płynną regulację prędkości podawania drewna do rozdrabniania w zakresie cięcia od 5 do 28 mm. Dzięki temu rozwiązaniu można produkować drobny zrębek, który poddany dalszemu przerobowi na młynach młotkowych można wykorzystywać do produkcji brykietu lub pelletu, zaś gruby wykorzystać do celów opałowych lub sprzedawać na cele przemysłowe.
Maszynę zaprojektowano też bez kompromisów na rzecz bezpieczeństwa operatora, nad którym czuwa linkowy wyłącznik bezpieczeństwa. Poprzez pociągnięcie linki w dowolną stronę powoduje on zatrzymanie hydraulicznego układu podawczego, a jego odblokowanie następuje przez wciśnięcie przycisku „Reset”. Następnie, aby powrócić do cyklu pracy rębaka (wciągania materiału), należy wcisnąć przycisk „Do przodu”. Zatrzymanie układu podawczego następuje również poprzez wciśniecie przycisku „STOP AWARYJNY”.

Standardowe wyposażenie stanowi elektronicznych systemów kontroli pracy, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu napędowego, poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego.

Skuteczny i prosty załadunek drewna
Gardziel rębaka Skorpion 350 EBG ma wymiar 375 mm szerokości i 340 mm wysokości. Zamocowany na stole załadowczym kosz zasypowy o pojemności 1m³ przeznaczony jest do mechanicznego załadunku odpadów. W maszynie zastosowano system wciągania drewna. Składa się on z zabudowanej w wahaczu zębatej rolki wciągającej i dociskającej drewno o średnicy 380 mm oraz ze stołu załadowczego z systemem dwóch zębatych gąsienic długości 750 mm i 630 mm. Długa i szeroka powierzchnia transporterów gąsienicowych zapewnia łatwość, skuteczność i wydajność załadunku drewna. Wolna przestrzeń między transporterami gąsienicowymi służy separacji zanieczyszczeń, takich jak drobne kamyki, ziemia piach itp., co pozwala również na wydłużenie okresu eksploatacji noży. Rolkę i gąsienicę napędza układ silników hydraulicznych z pompy hydraulicznej zamontowanej na rębaku.
Ekonomiczna eksploatacja w pakiecie od producenta

Rębak Skorpion 350 EBG wyposażony jest w sektorowy układ dwóch noży tnących na bębnie (jedno cięcie na jeden pełny obrót), co gwarantuje duże możliwości rębaka w stosunku do obciążenia układu napędowego. Noże wykonane są ze stali narzędziowej odpornej na tępienie, co przekłada się na długi czas eksploatacji. Ich żywotność zwiększa się ponadto dzięki możliwości zaostrzenia w okresie użytkowania z długości nominalnej nawet o 20 mm.

W rębaku zastosowano sito o otworach 50×50 mm, które zapewnia osiągnięcie regularnego zrębka. Zrębek wybierany jest spod sita dwoma przenośnikami ślimakowymi do wentylatora wyrzutowego i za jego pomocą jest wyrzucany rurą wyrzutową. Jest ona osadzona na obrotnicy ślimakowej, za pomocą której w łatwy sposób można kierować wyrzutem zrębka o kąt 360°.

Sercem maszyny jest wolnoobrotowy silnik elektryczny o mocy 55 kW, który w odróżnieniu od silników wysokoobrotowych pracuje stabilniej i ma większy moment obrotowy. Przy tej samej mocy osiąga on większe przeniesienie energii, poprzez powiększenie średnicy koła pasowego na silniku głównym wydłuża się żywotność pasków klinowych.

 

Dane techniczne rębaka SKORPION 350 EBG

 

Gabaryty (dł. x szer. x wys.) [mm] 4255 x 1820 x 3265
Waga [kg] 3200
Średnica materiału [mm] 250
Ilość noży [szt.] 2 tnące + 1 podporowy
Szybkość podawania [mb/min] do 21
Wydajność zrębkowania [m3/h] do 16
Szerokość zrębka [mm] do 28 mm w zależności od materiału
Sposób podawania rolka i podajnik gąsienicowy
o napędzie hydraulicznym
Średnica bębna [mm] 520
Wymiary gardzieli (szer. x wys.) [mm] 375 x 340
Długość gąsienicy [mm] 750 + 630
Sito – oczko [mm] 50 x 50
Rodzaj napędu silnik elektryczny
Moc silnika [kW] 55

 

 

Wyposażenie standardowe:

  • Szafa sterownicza;
  • Rura wyrzutowa ze ślimakową obrotnicą 360°, deflektor;
  • Elektroniczny system antyprzeciążeniowy No-stress.

http://www.teknamotor.pl/

Fot. Teknamotor